V. BRITÁNIA MOŽNO Z EÚ VYSTÚPI NESKÔR

Odchod sa môže posunúť až na záver roku 2019

Foto TASR/AP
Dátum 14.08.2016

LONDÝN 14. augusta (TASR/Extra plus) - Vystúpenie Británie z Európskej únie sa môže posunúť až na koniec roka 2019, keďže krajine chýbajú štátni úradníci na túto úlohu a Francúzsko aj Nemecko čakajú na budúci rok voľby, čo môže zdržať začiatok rokovaní o brexite. Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej naznačila, že plánuje aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým odštartuje dvojročný proces odchodu z EÚ, začiatkom budúceho roka. Podľa novín Sunday Times však v britské ministerstvá súkromne varovali vysokopostavených predstaviteľov londýnskeho finančného centra City, že k aktivácii článku 50 možno dôjde až koncom budúceho roka. Tým by sa vystúpenie Británie z EÚ posunulo až na koniec roka 2019. "Ministri si teraz myslia, že spustenie procesu odchodu sa môže posunúť na jeseň 2017," uviedol nemenovaný zdroj zo City, ktorý o tom diskutoval s dvoma ministrami.

Podľa nemenovaného zdroja z britskej vlády ministerstvá nemajú infraštruktúru a ľudí, ktorých potrebujú prijať, aby rokovali o podmienkach brexitu. A dokonca ani nepoznajú "správne otázky", ktoré by mali klásť počas týchto rokovaní.

Jeden z ministerských úradníkov, ktorý tiež nechcel byť menovaný, novinám povedal, že problémom je aj načasovanie volieb v Nemecku a vo Francúzsku. Vo Francúzsku sa v apríli a v máji 2017 uskutočnia prezidentské voľby a Nemecko čakajú na jeseň budúceho roka parlamentné voľby.

Britská premiérka Mayová vytvorila dve nové ministerstvá: ministerstvo pre dohľad nad rokovaniami o brexite a ministerstvo zahraničného obchodu. Minister pre brexit David Davis však údajne zatiaľ prijal len polovicu ľudí. Aj ministra pre zahraničný obchod Liama Foxa čaká náročná úloha. Potrebuje zohnať expertov. Tí sa však za desiatky rokov členstva Británie v EÚ presunuli do Bruselu a v Londýne zostala len hŕstka skúsených vyjednávačov.