ÚVZ: ZAOČKOVANÍ MUSIA MAŤ SLOBODNEJŠÍ ŽIVOT AKO NEZAOČKOVANÍ

Úrad verejného zdravotníctva SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, takzvaný GreenPass. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. 

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 30.06.2021

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, takzvaný GreenPass. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. Rozhodol o tom v stredu vládny kabinet, ktorý schválil návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Vláda zároveň schválila návrh prijať ho v skrátenom legislatívnom konaní.
      
Štát považuje za racionálne a legitímne, aby ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 mali slobodnejší a bezbariérovejší prístup k využívaniu svojich základných práv a slobôd. Dobrovoľná vakcinácia tak má byť zohľadnená pri prijímaní protipandemických opatrení. "Znamená to viac slobody napríklad pri vstupe do prevádzok, keďže riziko ohrozenia životov a zdravia tretích osôb je pri týchto zákazníkoch (osobách) nízke," skonštatovalo ministerstvo zdravotníctva v predkladacej správe. Dočasné zohľadňovanie GreenPassov v národnej legislatíve má podľa rezortu podporiť pandémiou ťažko zasiahnutý sektor podnikania v službách a kultúre. Zámerom novely je teda ochrana základných ľudských práv a slobôd a zamedzenie vzniku ďalších značných hospodárskych škôd počas ďalšej vlny pandémie. Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že čím väčšie percento obyvateľov je zaočkované proti ochoreniu COVID-19, tým rýchlejšie spoločnosť dosiahne kolektívnu imunitu voči ochoreniu a reálnejšie pominie bezprostredná hrozba pre životy a zdravie obyvateľstva.
      
"V čase nízkeho percenta zaočkovaných obyvateľov našej krajiny a matematickej a epidemiologickej istoty importu nákazlivejšieho delta variantu nového koronavírusu na naše územie je nevyhnutné a žiaduce prijať v čo najkratšom čase dostupné a primerané opatrenia," spresnil rezort. Tie majú zvýšiť motiváciu ľudí dobrovoľne sa dať zaočkovať. Na Slovensku dostávajú ľudia prvé digitálne COVID preukazy Európskej únie od 26. júna. Národné centrum zdravotníckych informácií odštartovalo spracúvanie 3,2 milióna záznamov o vakcinácii, vyše 200.000 záznamov o prekonaní ochorenia COVID-19 a takmer 50.000 PCR testov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.