V OŠIALI PROTIRUSKEJ HYSTÉRIE

Východný trh ponúka našim firmám množstvo príležitostí

Foto JAKUB KOTIAN, ARCHÍV
Dátum 30.07.2019

Na hlavu šéfa parlamentu Andreja Danka v posledných mesiacoch padá jedna vlna kritiky za druhou. Médiá donekonečna rozmazávajú kapitánske výložky či najnovšie stožiar, na ktorom by mala viať naša vlajka. Azda najviac sú však na pretrase jeho cesty do Ruska. K najhlasnejším kritikom pritom patrí šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý paradoxne vyštudoval práve v Moskve. Najnovšie sa do protiruského šíku zaradila Zuzana Čaputová vyhlásením, že Rusko nemá rešpekt a úctu k pravidlám. Takto sa vyjadrila na nedávnej návšteve susedného Poľska v súvislosti s NATO – alianciou, ktorá Rusko postupne obkolesuje svojimi vojenskými základňami, pričom Moskva na to doteraz nezareagovala adekvátnymi odvetnými opatreniami. Prezidentka v marcovom rozhovore pre aktuality.sk dokonca označila Rusko za najväčšiu hrozbu pre svetovú bezpečnosť.

Pod vplyvom Západu

Pritom v ošiali protiruskej hystérie si práve predseda parlamentu zachováva triezvy pohľad na svet. Nemusíme predsa všetko bezhlavo opakovať po Washingtone či Bruseli. Aj preto, že Západ s Moskvou aj naďalej veselo obchoduje, a to i napriek sankciám, ktoré sám zaviedol. Andrej Danko štvavú protiruskú kampaň odmieta. Naopak, Slovensko by malo s Ruskom budovať bližšie vzťahy. Aby sme nezostali naveky v akejsi bubline, kým ostatný svet kráča ďalej...

Predseda Štátnej rady Tatarstanu Farid Muchametšin víta Andreja Danka tesne po prílete do Tatárskej republiky.

Stačí sa pozrieť na niektoré fakty. Azda nikoho neprekvapí, že najvýznamnejším obchodným partnerom Ruska je dnes Čína s obratom 108 miliárd USD za rok 2018. Zľahka schizofrenicky však pôsobí umiestnenie Nemecka na druhom mieste rebríčka (s obratom 59,6 miliardy). Za zmienku stoja aj Spojené štáty na siedmej priečke s minuloročným obratom 25 miliárd dolárov. Kým teda štáty, ktoré sankcie iniciovali, nemajú problém ich rôznymi spôsobmi obchádzať, Slovensko ide až za ich hranice a na Rusko sa stále pozerá s nedôverou. Talianski, francúzski aj nemeckí podnikatelia, ktorí majú s ním tradične čulé obchodné kontakty, si už dávno uvedomili, že sankcie sú v podstate len prostriedkom nekalej hospodárskej súťaže a volajú po ich oficiálnom zrušení. 

Obchodné tajomstvo

K ich hlasu sa pridáva aj Andrej Danko. Nezostáva však len pri slovách: v posledných mesiacoch absolvoval niekoľko ciest do Ruska aj so zástupcami našich podnikateľov. Napriek zaužívaným zvyklostiam sa cesty predsedu nášho parlamentu neobmedzujú len na Moskvu. Nedávno navštívil Kazaň, centrum Tatárskej republiky, aby tam otvoril tatársko-slovenské podnikateľské fórum. Veľký záujem o ruských klientov má napríklad naše kúpeľníctvo. Obchodné vzťahy by radi nadviazali aj podnikatelia z oblasti výroby dopravných zariadení. Tatársky prezident Rustam Minnichanov, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva ropnej spoločnosti Tatnefť, zase víta podpis dohody o spolupráci so Slovnaftom.

Preniknúť na ruský trh a získať aj výhody ruskej štátnej pomoci pre slovenské podniky nie je jednoduché. Podľa Andreja Danka je to možné napríklad prostredníctvom zakladania spoločných podnikov. Viaceré naše firmy v Kazani aj podpísali kontrakty, ale pred medializáciou dali prednosť zachovaniu obchodného tajomstva. 

Tatárska republika patrí medzi bohatšie ruské regióny. Profituje najmä z ťažby ropy a petrochemického priemyslu, keďže na jej území bolo doteraz objavených takmer 130 nálezísk čierneho zlata. Okrem toho sa tu vyrábajú nákladné autá Kamaz, civilné lietadlá Tu-214, vrtuľníky Mi-17, ale aj bombardéry Tu-22 Backfire či letecké motory. Večných kritikov, donekonečna opakujúcich tvrdenia o technickej zaostalosti Ruska, možno presvedčí o opaku fakt, že vyše 85 percent služieb tam štát v súčasnosti poskytuje elektronicky.

Hospodársky partner

Podobný rozruch ako Andrej Danko spôsobil nedávno aj poslanec Peter Marček, ktorý opakovane navštívil Krym, takisto so skupinou podnikateľov. Z jeho vyhlásenia, že Krym historicky patril, patrí a bude patriť Rusku, sa doteraz spamätáva časť našej politickej scény. Aj jeho cesta zaznamenala úspech, a to v podobe dohody o založení európsko-krymskej obchodnej komory so sídlom v Bratislave. Keďže spolupráci s Krymom sa viaceré západné krajiny doteraz bránia, tento krok by mohol našim podnikateľom priniesť množstvo zaujímavých príležitostí.

Spomeňme v tejto súvislosti ešte premiéra Petra Pellegriniho, ktorý aj napriek svojej proeurópskej a proamerickej orientácii dal prednosť návšteve Moskvy pred oslavami 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii, čo Richard Sulík pohotovo označil za zlyhanie slovenskej diplomacie a víťazstvo tej ruskej.

Kým na Slovensku dnes pôsobí zhruba 120 ruských firiem, v Rusku má svoje zastúpenie len šesť desiatok tých našich. Možno práve kroky Andreja Danka prispejú k tomu, že sa toto číslo začne zvyšovať a naši podnikatelia využijú možnosti, ktoré ponúka rozľahlé Rusko s obrovským nerastným bohatstvom a rýchlo sa rozvíjajúcim hospodárstvom. Hádam konečne pochopíme, že dvere na takmer 150-miliónový trh dôležitého hospodárskeho partnera si zatvárame len my sami.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.