VAĽOVÁ POVAŽUJE ZA NESPRAVODLIVÉ NEZAPOČÍTAŤ PANDEMICKÚ OČR DO DÔCHODKU

Jana Vaľová: Počas minulého roka skokovo stúpol počet poberateľov ošetrovného viac ako dvojnásobne, pritom ide o mesiace núteného pobytu doma s deťmi, ktoré chceli chodiť do školy a rodičov, ktorí chceli chodiť do práce. Je neakceptovateľné nezapočítať toto obdobie do dôchodku.

Foto IVONA OREŠKOVÁ
Dátum 05.05.2021

Poslankyňa Jana Vaľová zo strany Smer-SD predkladá spolu s predsedom strany Robertom Ficom a podpredsedom Smeru Ladislavom Kamenickým novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá odstráni nespravodlivosť pre rodičov, ktorí boli súčasnou pandemickou situáciou donútení opatrovať svoje choré deti a tým si nesporili na dôchodok. „Aktuálna pandémia ukázala veľký nedostatok zákona, ktorý nemyslí na rodičov, ktorí museli ostať s deťmi na takzvanej pandemickej OČR,“ približuje dôvody zmeny zákona predkladateľka Jana Vaľová. „Počas minulého roka skokovo stúpol počet poberateľov ošetrovného viac ako dvojnásobne a v tomto prípade nešlo o krátke detské nachladnutia, ale mesiace núteného pobytu doma s deťmi, ktoré chceli chodiť do školy a rodičov, ktorí chceli chodiť do práce,“ dopĺňa Vaľová. Podľa predkladateľov je neakceptovateľná situácia, keď sa im takéto obdobie nezapočítava do dôchodku. „Toto obdobie sa nezapočítavalo ani v minulosti, no treba povedať, že ani to nie je úplne správne, keďže rodičia nijak nemôžu za to, že sa musia starať o svoje deti. Naopak, v rámci prorodinnej politiky, by sme mali jasne povedať, že si vážime, že rodičia preberajú starostlivosť. Navyše je možné, že časť rodičov aj kvôli ekonomickým dôvodom posielala choré deti do školy, či škôlky, čo nie je žiaduce,“ vysvetľuje Vaľová.

V aktuálnej situácii je však problém výrazne vypuklejší. Počas pandémie vzrástol počet poberateľov ošetrovného z viac ako 154 000 ľudí na viac ako 335 000. Mesačne sa pritom vyplatilo minulý rok 48 555 dávok ošetrovné, oproti 14 830 v predchádzajúcom roku. Takmer 481 000 dávok v roku 2020 z nich bolo práve pandemických OČR. „Nevieme povedať, koľko z nich sú ženy a koľko muži, no za minulý rok bolo dvakrát viac žien, ktoré zostali doma“ dopĺňa Vaľová, podľa ktorej aj vďaka OČR takto rozširujeme takzvanú „dôchodcovskú chudobu“. Ženy totiž na Slovensku stále zarábajú menej ako muži a ak sa im dôchodok zníži ešte aj o čas ošetrovania blízkeho, hrozí im, že prepadnú sociálnym sitom. Za rok 2019 poberalo ošetrovné 42 830 mužov a 111 674 žien a minulý rok 115 945 mužov a 219 452 žien. 

Zákon by sa mal preto podľa predkladateľov upraviť, aby sa minimálne počas pandémie tento čas započítaval do dôchodku. Predkladatelia navrhujú úpravu, aby sa na účely určenia osobného mzdového bodu určil vymeriavací základ za obdobie poberania ošetrovného počas krízovej situácie z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu, z  ktorého sa určila suma ošetrovného, t.j. aby sa do úvahy bral príjem zo zárobkovej činnosti, ktorý poistenec mal bezprostredne pred ošetrovaním člena rodiny. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.