VEĽKÝ VODCA MALÉHO NÁRODA

Predstavte si, že organizujete narodeniny, na ktoré nepozvete žijúceho oslávenca. Nebyť guráže Vladimíra Mečiara, sotva by predstavy Jána Čarnogurského o samostatnej hviezdičke a samostatnej stoličke v Bruseli nabrali reálne kontúry. Nie slová, ale skutky sú výrazom úspechu. 

Foto MICHAL SVÍTOK/TASR
Dátum 01.01.2023

Predstavte si, že organizujete narodeniny, na ktoré nepozvete žijúceho oslávenca. Nebyť guráže Vladimíra Mečiara, sotva by predstavy Jána Čarnogurského o samostatnej hviezdičke a samostatnej stoličke v Bruseli nabrali reálne kontúry. Nie slová, ale skutky sú výrazom úspechu. Súčasní vládni predstavitelia a politické elity sú na miestach, ktoré by bez aktívneho prístupu v roku 1992, za ktorým stál práve Vladimír Mečiar, neboli. Ani Sulík, Matovič, Heger či Kollár by pod kuratelou Prahy nemali šancu. Byť piatym kolesom na voze či hrať druhé husle by bola funkcia hodná strúhania ceruziek pre kanceláriu na Pražskom hrade. Ešte bizarnejšie pôsobí zbieranie podpisov za zachovanie federácie Ivetou Radičovou, keďže neskôr kandidovala na prezidentku krajiny, ktorú nechcela. Slovenská republika je asi jedinou krajinou sveta, ktorá nielenže obchádza vlastné sviatky, tvoriace jadro jej novej identity, ale tých, ktorí si ich pripomínajú, má snahu démonizovať. O pozvaní zakladateľa modernej slovenskej štátnosti Vladimíra Mečiara teda nemôže byť ani reči. A ak sa aj spomenie, tak len optikou politických chýb, z veľkej miery chýb interpretovaných jeho protivníkmi. Je historický fakt, že 17. júla 1992 bola prijatá deklarácia o zvrchovanosti Slovenska, 1. septembra 1992 ústava a 1. januára 1993 vznikla Slovenská republika. Za jej vznikom stál muž a novodobá osobnosť moderných dejín Slovenska, ktorý 26. júla 2022 oslávil 80 rokov života.

Rodák zo Zvolena

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.