ÚTOKY NA DÔCHODKYNE

Vznik samostatného Slovenska občania chápali ako zavŕšenie istej historickej etapy v rámci Európy a sveta

Foto KOLÁŽ EXTRA PLUS
Dátum 30.01.2018

V roku 2017 vyvolali na Slovensku značný rozruch dva otrasné sexuálne útoky, ktorých obeťami sa stali bezbranné dôchodkyne. Zvrhlé činy sa odohrali v krátkom časovom slede v mestách od seba vzdialených menej ako 40 kilometrov. V oboch prípadoch páchatelia zatiaľ čakajú na svoj trest. Čo sa vlastne v inkriminovaných prípadoch stalo?

Dejisko prvého útoku je mesto Lučenec, dátum – koniec augusta 2017. Pani Viera, 75-ročná dôchodkyňa, je práve na ceste do obchodu, keď na ňu zaútočí nafetovaný rómsky mladík. Vyhráža sa jej bitkou a ťahá ju k budove opusteného internátu. Stará pani nemá šancu ubrániť sa agresívnemu deviantovi. Aby nekričala, tak jej rukou zakryje ústa a znásilní ju. Agresor sa potom oblečie a bez slova odchádza. Polícia ihneď po oznámení znásilnenia rozbieha pátranie po násilníkovi, no dolapí ho až o štyri mesiace. Je ním 22-ročný Róbert z Lučenca, napriek svojmu mladému veku už 8-krát súdne trestaný. Zo spáchaného skutku ho usvedčuje nielen obeť útoku, ale aj testy DNA. Niekoľkonásobný recidivista momentálne čaká na svoj v poradí deviaty rozsudok, ktorý by si mal vypočuť čoskoro.

O dva týždne neskôr (v septembri 2017) sa odohráva podobný sexuálny útok v neďalekom Modrom Kameni. Miestom činu je tentoraz rodinný dom, v ktorom žije 81-ročná pani Katarína. Do jej príbytku sa snaží vlámať iba 15-ročný rómsky tínedžer – žiak miestnej základnej školy. Ten dobre vie, že dôchodkyňa žije v dome sama a navyše je imobilná, a tak sa jeho zvrhlým chúťkam nebude vedieť brániť. Do domu sa mu podarí vniknúť cez okno na toalete. Pani Katarína sa zobudí na podozrivý buchot a zasvieti nočnú lampu, no útočník vypne poistky v celom dome. Starenka kričí, ale votrelec ju priľahne na posteli so slovami, že jej prišiel „urobiť dobre“. Starenku násilím vyzlieka a obchytkáva, dokonca jej prikazuje, aby si dala dole plienku, ktorú dôchodkyňa nosieva pre zdravotné problémy. Stará pani sa však naďalej bráni a kričí, a tak násilník napokon z domu ujde. Polícia je útočníkovi rýchlo na stope a už o pár hodín sedí v cele. Mladý deviant paradoxne nie je obvinený zo sexuálneho násilia, ale len z porušovania domovej slobody a obmedzovania osobnej slobody, za čo mu ako mladistvému hrozí trest v rozmedzí 1,5 až 4 rokov väzenia.

Sekerou do hlavy

Bohužiaľ, sexuálne útoky na bezbranné dôchodkyne u nás nie sú ojedinelá rarita. Aj v nedávnej minulosti Slovenskom otriasli viaceré prípady, v ktorých sa obeťou brutálneho znásilnenia stali práve ženy v dôchodkovom veku. Svoje by o tom vedeli povedať v gemerskej obci Kameňany. Od iných dediniek sa líši nielen pozoruhodným opevneným kostolom, ale aj zložením obyvateľstva. V minulých desaťročiach totiž odtiaľ odišlo veľa ľudí za prácou do miest a pôvodných obyvateľov postupne nahrádzali Rómovia. Tí v Kameňanoch momentálne tvoria 75 percent obyvateľov. Slovenskú menšinu reprezentujú najmä dôchodcovia, ktorí sa vo svojom veku už nechcú sťahovať preč a v rodnej dedine by radi dožili svoju jeseň života. 

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.