ÚVZ: NA STRETNUTIACH S PÁPEŽOM SI NEPODÁVAJTE RUKY, NEOBJÍMAJTE SA A NEBOZKÁVAJTE!

Úrad verejného zdravotníctva pripravil súbor odporúčaní pre účastníkov podujatí spojených s návštevou pápeža Františka. Vyzývajú, aby sa vyhýbali cudzím ľuďom a nespájali podujatia s návštevou príbuzných, posedeniami či nákupmi. 

Foto SITA/ÚRAD VLÁDY SR
Dátum 13.09.2021

Pred, počas a ani po podujatiach spojených s návštevou pápeža Františka netreba zabúdať na opatrnosť a dodržiavanie opatrení. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto pripravil súbor odporúčaní pre účastníkov týchto podujatí. ÚVZ o tom informuje na sociálnej sieti. V prípade, že človek pociťuje príznaky respiračného ochorenia, ÚVZ neodporúča cestovať na hromadné podujatia a radšej zostať doma a kontaktovať lekára. "Na prepravu na podujatia používajte, ak je to možné, individuálnu dopravu, teda osobné autá, v prípade mesta uprednostnite bicykle alebo chôdzu," uviedol ÚVZ. V prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy je nevyhnutné mať správne nasadené rúško alebo respirátor a vyhýbať sa sedeniu s cudzími osobami.

ÚVZ zároveň neodporúča spájať účasť na podujatiach s návštevou príbuzných, posedeniami či nákupmi. "Dodržiavajte odstupy od iných ľudí, vyhýbajte sa zhluku tlačiacich sa ľudí. Pokúste sa vyhnúť aj miešaniu skupín osôb z rôznych miest. Pri stretnutí so známymi si nepodávajte ruky, neobjímajte sa a nebozkávajte," zdôraznil ÚVZ. Zabúdať netreba ani na využívanie dezinfekcie rúk.


Počas podujatí je rovnako dôležité mať správne nasadené rúško alebo respirátor, a to aj v exteriéri. Na hromadnom podujatí v režime OTP (očkovaný - testovaný - prekonanie ochorenia COVID-19) je potrebné dodržiavať dvojmetrové rozstupy medzi cudzími osobami. "Dodržiavajte pokyny organizátorov a potrebné hygienické pravidlá. Uprednostnite tiež balené jedlá a nápoje, najmä vodu. V prípade jedál pripravovaných na mieste je menej rizikové tepelne upravené jedlo," pripomenul ÚVZ.

Potrebné je tiež chrániť sa pred počasím, ak je teplo a slnečno, nevyhnutná je pokrývka hlavy a slnečné okuliare. Netreba zabúdať ani na dostatok tekutín. V prípade chladnejšieho počasia je potrebné sa teplejšie obliecť a mať ochranu pred dažďom. "V najbližších dňoch po podujatí odporúčame obmedziť kontakty s inými ľuďmi na nevyhnutné minimum. Ak je to možné, využite prácu z domu. Sledujte svoj zdravotný stav. Ak sa u vás objavia príznaky respiračného ochorenia, zostaňte doma, kontaktujte telefonicky svojho ošetrujúceho lekára," dodal ÚVZ.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.