VEDCI VYVINULI NAJMENŠÍ ČIP NA SVETE, VOĽNÝM OKOM HO NEVIDNO

Čip je možné implementovať ľudom a má monitorovať ich zdravotný stav. Je rovnako veľký asi ako roztoč a preto je viditeľný len pod mikroskopom. Vedci vraj len skúšali ako ďaleko je možné posunúť hranice. Momentálne sa hovorí o revolúcii pri vývoji bezdrôtových technológií.

Foto Archív
Dátum 16.05.2021

Inžinieri z Kolumbijskej univerzity v New Yorku vyvinuli najmenší čip na svete, ktorý je možné implementovať ľudom a dokáže monitorovať ich zdravotný stav. Podľa vedcov má byť čip schopný podporovať a zlepšovať fyziologické funkcie a dokonca liečiť choroby. 

Úlohou čipu bude aj monitorovanie teploty tela, krvný tlak, glukózu a dýchanie. Podľa vedúceho štúdie Kena Sheperda je celkový objem čipu je menej ako 0,1 mm3 - je teda približne rovnako veľký ako roztoč - a preto je viditeľný iba pod mikroskopom.

,,Snažili sme sa zistiť, ako ďaleko môžeme posunúť hranice toho, aký malý a funkčný čip dokážeme vyrobiť. Toto je čip, ktorý sám o sebe a bez ničoho iného je kompletne fungujúcim elektronickým systémom," hovorí Shepard. 

Podľa Sheparda má ísť o revolúciu pri vývoji bezdrôtových miniatúrnych lekárskych prístrojov. V súčanosti pracujú na tom, aby čipy dokázali oveľa viac ako len meranie teploty tela. 

Zdroj

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.