VESMÍRNA LOĎ CREW DRAGON SA ÚSPEŠNE VRÁTILA NA ZEM

Návrat Crew Dragon bol prvým pristátím na vode s astronautmi po 45 rokoch, pripomenula agentúra AP. Naposledy sa tak stalo po spoločnej americko-sovietskej misii Apollo-Sojuz v roku 1975.

Foto AP
Dátum 03.08.2020

MYS CANAVERAL 3. augusta (SITA/AP/extraplus.sk) - Americkí astronauti Bob Behnken a Doug Hurley sa vo vesmírnej lodi Crew Dragon úspešne vrátili na Zem. Kapsula, prezývaná Endeavour od spoločnosti SpaceX, dopadla podľa plánu v nedeľu o 14:48 miestneho času (20:48 stredoeurópskeho letného času) do vôd Mexického zálivu.

Návrat Crew Dragon bol prvým pristátím na vode s astronautmi po 45 rokoch, pripomenula agentúra AP. Naposledy sa tak stalo po spoločnej americko-sovietskej misii Apollo-Sojuz v roku 1975.

Vesmírna loď spomalila po vstupe do atmosféry z 28-tisíc kilometrov za hodinu na 560 kilometrov za hodinu a napokon s pomocou padákov až na 24 kilometrov za hodinu pri dopade do vody. Štít kapsuly sa pritom počas vstupu do atmosféry zohrial na 1 900 stupňov Celzia.


Zhruba polhodinu po dopade do vody naložili kapsulu na loď spoločnosti SpaceX, kde astronautov čakal vyše 40-členný tím, v ktorom nechýbali zdravotnícki pracovníci. V záujme ochrany astronautov pred pandémiou koronavírusu, strávil celý tím dva týždne v karanténe a podstúpil testy na koronavírus. Po lekárskej prehliadke dvojicu odviezli vrtuľníkom najprv do Pensacoly a potom do Houstonu.

Crew Dragon priviezla Behnkena a Hurleyho na ISS koncom mája v rámci misie Demo-2, ktorú uzavrel ich návrat. Spoločnosť Elona Muska sa tak stala prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá vyslala ľudí na obežnú dráhu Zeme, a bezpečné pristátie kapsuly znamená, že je tiež prvou, ktorá ľudí priviezla naspäť. Pre NASA misia tiež znamenala dôležitý míľnik, pretože úrad vyslal svojich astronautov do vesmíru po prvý raz od roku 2011 z americkej pôdy.

Na ISS zostali traja astronauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner z ruskej agentúry Roskosmos a Chris Cassidy z NASA. Trojica, ktorú tam v apríli priviezla ruská loď Sojuz, zostane na stanici do októbra.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.