V ROKU 2022 VZNIKNE EURÓPSKA SPRAVODAJSKÁ REDAKCIA ZA 1,76 MILIÓNA EUR

Európska komisia podporí rozvoj "Európskej spravodajskej redakcie" (European Newsroom), ktorá má prepojiť 16 tlačových agentúr z 15 členských krajín EÚ. Začať fungovať má v januári 2022 s cieľom zlepšiť mediálne pokrytie otázok súvisiacich s Európskou úniou a posilniť európsky mediálny sektor.

Foto SITA/AP
Dátum 29.11.2021

Európska komisia (EK) v pondelok zorganizovala v poradí už druhé vydanie Európskeho fóra spravodajských médií, ktorého témou bola najmä transformácia mediálneho priemyslu. Exekutíva EÚ pri tejto príležitosti oznámila, že podporí rozvoj "Európskej spravodajskej redakcie" (European Newsroom), ktorá má prepojiť 16 tlačových agentúr z 15 členských krajín EÚ vrátane TASR.
      
Projekt by mal podľa správ EK začať fungovať v januári 2022 s cieľom zlepšiť mediálne pokrytie otázok súvisiacich s Európskou úniou a posilniť európsky mediálny sektor. Nový projekt bude koordinovať eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton. "Touto novou etapou skonsolidujeme európsky informačný priestor a zvýšime prístup občanov ku kvalitným informáciám," povedal Breton počas otvorenia diskusného fóra. Podľa jeho slov bude European newsroom prvým celoeurópskym redakčným priestorom, ktorý umožní novinárom spoločne informovať o európskych problémoch a posilňovať ducha vzájomnej spolupráce.
      
Komisia na tento projekt vyčlení 1,76 milióna eur. Pôjde o prostriedky, ktoré sa okrem iného použijú na vytvorenie novej viacjazyčnej webovej stránky s článkami o európskych témach, ktoré budú poskytovať zúčastnené tlačové agentúry. Popri nemeckej tlačovej agentúre DPA, ktorá projekt spoločnej redakcie koordinuje, sa na jej práach zúčastnia aj agentúry AFP (Francúzsko), AGERPRES (Rumunsko), ANSA (Taliansko), APA (Rakúsko), ATA (Albánsko), Belga (Belgicko), BTA (Bulharsko), EFE a Europa Press (Španielsko), FENA (Bosna a Hercegovina), HINA (Chorvátsko), MIA (Severné Macedónsko), STA (Slovinsko), Tanjug (Srbsko) a TASR (Slovensko).

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.