V HAAGU OTVORIA MEDZINÁRODNÉ CENTRUM PRE STÍHANIE ZLOČINU AGRESIE PROTI UKRAJINE

Centrum by mohlo byť akýmsi dočasnou platformou na ceste k vytvoreniu tribunálu na stíhanie predstaviteľov Kremľa. AFP podotýka, že zatiaľ nie jasné, ako by mohol takýto potenciálny tribunál mohol byť zriadený, respektíve na akej báze by mohol fungovať. Niektorí západní spojenci Kyjeva sa však obávajú, že by sa na vznik takéhoto medzinárodného súdu nenašla dostatočná podpora.

Foto SITA/AP
Dátum 03.07.2023

V pondelok sa v Haagu oficiálne otvára Medzinárodné centrum pre stíhanie zločinu agresie proti Ukrajine (ICPA). Ide o prvý krok k potenciálnemu stíhaniu ruských predstaviteľov za vojnové zločiny spáchané na ukrajinskom území. V rámci ICPA budú spolupracovať prokurátori z Kyjeva, Európskej únie, Spojených štátov a Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu. Centrum bude vyšetrovať a zhromažďovať dôkazy, ktoré by mohli byť v budúcnosti použité počas prípadného súdneho procesu s predstaviteľmi Kremľa za ruskú inváziu na Ukrajinu.

Agentúra EÚ pre justičnú spoluprácu (Eurojust), v rámci ktorej bude nové stredisko fungovať, avizovala, že na pondelkovej tlačovej konferencii pri príležitosti otvorenia ICPA vystúpia ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin, prokurátor ICC Karim Khan, zástupca generálneho prokurátora USA Kenneth Polite a eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

AFP pripomína, že ICC, ktorý má tiež sídlo v Haagu, vyšetruje špecifickejšie vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti, no nemá mandát na vyšetrovanie rozsiahlych zločinov agresie. ICC už v marci vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za deportácie ukrajinských detí.

Kyjev však už od minulého roku vyzýval na vytvorenie špecializovaného tribunálu. Tieto výzvy podporila i časť medzinárodného spoločenstva a Európska komisia (EK) preto vo februári informovala o založení ICPA, ktorý by mohol byť akýmsi dočasnou platformou na ceste k vytvoreniu takéhoto tribunálu. AFP podotýka, že zatiaľ nie jasné, ako by mohol takýto potenciálny tribunál mohol byť zriadený, respektíve na akej báze by mohol fungovať. Ukrajina podporuje možnosť, že by mohol vzniknúť na základe rezolúcie Valného zhromaždenia OSN.

Niektorí západní spojenci Kyjeva sa však obávajú, že by sa na vznik takéhoto medzinárodného súdu nenašla dostatočná podpora. Vyzývajú preto na vytvorenie akéhosi hybridného tribunálu, v ktorom by spoločne pôsobili ukrajinskí aj zahraniční sudcovia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.