VÄČŠINA ŠVAJČIAROV PODPORUJE UŽŠIE VZŤAHY S NATO

Podľa prieskumu sa v januári tohto roka vyslovilo za bližšie vzťahy s NATO 55 percent Švajčiarov. Je to o desať percentuálnych bodov viac v porovnaní s januárom 2021.

Foto SITA/AP
Dátum 17.03.2023

Rok po invázii Ruska na Ukrajinu podporuje väčšina obyvateľov Švajčiarska užšie vzťahy so Severoatlantickou alianciou. V krajine známej vojenskou neutralitou prevládol tento názor po prvý raz, vyplýva z výsledkov prieskumu, ktoré vo štvrtok zverejnila švajčiarska vláda. TASR o tom informuje s odvolaním sa na agentúru AFP.

Dve inštitúcie pôsobiace pri univerzite ETH Zürich – švajčiarska vojenská akadémia a Centrum pre bezpečnostné štúdie – publikujú každoročne prieskum verejnej mienky o otázkach zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky. Cieľom je zisťovať dlhodobé trendy.

Podľa prieskumu sa v januári tohto roka vyslovilo za bližšie vzťahy s NATO 55 percent Švajčiarov. Je to o desať percentuálnych bodov viac v porovnaní s januárom 2021. "Je to po prvý raz, čo má malá väčšina obyvateľstva tento názor," uviedlo vo vyhlásení ministerstvo obrany. "Od začiatku vojny na Ukrajine vnímajú Švajčiari budúcnosť svojej krajiny a sveta pesimistickejšie. Pozerajú sa tiež kritickejšie na neutralitu."

Prieskum tiež ukázal, že vstup do NATO podporuje len tretina respondentov. Zásada neutrality má podporu 91 percent Švajčiarov, čo predstavuje pokles o šesť bodov oproti januáru 2022. Podľa 53 percent opýtaných neutralita nevylučuje plánovanie vojenskej obrany krajiny v spolupráci s NATO. Švajčiarsko s Alianciou spolupracuje v rámci programu Partnerstvo za mier a Rady euroatlantického partnerstva.

Väčšina Švajčiarov (nezmenených 57 percent) je za tzv. diferencovanú neutralitu. Znamená to, že krajina je vojensky neutrálna, na politickej úrovni však zaujíma odlišné postoje. Švajčiarsko sa pripojilo k sankciám, ktoré voči Rusku zaviedla okolitá Európska únia. Podľa prieskumu z vlaňajšieho júla si 70 percent obyvateľov krajiny myslí, že sankcie nie sú v rozpore s neutralitou.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.