VEĽKÝ VODCA MALÉHO NÁRODA

Predstavte si, že organizujete narodeniny, na ktoré nepozvete žijúceho oslávenca. Nebyť guráže Vladimíra Mečiara, sotva by predstavy Jána Čarnogurského o samostatnej hviezdičke a samostatnej stoličke v Bruseli nabrali reálne kontúry. Nie slová, ale skutky sú výrazom úspechu. 

Foto MICHAL SVÍTOK/TASR
Dátum 01.01.2023

Predstavte si, že organizujete narodeniny, na ktoré nepozvete žijúceho oslávenca. Nebyť guráže Vladimíra Mečiara, sotva by predstavy Jána Čarnogurského o samostatnej hviezdičke a samostatnej stoličke v Bruseli nabrali reálne kontúry. Nie slová, ale skutky sú výrazom úspechu. Súčasní vládni predstavitelia a politické elity sú na miestach, ktoré by bez aktívneho prístupu v roku 1992, za ktorým stál práve Vladimír Mečiar, neboli. Ani Sulík, Matovič, Heger či Kollár by pod kuratelou Prahy nemali šancu. Byť piatym kolesom na voze či hrať druhé husle by bola funkcia hodná strúhania ceruziek pre kanceláriu na Pražskom hrade. Ešte bizarnejšie pôsobí zbieranie podpisov za zachovanie federácie Ivetou Radičovou, keďže neskôr kandidovala na prezidentku krajiny, ktorú nechcela. Slovenská republika je asi jedinou krajinou sveta, ktorá nielenže obchádza vlastné sviatky, tvoriace jadro jej novej identity, ale tých, ktorí si ich pripomínajú, má snahu démonizovať. O pozvaní zakladateľa modernej slovenskej štátnosti Vladimíra Mečiara teda nemôže byť ani reči. A ak sa aj spomenie, tak len optikou politických chýb, z veľkej miery chýb interpretovaných jeho protivníkmi. Je historický fakt, že 17. júla 1992 bola prijatá deklarácia o zvrchovanosti Slovenska, 1. septembra 1992 ústava a 1. januára 1993 vznikla Slovenská republika. Za jej vznikom stál muž a novodobá osobnosť moderných dejín Slovenska, ktorý 26. júla 2022 oslávil 80 rokov života.

Rodák zo Zvolena

Budúci trojnásobný premiér Vladimír Mečiar sa narodil 26. júla 1942 vo Zvolene. Po skončení strednej školy sa v roku 1959 zamestnal v Žiari nad Hronom. V roku 1962 vstúpil do KSČ, pričom sa v rokoch 1967 až 1968 vypracoval na predsedu Okresného výboru Československého zväzu mládeže. Osudným sa mu stal 21. august 1968, keď svoj nesúhlas s vojenskou okupáciou spojencami z Varšavskej zmluvy vyslovil nahlas a za tento názor ho v roku 1970 z radov KSČ vylúčili. Ako mnohí iní nesúhlasiaci „šiel k lopate“, konkrétne za taviča v ZŤS Dubnica nad Váhom. Mečiar sa síce nezľakol tvrdej roboty, no svoj intelektuálny potenciál nechcel premrhať. Preto sa prihlásil na diaľkové štúdium práva. Neunikol ani pozornosti ŠtB, ktorá naňho viedla pozorovací zväzok. Školu skončil v roku 1975, no na titul JUDr. si musel počkať až do roku 1990, keď zložil rigoróznu skúšku. Ako právnik sa uplatnil v Skloobale Nemšová, kde pôsobil až do pohnutých novembrových dní v roku 1989.

Vladimír Mečiar nie je verejnosti známy ako právnik, ale takmer výlučne ako „homo politicus“. Deväťdesiate roky nemali výraznejšiu politickú tvár, ako bol spočiatku neznámy podnikový nemšovský právnik na kandidátke VPN. Jeho popularita rýchlo stúpa a je druhou najdôveryhodnejšou osobou v roku 1992, hneď po Alexandrovi Dubčekovi. V tom čase mu podľa prieskumov dôveruje až 87 percent voličov. Mečiar cítil, že takýto potenciál nemôže premrhať a ambicióznosť mu pomohla ísť vyššie v rebríčku vtedy ešte česko-slovenskej politiky. V januári 1990 sa stáva ministrom vnútra a životného prostredia, jeho hviezdna chvíľa však ešte len mala prísť.

Kroky k samostatnosti

Po prvých slobodných voľbách od roku 1946, ktoré sa konali v júni 1990, sa stáva premiérom v koalícii s KDH a DS. Jeho popularita raketovo stúpala najmä vďaka verejným prejavom, čím potvrdil politickú rovnicu o veľkých vodcoch malých národov. Dodnes je málo známy fakt jeho vysokoprofesionálneho potlačenia leopoldovskej vzbury, ktoré kladne hodnotilo nielen zahraničie, ale aj dnešní vyslúžilci vtedajšieho Zboru nápravnej výchovy. Po nerozvážnej amnestii, ktorá rozpútala besnenie v tejto známej väznici, vznikol chaos, ktorý Mečiar ráznym zákrokom vyriešil, pričom obeťou bol iba jeden muž z radov odsúdených. V roku 1991 však nastali prvé stranícke rozpory a štiepenie vo VPN. Vznik HZDS sa tak stal prirodzeným vyústením týchto nezhôd, keďže taká masívna strana ako VPN by v pomerne široko názorovej koalícii zrejme dlho nevydržala. Pomyselnou kvapkou do plného pohára sporov bolo odvolanie Vladimíra Mečiara z postu premiéra, čo paradoxne zvýšilo jeho popularitu. Onedlho sa stáva predsedom nového hnutia HZDS.

Voľby v roku 1992 potvrdili víťazstvo „suverénneho chlapa“, ako ho nazval Jožo Ráž zo skupiny Elán – dlhoročný obdivovateľ a priateľ. Dvadsiaty štvrtý jún 1992 znamenal opätovný premiérsky post. Je to kľúčové obdobie jeho života, teraz už nielen z politického, ale aj historického hľadiska. Rokovania vo vile Tugendhat spolu s Václavom Klausom však vstúpili do dejín nie ako štiepenie štátu, ale ako národnoemancipačný proces dvoch národov. Dokonca aj Ján Pavol II. povedal, že pokojné rozdelenie je veľkým príkladom pre celý svet. Slová o tom, že sa spoločný štát mal rozdeliť referendom, sú dnes už folklórom, pričom podľa samotného Mečiara bolo najlepším referendom volebné deklasovanie bizarného Hnutia za prosperujúce Československo, ktoré sa v roku 1994 prepadlo vo voľbách vtedy už samostatnej SR na totálne politické dno...

Neustála kriminalizácia

Sme však ešte v časoch ťažkých rokovaní. Ďalší míľnik v živote významného politika predstavovalo prijatie deklarácie o zvrchovanosti Slovenska 17. júla 1992. Odtiaľ bol už iba krôčik k eufórii, s ktorou mohol dav na Námestí SNP 1. januára 1993 privítať nový štát s jeho prvým premiérom na rečníckej tribúne.

Na výročie vzniku prvej slovenskej samostatnosti 14. marca 1994 Mečiar opäť odstupuje z postu predsedu vlády SR a krajina sa blíži k predčasným voľbám. Na anabázu vlády bývalého redaktora časopisu Leninská iskra Jozefa Moravčíka si dnes spomenie už len málokto. Na svätú Luciu 13. decembra 1994 sa začína Mečiarovo najdlhšie volebné obdobie v premiérskom kresle, ktoré je pre niektorých analytikov tiež nositeľom najväčších kontroverzií. Medzi ich „esá v rukáve“ patrí zavlečenie prezidentovho syna do Hainburgu či rozsiahla privatizácia. Dvadsiaty deviaty október 1998 však posiela túto politickú ikonu do opozície – hoci hnutie HZDS získalo najväčší počet hlasov, vládu už nedokázalo zostaviť.

Na Mečiarove zásluhy sa neustálou kriminalizáciou zabúda. Nebol to však typ človeka, ktorý by sa len tak vzdal, preto si vyskúšal aj kandidatúru na prezidenta v roku 1999. Veľký comeback sa však nekonal, ako ani v roku 2004. Po neúspechu v parlamentných voľbách 2010 sa Vladimír Mečiar postupne z verejného života vytratil. Dnes žije v súkromí a na verejnosti sa takmer neukazuje. Do národných dejín však nesporne patrí: podnikový právnik z Nemšovej dopomohol k emancipácii slovenského národa. O chvíľu si to SR pripomenie, no bez neho. Aké signifikantné...

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.