VERDIHO ŽIVOT

Štátna opera v Banskej Bystrici prinesie 23. marca biografické dielo o jednom z najväčších operných géniov histórie

Foto ŠTÁTNA OPERA BB
Dátum 05.03.2019

BANSKÁ BYSTRICA 5. marca (Extra plus) – Štátna opera v Banskej Bystrici prináša biografické hudobno-dramatické a tanečné dielo o živote jedného z najväčších operných géniov histórie. Inscenácia Verdi odkrývajúca dramatické osudy nesmrteľného operného maestra je popretkávaná časťami z jeho známych i menej známych diel, podmanivými sólovými výstupmi i strhujúcimi zbormi, ktoré reprezentuje snáď najznámejší z nich: Zbor Židov. Dielo je určené tým, ktorí majú chuť oboznámiť sa pútavou formou s dramatickým osudom Giuseppe Verdiho, s jeho tvorbou a jej významom pre súčasnosť.

Vstupenky si môžete zakúpiť tu:

http://www.stateopera.sk/sk/verdi/23032019sobota1800

Autorka, režisérka a choreografka Dana Dinková spracovala v rámci svojho absolutória Verdiho život pod profesionálnou kuratelou svetoznámeho operného a filmového režiséra Maestra Gianfranca De Bosia, ktorý je známy v tých najväčších a najprestížnejších operných domoch sveta. Maestro De Bosio sa taktiež osobne zúčastnil na slávnostnej premiére inscenácie na pôde Štátnej opery v Banskej Bystrici, spolu s generálnym vedením opernej akadémie vo Verone. Dinkovej dielo bolo v talianskej Verone hneď nasledujúci rok po premiére vyhlásené za najlepšie predstavenie absolventa Opera Academy Verona v jej histórii.

Diváci nahliadnu do života Giuseppe Verdiho, dozvedia sa, čo ovplyvňovalo jeho životné kroky ako aj jeho nesmrteľnú tvorbu, ako na jeho skladateľskú, ale aj ľudskú stránku vplývali ženy a ich vzájomné osudy. Návštevníci predstavenia majú možnosť stať sa svedkami Verdiho celoživotného boja so svojou vlastnou profesionalitou, porovnávaním sa, nedocenenosťou či jeho postojom k svetovému úspechu.

Titulnú postavu maestra Verdiho stvárňuje slovenský činoherec martinského divadla Ján Kožuch, ktorého javiskovým partnerom je počas celého predstavenia operný spevák a sólista Štátnej opery Šimon Svitok ako Verdiho vlastné svedomie menom Oswald. Šimon Svitok je práve za stvárnenie postavy Oswalda držiteľom Ceny slovenského literárneho fondu za rok 2013.

Okrem spomínaných predstaviteľov sa v inscenácii predstaví viac než dvadsať sólisticko-hereckých postáv, zbor, balet a orchester Štátnej opery pod dirigentskou taktovkou dirigenta Igora Bullu. Diváci sa stanú svedkami veľkovýpravného predstavenia v kostýmoch z autorskej dielne renomovanej divadelnej výtvarníčky Ľudmily Várossovej, ktorá pre dielo navrhla a realizovala viac než dvesto kostýmov.

V hudobných operných číslach z diel Giuseppe Verdiho sa predstaví plejáda skvelých operných umelcov ako Zoltán Vongrey, Ivan Zvarík, Katarína Procházková, Patrícia Solotruková, Katarína Vovková a mnoho ďalších. Štátna opera v Banskej Bystrici sa s dielom Verdi predstaví 23. marca.

Zostrih z predstavenia nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=4pT_IAkhfJ8