VAĽOVÁ NAVRHUJE POSLANECKÝ PRIESKUM V MATICI SLOVENSKEJ, NEPOZDÁVA SA JEJ KONANIE MINISTERKY KULTÚRY

Exministerka Ľubica Laššáková skonštatovala, že ak sa siahne na peniaze Matici Slovenskej, siahne sa na je činnosť samotnú.

Foto ARCHÍV EP
Dátum 02.06.2020

BRATISLAVA 2. júna (TASR/extraplus.sk) – Prehodnotenie financovania Matice slovenskej (MS) vychádza zo zámeru v programovom vyhlásení vlády zvýšiť efektivitu a hospodárnosť kultúrnych inštitúcií a týka sa zmeny modelu financovania, nie zrušenia inštitúcie samotnej. Na utorkovom rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá to pripomenula ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO). Opoziční poslanci vo výbore navrhli intenzívnejšie komunikovať so zástupcami inštitúcie a novelizovať zákon o MS. Zástupcovia MS sú otvorení demokratickému dialógu s poslancami aj ministerkou.

Milanová priznala, že činnosť Matice, najmä v prípade ekonomickej efektivity inštitúcie, bola pre ňu v posledných rokoch sklamaním. "Náklady by mali byť distribuované najmä na regionálne aktivity, nie na samotný aparát," upozornila. Ministerka uznáva, že v regiónoch pracujú ľudia oddaní posolstvu MS. "Často však nevedia a nemajú prehľad, ako sa narába s peniazmi, ktoré má MS od štátu," poznamenala. Upozornila, že v tejto súvislosti ani rezort nemá dostatočné nástroje efektívnej kontroly. Zdôraznila však, že úvahy o zmene financovania nemajú za cieľ "siahnuť na Maticu ako takú". MS by mala podľa nej pomôcť aj pripravovaná legislatívna úprava o sponzoringu, ktorá by inštitúcii umožnila získavať viac externých zdrojov. Členka mediálneho parlamentného výboru a exministerka Ľubica Laššáková (Smer-SD) skonštatovala, že ak sa siahne na peniaze, siahne sa na činnosť samotnú. "Nemajú veľa peňazí, ak ich budú mať ešte menej, paralyzuje to ich činnosť," upozornila. Poukázala tiež na to, že problematické hospodárenie Matice bolo v minulosti skutočne témou, inštitúcia má však nové vedenie. Prihovárala sa teda za to, aby ministerstvo intenzívnejšie komunikovalo s predstaviteľmi MS. K Laššákovej sa pridal aj jej poslanecký kolega a podpredseda výboru Dušan Jarjabek. "Začnime tým, že nanovo zadefinujeme poslanie MS, akú činnosť by mala vyvíjať. Určite by to vyriešil nový zákon o MS, ktorý sa dlho nemenil," upozornil. Činnosť kultúrnej inštitúcie stále považuje za nezanedbateľnú. Členka výboru Jana Vaľová (Smer-SD), ktorá tému na rokovaní otvorila, navrhla uskutočniť v MS poslanecký prieskum počas júna. Vedenie MS podľa hovorkyne Veroniky Matuškovej poslanecký prieskum víta a pripomína, že situácia v ustanovizni je diametrálne odlišná od minulosti, vzhľadom na štrukturálne zmeny v roku 2017. MS avizuje, že v rámci dialógu so zákonodarcami bude informovať o hospodárení s verejnými aj neverejnými zdrojmi, ktorými Matica slovenská disponuje. Jej predstavitelia sú podľa stanoviska otvorení demokratickému dialógu, či už s poslancami, ako aj so samotnou ministerkou kultúry.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.