V NITRE CHCÚ UŠETRIŤ NA LEKÁROCH, SIAHNU IM NA PLATY

Riaditeľ Fakulnej nemocnice Nitra Milan Dubaj avízuje zníženie príplatkov a osobného ohodnotenia  lekárov. Chce zmeniť systém služieb a siahnúť im na platy. 

Foto TASR/HENRICH MIŠOVIČ
Dátum 01.04.2021

Riaditeľ Fakultnej nemocnice Nitra Milan Dubaj má siahať lekárom na platy. Ako TASR potvrdil predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, ktorý v nemocnici zároveň pôsobí ako pediater, v rozpise služieb na apríl upravuje šéf nitrianskej nemocnice služby tak, že im papierovo klesnú nadčasy a viac budú chýbať na oddelení počas normálnej pracovnej doby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pacientom.

"Riaditeľ to deklaroval už dlhodobejšie, že chce zmeniť systém služieb," povedal Visolajský. Dubaj sa mal podľa jeho slov vyjadriť, že na jednom atestovanom sa takto má ušetriť 180 eur. Doplnil, že na oddeleniach, kde je nedostatok lekárov a nedá sa zabezpečiť zmena služieb, riaditeľ avizoval zníženie príplatkov či osobného ohodnotenia.


Visolajský predpokladá, že ide o unikátnu situáciu. Nevie o žiadnej inej nemocnici, nielen v rámci Slovenska, ale aj iných krajín, kde by malo k takýmto opatreniam dôjsť. LOZ informovalo v tejto súvislosti aj Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Situáciu riešil aj so samotným šéfom nitrianskej fakultnej nemocnice. Dodal, že mu viacero lekárov uviedlo, že podá výpovede.

Na problém upozornil aj nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentnej strany Hlas-SD a člen parlamentného zdravotníckeho výboru Richard Raši. "Podľa informácií, ktoré mám z Nitry, lekárom, ktorí slúžia 24-hodinové služby, vedenie nemocnice nariaďuje zobrať si za štyri hodiny služby buď náhradné voľno, alebo prísť neskôr do služby. Rovnako zlučuje služby lekárov na ich materských oddeleniach a urgentnom príjme. Kým doteraz slúžil jeden lekár na oddelení a ďalší na urgentne, teraz bude k dispozícii iba jeden lekár," povedal.

Zdôraznil, že toto šetriace opatrenie môže ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Designovaného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), dočasne povereného vedením rezortu zdravotníctva, Raši vyzval, aby zakázal siahať lekárom na platy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.