V AFRIKE ZÁHADNE ZOMIERAJÚ STOVKY SLONOV

Slony, ktoré pozorovali boli slabé, letargické a vychudnuté. Jeden z nich blúdil v neviditeľnom kruhu a nevedel z neho výjsť. 

Foto AP
Dátum 04.07.2020

Botswana vyšetruje záhadné úmrtia slonov. Za posledný mesiac ich zahynulo 275. Mŕtve slony boli prvykrát spozorované pred mesiacom v oblasti Okavango Panhandle a úrady tvrdia, že sa odvtedy snažia zistiť príčinu. Pytliactvo bolo vylúčené ako príčina smrti, pretože telá slonov boli nájdene neporušené.

Na prípade pracujú tri laboratória v Zimbabwe, Južnej Afrike a Kanade, ktoré spracúvajú odobraté vzorky. Organizácia na ochranu slonov bez hraníc (EWB) uviedla, že podľa leteckých záberov slony zomierajú bez ohľadu na ich vek. 

„Niekoľko živých slonov, ktoré sme pozorovali, sa zdalo byť slabých, letargických a vychudnutých. Niektoré slony sa zdali byť dezorientované, mali ťažkosti s chôdzou, prejavili známky čiastočného ochrnutia alebo ochabnutia, “uvádza sa v správe od EWB.

Spozorovali aj jedného slona, ktorý neustále blúdil v neviditeľnom kruhu, hoci sa ostatní členovia stáda snažili aby zmenil smer. V správe sa uvádza, že sú potrebné neodkladné opatrenia na zistenie, či úmrtia boli spôsobené chorobou alebo otravou.

Celková populácia slonov v Afrike klesá v dôsledku pytliactva, ale v Botswane, v ktorej žije takmer tretina slonov kontinentu, sa počet koncom 90. rokov zvýšil na 130 000 z 80 000.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.