VIANOCE PRI EUFRATE

Pri štedrovečernom stole bude chýbať sedem a pol milióna Sýrčanov

Foto TASR/AP
Dátum 01.12.2015

Už v prvý deň operácie ruských vzdušných síl v Sýrii obleteli svet internetové zábery sýrskeho dievčatka, ktoré sa malo stať obeťou náletov Putinových bombardérov. Čoskoro vysvitlo, že fotky pochádzajú z 25. septembra, keď ruské lietadlá oblohu nad Eufratom nebrázdili ani omylom. Zato mediálny priestor naďalej vytrvalo brázdili zvesti OSN a veľvyslanectiev USA po celej planéte, pohoršujúce sa nad katastrofálnou humanitárnou situáciou v krajine „v dôsledku ruských útokov“. 

Asad sa v skutočnosti v očiach Bieleho domu, podobne ako líbyjský vodca Muammmar Kaddáfí, stal v roku 2011 vredom, ktorý bolo treba vyrezať. A to v operácii nielen vo vojenskom, ale aj pomyselnom medicínskom význame chirurgického zákroku, ktorý vykonal mäsiar.

Pritom rázny kremeľský nástup, ktorého odobrenie cez zuby precedili lídri Bruselu a Washingtonu na čele s americkým prezidentom Barackom Obamom, znamená prelom v sýrskom konflikte. Je začiatkom rozhodujúcej a môžbyť poslednej kapitoly občianskej vojny, v ktorej od marca 2011 zhoreli životy najmenej 250-tisíc ľudí a ktorá desí východný i bezradne gániaci západný svet.

 

Operácie vojakov, mäsiarov a chirurgov

„Nejde o občiansku vojnu,“ hovorí asi najznámejší na Slovensku žijúci Sýrčan Jalal Suleiman, podpredseda KSS. „Ide o boj legitímne zvolenej vlády a prezidenta Bašára Asada proti teroristickým bandám, podporovaným USA.“

Asad sa v skutočnosti v očiach Bieleho domu, podobne ako líbyjský vodca Muammmar Kaddáfí, stal v roku 2011 vredom, ktorý bolo treba vyrezať. A to v operácii nielen vo vojenskom, ale aj pomyselnom medicínskom význame chirurgického zákroku, ktorý vykonal mäsiar. Dochrámanú, dorezanú a rozporciovanú Líbyu nechal v agónii, v kŕčoch sa dodnes zvíja Egypt a lazaret na základnom kameni s ceduľou Arabská jar mala rozšíriť Sýria. Pacient je v kritickom stave a chirurga z Moskvy v hrôze pred rozšírením epidémie museli privolať sami západní mäsiari.

Niežeby sa pôvodne nechystali vypitvať aj Sýriu zo zásob ropy, zemného plynu a peňazí. Keď sa však v júni 2012 na východ Stredozemného mora pohli ruské bojové lode, západné sánky spadli. No na súši tajne podporovali protivládne zločinecké gangy, ktoré im prerástli cez hlavu. Rovnako ako situácia v Iraku, kde rozvratom pomerne konsolidovanej vlády Saddáma Husajna vytvorili podhubie pre vznik Islamského štátu, besniaceho aj na území Sýrie. Dnes Washington najväčšmi desí ISIS a Brusel teroristickí povstalci, ktorí vyháňajú do Európy prúdy migrantov. „Lepší Asad ako ISIS,“ pošepkali si v USA, ktoré hrozbu džihádistov nemajú šancu odvrátiť. „Lepší Asad ako migranti,“ pošepli si v EÚ, ktorá sa nestačí brániť náporu utečencov. A tak sa úkosom, no s nádejou dívajú na Asadovho spojenca - Rusko.

Hadársky obrat

„Rusko nemieni podporovať Asada za každú cenu,“ uvádza sa vo vyhlásení moskovského ministerstva zahraničných vecí. „Naša krajina v Sýrii bráni svoje národné záujmy,“ zdôraznil následne premiér Dmitrij Medvedev. Mohol však hovoriť aj o záujmoch Američanov, ktorých bojovú impotenciu Rusi zahladzujú presne mierenými devastačnými náletmi na ciele ISIS. Mohol tiež hovoriť o zajatcoch z ISIS, ktorých už pred začatím ruských operácií doháňali ruské zbrane v rukách Sýrčanov do zúfalstva a ktorí sa húfne vzdávali po tisícoch. Po spustení bojovej akcie ruské jednotky za jediný deň – 7. novembra – zasiahli a zniesli zo sveta 50 objektov v pazúroch ISIS.

Nedávno Jalal navrhol bratovi prísť spolu s rodinou žiť na Slovensko. Odpovedal mu: „Vlasť nie je hotelová izba, ktorú opustíš, keď sa zhoršia služby.“

Veľké nádeje sa črtajú po dobytí strategicky významného mesta Hadár v najľudnatejšej severnej provincii Aleppo. Po páde tejto teroristickej bašty v polovici novembra zachrčala celá vetva zlovestného lágra šialených hrdlorezov, ktorého infraštruktúru a početné stavy systematicky decimujú ruské nálety. V súčasnosti majú síce vládne sily pod kontrolou len asi tretinu územia, žije tam však až 70 percent obyvateľstva. Kde však žijú? Koľkí z nich opustili domovy a koľkí sa vliali do riavy utečencov smerujúcich do Európy? Presných čísel sa nedopátrame.

Vlasť nie je hotel

„Nikto nevie, koľkí z migrantov sú v skutočnosti Sýrčania,“ hovorí Jalal, ktorý takýmto prišelcom na Slovensku tlmočí. Je totiž temer pravidlo, že sa do Európy tlačia bez akýchkoľvek dokladov, prípadne so sfalšovaným sýrskym pasom, ktorého originál sa aj pred západnými úradmi teší najväčšej dôvere.  „Poznám ich prízvuk. Zo štrnástich, ktorým som prekladal a ktorí sa vydávali za našich, boli naši šiesti.“

Dopĺňa ho krajan a ďalší tlmočník Ihsan Al Khouri, ktorý pracuje ako lekár v Banskej Bystrici. Ten však hovorí len o jednom z desiatich (!) deklarovaných rodákov od Eufratu. Doktor spomína: „Jedného som sa opýtal, odkiaľ zo Sýrie pochádza. Odpovedal, že z Damasku, v ktorom som sám vyrastal, a tak som sa ho spýtal na adresu. Niekde pri mešite, odvetil.“

Vysťahovalectvo skutočne nie je národným športom Sýrčanov, ktorých tak zväčša masmédiá vykresľujú a ľudia vnímajú. Ľudia sú hrdí na otcovizeň, ktorá podľa zverejnených štatistík bola pred vypuknutím konfliktu vyhlásená za druhú najbezpečnejšiu krajinu na svete. Nedávno Jalal navrhol bratovi prísť spolu s rodinou žiť na Slovensko. Odpovedal mu: „Vlasť nie je hotelová izba, ktorú opustíš, keď sa zhoršia služby.“

Tanier pre pocestného

Vo vlasti však nepanuje pohoda hotelovej izby. Duniaca zem a kúdoly hustého čierneho dymu nad zborenými domami a zbombardovanými ulicami budú aj tohto roku tvoriť kulisu Vianoc. Tie nebudú v krajine, asi trikrát väčšej ako Slovensko, spočívať v bombastických oslavách v žiare ohňostrojov, ale opäť len v tichých modlitbách. Asi desatinu obyvateľstva tu tvoria kresťania, ktorým dávna tradícia káže na štedrovečerný stôl prestrieť aj pre pocestného a tuláka. Opäť bude viac prázdnych stoličiek, čakajúcich na blízkych, čo sa sami stali pocestnými a neradi sa vydali túlať do spustošených miest i do nečasu neznámych svetov. Taký je osud asi sedem a pol milióna vnútorných migrantov. Znie to neuveriteľne, ale asi tretina obyvateľstva kedysi pokojného štátu je v pohybe o život. A hoci sa to v servisoch AP, Reuters či v správach OSN nedočítate, prelety Rusov v nich nevzbudzujú len hnus z medzinárodnej politiky a hier mocných tohto sveta, ale v mnohých aj nádej. „Budú to piate takéto smutné Vianoce,“ hovorí Jalal. „Za ten čas tu vyrastá generácia dievčat pokrstených ako Rusia.

Fotogaléria