V LUHANSKU ESKALUJE NAPÄTIE

Najvyšší predstaviteľ LĽR Igor Plotnickij s manželkou, svojimi politickými spolupracovníkmi a ochrankou bol nútený uchýliť sa do suterénu

Foto archív
Dátum 23.11.2017

KYJEV 23. novembra (TASR/Extra plus) - Mocenský konflikt medzi proruskými separatistami v samozvanej Luhanskej ľudovej republike na východe Ukrajiny v stredu ďalej eskaloval. Okolo dvesto neznámych ozbrojencov obsadilo sídlo tamojšej generálnej prokuratúry, v ktorom zadržalo okolo dvoch desiatok osôb vrátane generálneho prokurátora LĽR Serhija Rachna. Napokon podľa niektorých zdrojov všetkých až na menovaného prepustili, podľa iných zdrojov je zadržiavaných viacero osôb.

Ako uviedol ukrajinský portál korrespondent.net s odvolaním sa na internetové vydanie ruského denníka Novaja gazeta, akciu realizovali príslušníci rezortu vnútra LĽR a ich kolegovia z útvaru osobitého určenia samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

Najvyšší predstaviteľ LĽR Igor Plotnickij s manželkou, svojimi politickými spolupracovníkmi a ochrankou bol nútený opustiť kanceláriu a uchýliť sa do suterénu, kde je spoločne s menovanými izolovaný. Ešte predtým zverejnil videoposolstvo, v ktorom ubezpečil občanov regiónu, že neopustil Luhansk a zdôraznil, že sa proti nemu uskutočnil jednoznačne puč pod vedením prepusteného šéfa rezortu vnútra Igora Korneta.

Súčasná situácia v Luhansku, ako už skôr uviedla tlačová agentúra DPA, nijako nesúvisí s ozbrojeným konfliktom, ktorý v Donbase vypukol v roku 2014. Proruské sily v Donbase vtedy odmietli podporiť novú, prozápadne orientovanú ukrajinskú vládu a vyhlásili na svojom území samostatné ľudové republiky - jednu v okolí mesta Luhansk, druhú v oblasti Donecka. Miestni obyvatelia informovali o ozbrojených mužoch bez označenia, ktorí od utorka rána blokovali prístupové komunikácie do centra mesta. Podľa agentúry UNIAN boli neznámi muži vyzbrojení granátometmi a disponovali aj obrnenými transportérmi.

Kornet v komentári k obsadeniu centra Luhanska podľa UNIAN uviedol, že ide o pokus o potlačenie aktivít skupiny ukrajinských špiónov a diverzantov, pričom opakovane poprel správy o svojom odvolaní z funkcie. RIA Novosti citovala Plotnického, ktorý vo svojom vyhlásení uviedol, že pokusy o destabilizáciu situácie v LĽR sú zbytočné a "v najbližšom čase budú úplne neutralizované". 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.