VETRÁK: NA REFERENDE SA NEZÚČASTNÍM, JE ZBYTOČNÉ

Milan Vetrák, poslanec NR SR a predseda ústavnoprávneho parlamentného výboru: Peniaze mohli byť investované do zdravotníctva, školstva či na inú pomoc ľuďom. Pritom sa v najbližšom čase v NR SR dohodne riešenie, ktoré v budúcnosti umožní predčasné voľby, aj pre súčasnú vládu.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 16.01.2023

Poslanec Národnej rady SR a predseda ústavnoprávneho parlamentného výboru Milan Vetrák (OĽaNO) napriek tomu, že považuje referendum za dôležitý nástroj moci ľudu a „druhú nohu“ parlamentnej demokracie, sa na blížiacom sa januárovom referende nezúčastní. Zároveň ho nazval zbytočným. Ako ďalej uviedol na sociálnej sieti, jedným z dôvodov je suma 11 miliónov eur, ktorú zaň bude musieť zaplatiť štát. „Peniaze mohli byť investované do zdravotníctva, školstva či na inú pomoc ľuďom. Pritom sa v najbližšom čase v NR SR dohodne riešenie, ktoré v budúcnosti umožní predčasné voľby, aj pre súčasnú vládu,“ napísal Vetrák.

Ďalej uviedol, že predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini si na referendum zrazu spomenuli po 16 rokoch a práve vtedy, keď chcú podľa Vetráka zneužiť ľudí na zvrhnutie vlády, opätovné získanie moci a zabezpečenia beztrestnosti pre seba a ich nominantov. „Nikdy nepriznali výsledku referenda právnu silu ústavného zákona. Nikdy neznížili kvórum na účasť v referende, na čo podľa všetkého teraz aj doplatia. Nikdy, keď vládli, neumožnili, aby ľudia mohli v referende hlasovať o predčasných voľbách, robia to, až keď sú v opozícii,“ uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru.

Vetrák taktiež tvrdí, že predstavitelia Smeru-SD a teraz aj Hlasu-SD nikdy neprijali reguláciu volebnej kampane, kde by férovo mohlo zaznieť pre a proti akémukoľvek referendu. Taktiež podľa poslanca ani jeden zákon, ktorý niekedy predložili v parlamente, sa netýkal priznania väčších práv ľuďom v referende a zefektívnenia referenda.

„Ani raz, keď hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti predkladalo počas ôsmich rokov v opozícii do NR SR opakovane zákon na zefektívnenie referenda, taký zákon nepodporili, ale zmietli ho zo stola,“ tvrdí Vetrák. Poslanec ďalej uviedol, že v súčasnosti majú predstavitelia spomínaných strán „plné ústa“ referenda a posilnenia práv ľudí v ňom. „Myslia si, že ľudia majú krátku pamäť,“ uzatvoril Vetrák.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.