UTEKAJÚCI MINISTER VOJNY
Jaroslav Naď, jeden z najvernejších miništrantov Zuzany Čaputovej, zvažuje odchod z politiky.
Jaroslav Naď bol pre mňa od vstupu do Matovičovej vlády v marci 2020 iba smiešnym, tragikomickým „modroknižkárom“, úspešne driblujúcim medzi rôznymi míľnikmi profesionálnej kariéry a slovenského politikárčenia. Vhodným výťahom do funkcií mu bola strana Smer-SD aj OĽaNO. Stačí si prečítať jeho profesijný životopis a hneď je jasné, s akým poslaním (aj od koho) sa prepracoval do kresla ministra obrany v období príprav Západu na vojnu proti Rusku. Najaktívnejšími a najvernejšími miništrantmi prezidentky Zuzany Čaputovej v podkurovaní pod vojnovým kotlom boli od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu minister obrany Jaroslav Naď, predseda výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa, predseda parlamentného poslaneckého klubu Michal Šipoš a šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok. Západný vetrík na konci školského roka v júli 2022 privial ďalšiu vládnu krízu, personifikovanú cez konflikt medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom, no rozhýbal i klasy na políčku duševných maloroľníkov súčasnej vládnej štvorkoalície. Na Facebooku Juraj Krúpa prekvapivo oznamuje, že sa rozhodol opustiť poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. O pár dní nato sa éterom rozleteli slová Jaroslava Naďa, že „zvažuje odchod z politiky“. Vraj je z nej znechutený...
„Psy sa bránia útokom, krysy útekom“
Anna Belousovová to vtipne zhodnotila: „Psy sa bránia útokom, krysy útekom“... A právnička Judita Laššáková so skúsenosťami v Európskom parlamente (v jesenných regionálnych voľbách kandiduje v Nových Zámkoch na funkciu primátorky) upozornila na portáli Infovojna, že minister vojny Jaroslav Naď ešte pred ohlásením svojho odchodu z politiky stihol pre svojich chlebodarcov ďalšiu dôležitú vec: „Pretlačil cez vládu návrh na určenie ozbrojených síl SR na plnenie úloh na území Slovenskej republiky v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny NATO.“ A vysvetlila nebezpečenstvo ďalšieho zbavovania sa suverenity a štátnej nezávislosti tým, že slovenskí vojaci budú musieť po novom bezvýhradne splniť rozkazy aj zahraničných veliteľov v uniforme vojsk NATO. Doteraz totiž mali na zahraničných misiách právo odmietnuť splniť rozkaz cudzieho veliteľa z iného členského štátu Severoatlantickej aliancie. Iba chvíľu predtým nás spravodajská televízia TA3 informovala, že NATO posilní ochranu východného krídla. Niekoľkonásobne zvýši počet vojakov schopných rýchleho nasadenia. Generálny tajomník Jens Stoltenberg pred samitom v Madride vyhlásil, že ich počet bude až 300-tisíc. Pritom hegerovci už k nám pozvali aj kŕmia tritisíc cudzích vojakov z USA, Česka, Nemecka a Slovinska.
Draho a zle
Minister Naď pri avizovanom skončení politickej kariéry: „Nikdy nebudem človek, ktorý by nebol lojálny, ale keď sa rozhodnem odísť z politiky, tak úplne. To sa môže stať zajtra, človek toho už má plné zuby.“ A čože to Jarkovi v tých zuboch ostalo tak bolestivo zaseknuté? Vari pochybná obranná vojenská zmluva s USA? Alebo ho tlačí vlastizradný presun vojenskej techniky na Ukrajinu? Politológ a analytik Martin Kugla si myslí, že ministerstvo obrany pod vedením ministra Jaroslava Naďa nakupuje draho a zle. Namiesto sledovania priorít vraj Naď ide minúť niekoľko miliárd eur aj na projekty, ktoré v súčasnosti prioritné nie sú. Sebaistý minister vraj aj napriek predvolebným sľubom nakupuje drahšie v porovnaní s vládami Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Otvára sa pri tom legitímna otázka, či majú obrovské nákupy v čase krízy logiku a zmysel. Minister sa len v rámci nákupov kolesových a pásových obrnených vozidiel chystá minúť približne päť miliárd eur. A to sa bavíme o sume, ktorá nezahŕňa rôzne iné poplatky za servis a vybavenie, ktoré sa môžu vyšplhať nad cenu samotných strojov. „Tie kolesové majú vo viacerých fázach stáť až 2,5 miliardy, tie pásové myslím že 2,4 miliardy,“ upozorňuje Kugla s podčiarknutím, že minister z pozície moci robí presne to, čo ešte ako analytik a opozičný politik kritizoval. „Ja som strašne sklamaný z toho, ako to ide. Naď robí to, čo sám kritizoval. Sľuboval nejaké verejné obstarávania, ale ide cez medzištátne zmluvy, sľuboval riadny tender, ale to, čo sa reálne deje, je nejaká súťaž krásy bez jasných pravidiel,“ povedal pre TA3.
Smer – Sulíkov ranč...
Prvého septembra vypršalo Sulíkovo ultimátum, aby minister financií Igor Matovič do konca prázdnin odstúpil z funkcie a opustil vládu. Dôvodom rozpadu štvorkoalície a krachu vlády – podľa šéfa liberálov – je „rozvrat verejných financií, schvaľovanie hlúpych, až škodlivých vecí za pomoci fašistov a znásilňovanie legislatívneho procesu“. Všetci štyria ministri za SaS v Hegerovom kabinete dodržali slovo a podali demisiu. Bude zaujímavé sledovať, či „balíkovú“ šancu využije aj Jaroslav Naď, prípadne ktosi z ďalších utekajúcich potkanov... No paralela s pamätnou demisiou dvanástich ministrov do rúk Eduarda Beneša 20. februára 1948, keď rekonštrukciou vlády o päť dní neskôr poveril Klementa Gottwalda, by krívala. Vtedy vznikla vláda Národného frontu. Teraz, v septembri 2022, má prezidentka Zuzana Čaputová v rukách menej demisií, no čaká ju vymenovanie vlády Ukrajinského frontu. Lebo títo liberálni a obyčajní „výtečníci“ urobili zo Slovenska nárazníkové vojnové pásmo. Po tom, čo minister vojny Naď splnil rozkaz a daroval ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému vojenskú techniku a materiál v celkovej hodnote 150 miliónov eur (ruský systém protivzdušnej obrany S-300, štyri vojenské vrtuľníky Mi-17 a jeden Mi-2, muníciu do systému Grad, tanky T-72, obrnené transportéry, stíhačky MiG-29 ruskej výroby). Zatiaľ čo iné štáty svoju techniku aj finančné prostriedky deklarujú ako pôžičky, ruská vláda zverejnila zoznam štátov, ktoré sa dopúšťajú nepriateľských činov proti Rusku. Je medzi nimi aj Slovensko. Tí, čo za to nesú zodpovednosť, teraz utekajú. Ktovie, kam sa chcú ukryť. Možno im Riško ponúkne azyl na svojom ranči v západnej Austrálii iba 30 km od mesta Perth s rozlohou asi 20 hektárov. Priestor porovnateľný so Štrbským plesom podľa Plus 7 dní vraj slovenský minister hospodárstva kúpil za viac ako 1,25 milióna dolárov a vlastní ho spolu s ďalšími dvoma osobami.
Úplne náhodou som teraz koncom augusta naďabil na starú čínsku múdrosť: „Keď príde sviňa do paláca, nestane sa z nej princezná, ale z paláca sa stane chliev!“ Preberám si meno za menom terajšej liberálnej verchušky, ktorá vládne Slovenskej republike, a hľadám, či nájdem niekoho, na koho to neplatí...
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.