ÚTOKY NA KRESŤANOV VZRASTAJÚ

V roku 2019 čelilo 250-miliónov kresťanov na celom svete diskriminácii. K útokom došlo pred Vianocami i na Slovensku.

Foto archív
Dátum 29.12.2019

ZVOLEN 29. decembra (TASR/Extra plus/HSP) - Najskôr verbálne a neskôr aj fyzicky napadli dvaja muži v nedeľu 22. decembra večer na Námestí SNP vo Zvolene piatich kňazov - dominikánov, vracajúcich sa z predvianočného spovedania.

Ako pre TASR uviedla banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková, násilníkov hneď po incidente zadržala polícia. "Bolo voči nim vznesené obvinenie z výtržníctva," povedala. Na podnet prokurátora boli však prepustení a budú stíhaní na slobode.

Podľa provinciála Damiána Mačuru rehoľu dominikánov veľmi mrzí, čo sa stalo. "Voči útočníkom však neprechovávame nijaký hnev. Odpustili sme im a modlíme sa za nich i za ich rodiny. K incidentu sa do jeho vyriešenia nechceme ďalej mediálne vyjadrovať," vyhlásil.

Rok 2019 bol pre kresťanov jedným z najkrvavejších v histórii, informuje portál Hlavné správy. Zabíjanie kresťanov v Sýrii a útoky v Burkine Faso, na Srí Lanke a na Filipínach sú len niekoľkými príkladmi, ktoré ukazujú rozsah násilia. Vzostup autoritárskych režimov a rozšírený nacionalizmus zaťažuje kresťanov v krajinách ako India, Mjanmarsko, kde je kresťanstvo vnímané nielen ako niečo cudzie, ale aj ako médium nežiaduceho západného vplyvu.

Radikálna skupina Boko Haram organizuje v krajinách ako Nigéria pravidelné nájazdy na kresťanské dediny, pri ktorých plieni, zabíja ľudí, podpaľuje domy a kostoly a unáša mladistvé dievčatá, ktoré potom núti vzdať sa kresťanskej viery, vydať sa za teroristov Boko Haram a splodiť im čo najviac moslimských detí. Posledný útok, pri ktorom zahynulo sedem kresťanov a bola unesená jedna dievčina, sa stal na Štedrý deň.

Skúsenosti z posledných niekoľkých mesiacov ukázali, že násilie je možné kedykoľvek a kdekoľvek. Po celom svete sú kresťania preferovaným cieľom násilných militantných extrémistov, ktorí pôsobia cezhranične a považujú útoky na miestnych kresťanov za úplne legitímne.

V Nemecku vystúpila zahalená radikálna moslimka s prejavom v kostole, a kresťana, ktorý modlením sa Otčenáš proti tomuto zneucteniu protestoval, z kostola vyhodili. V rakúskej škole školské vedenie, aj napriek protestom rodičov, zakázalo vysvätenie adventného venca, aby sa nezranili pocity moslimských študentov. Vo Francúzsku sa protikresťanské aktivity prejavili pravidelnými útokmi na kostoly a vandalizáciou kresťanských symbolov.

Ale napriek tomu, že bolo kresťanstvo v roku 2019 najviac prenasledovaným náboženstvom na svete, keď viac ako 250 miliónov kresťanov čelilo pravidelnej diskriminácii, alebo prenasledovaniu a počas roku bolo pre svoju vieru zabitých niekoľko tisíc ľudí, sa týmto témam v mainstreamových liberálnych médiách nevenuje dostatočná pozornosť. Mainstream sa radšej denne venuje témam propagácie LGBTQ a glorifikácii klimatických aktivistov.