V PODRUČÍ ELÍT

Politik má slúžiť občanovi, nie byť arogantným pandúrom anonymnej štátnej moci

Foto REDAKCIA
Dátum 30.12.2016

Pre tých, čo sa boja pravdy, je prospechárske znevažovať novovznikajúce politické strany. Národná rada SR už dávno nie je strediskom najvyspelejších ľudí národa, ktorí by poznali záujem svojho štátu a formovali zákony na jeho naplňovanie. Žiaľ, väčšinou sú tam škriepnici a populisti v tom najhoršom zmysle slova a „náhodní pocestní“ nerozumejúci potrebám štátu a systému jeho riadenia. Len je divné, že spolu s masmédiami, ktoré im dávajú obrovský priestor na prezentáciu, tak vytrvalo nahrávajú zahraničným spiatočníckym trendom, smerujúcim k celosvetovej globalizácii na úkor menších národných štátov.

Ovládanie národa

Vzájomnou osobnou nevraživosťou v NR SR, ktorá nemá nič spoločné so záujmami štátu a jeho občanov, oslabujú autoritu štátu nielen voči domácim nespratníkom, ale aj do zahraničia vysielajú nepravdivý a zavádzajúci signál, že vraj nie sme si schopní sami vládnuť, mať svoj štát, a preto nás treba rozdeliť medzi susedov. Nerozumejú riadeniu štátu.

Vyvolávajú strach umelo vytvorenou nezákonnosťou; strach zo zásahu mocenských orgánov štátu proti občanovi pre možné obvinenia len preto, že sa bude správať tak ako jeho predkovia a nevšimne si, že už platia iné, bohvie komu potrebné normy.

Slúžia tomu, čo ich autority označia za správne. Štát ako taký a jeho štátotvorný národ sú im ľahostajné. Ich charakter je natoľko zameraný na osobný prospech, že vedome či nevedome pôsobia proti záujmom štátu. Veru neviem, či by sa medzi nimi našlo tých biblických desať spravodlivých, kvôli ktorým Boh sľúbil Abrahámovi, že Sodomu a Gomoru nezničí. Robia z nás už dnes – a perspektíva je ešte hrozivejšia – lacných sluhov. Likvidujú nám potenciál tvorby vlastnej kultúry nanucovaním hodnôt bezuzdných zábav a bezohľadnej spotreby. Ničia oporné stĺpy tradičnej morálky deštrukciou spravodlivej reciprocity hodnôt. Vyhľadávajú aj vyvolávajú krajné, neštandardné situácie, ktorým priraďujú štatút normality len na to, aby na takto vykonštruovanom základe mohli tvoriť ďalšie zákonné normy obmedzujúce voľnosť a istoty človeka a získali tak zákonnú zámienku na prenikanie do najintímnejšieho súkromia občana a jeho rodiny. Vytvárajú tak potenciál na rozbíjanie akejkoľvek pohody. Vyvolávajú strach umelo vytvorenou nezákonnosťou; strach zo zásahu mocenských orgánov štátu proti občanovi pre možné obvinenia len preto, že sa bude správať tak ako jeho predkovia a nevšimne si, že už platia iné, bohvie komu potrebné normy. Do čej moci nás to chce zákonodarca vydať, keď na jednej strane sa síce robia okolo veľkých korupcií megaškandály, ale neexistuje nijaký postih vinníkov ani krivých žalobcov? Na druhej strane však radový občan ľahko príde o polovicu svojho mesačného príjmu pokutou za banálny dopravný priestupok, alebo mu zruinujú dobrú povesť, či strčia ho do väzenia za pokus uspokojiť svoju zvedavosť a skúmaním poodhaliť temnotu nad historickými pravdami, ktoré masmédiá, ale neraz aj vzdelávacie inštitúcie tak vehementne prekrúcajú. Také normy neposlúžia na vládnutie, ale na ovládanie občanov!

Zodpovednosť za nesplnenie volebných sľubov

Myslím si, že užitočnejšie než zákonmi priťahovať slučku na krku slobôd občana a stupňovať jeho neistoty bude hľadať cestu, ako brať na zodpovednosť predstaviteľov vládnucich politických strán za nesplnenie volebných sľubov. Odporúčam radšej posilniť imunitu kvalitného poslanca, aby nebol manipulovateľnou hračkou či predajným tovarom v rukách tých, čo svojou mocou už nasadili chomúty redaktorom masmédií a znevážili hanbou celú novinársku obec, než dovoliť, aby na úctyhodné kreslo poslanca NR SR posadili duchom chudobného krikľúňa, neschopného dovidieť na následky vlastných slov.

Nech sú občania, a nie zaplatené masmédiá skutočnými nositeľmi podielov na moci.

Sú len dve cesty riešenia stavu našej vnútropolitickej situácie. Buď parlamentné politické strany podstatne zvýšia svoju zodpovednosť za budúcnosť nášho občana a samotnému štátu, čo je však vylúčené, lebo bezcieľne slúžia cudzím pánom a nemajú predstavu, kam štát vedú. Pravda, ten, komu slúžia, to vie, ale nezaujíma ho prospech nášho občana ani štátu. Alebo vzniknú a presadia sa nové strany, ktoré budú stáť pevne na pozícii pravdy, morálky, spravodlivosti, záujmu štátu, národa a občana, pre ktoré bude človek naozaj občanom štátu a nie jeho sluhom. Štátny úradník bude potom slúžiť štátu a jeho občanom a nebude arogantným pandúrom anonymnej štátnej moci.

Fungujúci vzťah

Politická strana Práca slovenského národa (PSN) vznikla na to, aby dala úlohy, práva a povinnosti občana a jeho štátu do vzťahu zodpovednej, obojsmerne fungujúcej a úmernej funkčnej závislosti. Súkromné spoločnosti, ani nijaké čo ako mocné sociálne skupiny nemajú právo diktovať štátu svoje podmienky ani uprednostňovať svoje záujmy a potreby na úkor občana. Môžu za primeraný zisk podporovať domáci štátny mechanizmus, posilňovať ho a tvoriť jeho zdroje, ale nie zneužívať svoj vplyv a pozície na trhu práce na vydieranie v najnevhodnejšej chvíli, požadovaním nadnormatívnych výhod pre seba a zneužívaním demokratických podmienok zvyšovať závislosť štátnej moci od seba.

Náš štát má zaujímavé materiálne zdroje, nemalú ekonomickú silu i personálne prostredie na výskum a rozvoj moderných prostriedkov výroby. Sme síce neveľký, ale kvalitatívne náročný trh. To nie sú dôvody na kapitulantstvo ani podliehanie vleku cudzích prospechárov. Náš štát môže rásť ako celok a smerovať k takým výhodám pre občana, že ich ten pocíti aj v kvalite každodenného života, raste svojich možností, príležitostí, osobnej bezpečnosti, sociálnej istoty či štátnej ochrany.

Paraziti verzus slušní ľudia

Cieľom strany PSN je prospech občana, štátotvorného národa, rozvoj štátu, rast jeho ekonomickej sily a významu na poli medzinárodnej súťaže. Máme zámer organizovať a vrátiť štátnu moc v SR na jej pôvodné miesta, kvôli ktorým boli demokratické princípy štátnej moci stvorené. Nech sú občania, a nie zaplatené masmédiá skutočnými nositeľmi podielov na moci.

Kto chce prinášať zlo, deštrukciu a škodu občanovi, kto chce koristiť a parazitovať na štátnom systéme, nech štátnu moc pocíti už výchovným a preventívnym pôsobením. Ak to nepomáha, má naraziť na represívnu silu sankcií. Kto bude na svojej ceste zákony dodržiavať a uplatňovať, nech sa nesie na vlnách ich blahodarného vplyvu. Kto ich bude chcieť zneužívať, nech je už v počiatkoch svojho snaženia znehybnený. Zákon v republike má byť prekážkou zlovoľným prospechárom, parazitom, zločincom a nie brzdou a obmedzovačom slušných ľudí.

Autor je predseda politickej strany Práca slovenského národa PSN

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.