VEDA: ACYLPYRÍN POMÁHA PREDCHÁDZAŤ RAKOVINE

Lekári v Spojenom kráľovstve tvrdia, že acylpirín, resp. aspirín môže pomôcť v boji proti agresívnej rakovine prsníka tým, že ťažko liečiteľné nádory vďaka nemu lepšie reagujú na lieky proti rakovine.

Foto archív
Dátum 19.08.2021

Lekári v Spojenom kráľovstve tvrdia, že obyčajný aspirín, resp. acylpyrín môže pomôcť v boji proti agresívnej rakovine prsníka tým, že ťažko liečiteľné nádory vďaka nemu lepšie reagujú na lieky proti rakovine. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Viaceré štúdie na zvieratách už v tomto smere ukázali povzbudivé výsledky. Organizácia The Christie NHS Foundation Trust spravujúca onkologickú kliniku Christie v Manchestri, tak začína testy s pacientkami s trojnásobne negatívnou rakovinou prsníka.

Experti sa domnievajú, že aspirín môže pomôcť predchádzať ďalším rakovinám a znižovať riziko jej šírenia. Zatiaľ je však príliš skoro odporúčať ľuďom, aby ho začali užívať, a bude potrebný ďalší výskum.

V Británii každoročne diagnostikujú asi ôsmim tisíckam žien trojnásobne negatívnu rakovinu prsníka. Tá je menej častá, ale zväčša predstavuje agresívnejší typ rakoviny prsníka, ktorý neúmerne postihuje mladšie ženy a ženy tmavšej farby pleti.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.