V ČR ZAČALI VOĽBY

Zástupcov do poslaneckej snemovne si môžu občania vyberať do 21. októbra

Foto archív
Dátum 20.10.2017

PRAHA 20. októbra (TASR/Extra plus) - V Českej republike sa 20. októbra začali dvojdňové voľby do Poslaneckej snemovne ČR. Voliť svojich zástupcov môžu svojprávni občania, ktorí dosiahli plnoletosť. O dvesto poslaneckých mandátov sa uchádza 31 politických strán a hnutí. Tohtoročnou novinkou je finančný strop pre predvolebnú kampaň vo výške 90 miliónov korún. Poslanecký mandát trvá štyri roky.

Poslanci sú v ČR volení podľa zásad pomerného volebného systému. Česko je pre potreby volieb rozdelené do 14 volebných krajov (tie sú zhodné so samosprávnymi celkami). Mandáty v dvestočlennej Poslaneckej snemovni si rozdelia tie strany a hnutia, ktoré prekročia hranicu päť percent zo všetkých platných odovzdaných hlasov, napísal spravodajský portál euro.cz.

Voľby sa konajú v piatok 20. a sobotu 21. októbra. V piatok sa hlasovanie začalo o 14. hodine a skončí sa o 22. hodine. V sobotu budú volebné miestnosti otvorené od 8. hodine do 14.hodine.

Z najvyššieho počtu kandidujúcich subjektov budú voliči vyberať v Prahe. V hlavnom meste ČR sa zaregistrovalo 29 politických strán a hnutí. Najmenej, 21 subjektov, kandiduje v Karlovarskom kraji. V ostatných krajoch bude na výber 24-26 kandidujúcich subjektov. 

"V súčasnosti sa o mandát do Snemovne uchádza 7539 kandidátov. To je zhruba o 1500 viac ako v roku 2013, keď sa konali mimoriadne voľby do Snemovne, a o 2500 viac ako v roku 2010, keď sa konali posledné riadne voľby do Snemovne," uviedla predsedníčka Českého štatistického úradu (ČSÚ) Iva Ritschelová.