VIETOR ZMENY?

Michal Truban propagoval beztrestne tvrdé drogy deťom počas prednášky v škole

Foto ARCHÍV
Dátum 24.08.2019

Posledné mesiace sa na Slovensku píše o akomsi vetre zmeny, sľubovanej zmene takzvanými novými tvárami politikov. Tak veľmi sa niektorí ľudia za posledné mesiace  nechali ovplyvniť tým, čo naozaj nie je dôležité. A to, čo je naozaj dôležité, to nevidia alebo nechcú vidieť.

Bad trip

Veľa ľudí verí mainstreamovým mediám úplne všetko. Nič nie je úplne také ako sa to prezentuje a to mení ľudí a ich vnímanie. Sme svedkami toho, že niekto otvorene prednáša o takzvanom bad tripe deťom na škole a nič sa nedeje. Dokonca tento človek sa vydáva za kajúcnika a priznáva, že urobil chybu. A pritom nejde o to priznanie, ale o to, že s veľkou mierou  pravdepodobne prekročil zákon o propagácii omamných a psychotropných látok. Ak by to isté, ako tá osoba urobil bežný občan, už by ho riešila zrejme polícia. Takže tu naozaj nejde o kajúcnosť, či spytovanie si svedomia, ale o to, že bol prekročený nejaký bod. Možno sa práve preto začal kajať verejne uvedomiac si, že zrejme aj mohol prekročiť zákon. Som prekvapený z ľudí, ktorí tvrdia, že mu treba odpustiť. Ako príklad spomeniem priznanie k drogám speváka Richarda Müller. Ano on nebol v politike, ale tiež vo verejnom priestore podobne ako pán T. priznal používanie drog. Ibaže rozdiel je v tom, že pán T. drogy očividne spropagoval na pôde vzdelávacej inštitúcie pred deťmi. A tam kajúcnosť a priznanie si chyby nestačí. Toto je len konštatovanie, že vec zašla priďaleko. Tu nejde len o dôveru voličov, ale aj o to, aby nám tu nikto verejne nepropagoval drogy. Veď do akého bodu sme sa  dostali, keď  sa niektoré média zastávajú pedofilov a viditeľná propagácia drog (o čom svedčí aj video) osobou ako pán T. na prednáške  deťom by nebola nad hranu zákona? A odkaz pre predsedu jednej kresťanskej strany znie: Skutočný kresťan by sa nemal zastávať osoby ako pán T., ktorá viditeľne zlyhala, ale  sa mal zastať tých detí, prečo si museli o propagácii drog od pána T. vypočuť niečo čo viditeľne prekročilo kritický bod a zrejme aj zákon. Takže pán T. nie je len kajúcnik, ale aj by mal byť políciou preverovaný a riešený. Myslím si, že ak sa jeho konaním  polícia bude zaoberať, či sa nedopustil trestného činu, tak viackrát si tu nikto nedovolí deťom v prednáške  kázať to, čo pán T.

Ťahanie motúzikmi

Čo je naozaj dôležité? Ľudia, a je ich veľa, často nevidia, čo je naozaj dôležité. Veď predsa dôležité je nielen zverejniť niektoré časti sms komunikácie týkajúce sa Fica, Danka či Bugára, ale všetkých, ktorí sú nejako spomínaní v danej komunikácii! Ak chce mať niekto čistý štít, nech to dokáže. A musí sa to týkať všetkých politikov. Aj tých čo na Slovensko chcú priniesť Wind of change = čiže vietor zmeny. To bola po páde komunizmu vo východnej Európe jedna z piesní, ktorá symbolicky vyjadrovala, že prichádza Vietor zmeny. Pýtam sa: aký Vietor zmeny prichádza teraz, keď onedlho bude 30. výročie takzvanej Nežnej revolúcie?

Dávajme dobrý pozor na všetkých, čo nám chcú vládnuť, aby nás občanov nemohli oklamať. Ľudia, čo stáli po Kuciakovej vražde na námestiach, teraz  rok a pol po vražde vidíte, že občania ako pán Š. majú tiež svoje postoje a že nie je všetko zlato, čo sa blýskalo v uliciach na protestoch? V bábkovom divadle na predstaveniach vždy niekto v pozadí ťahá motúzikmi. 

Pyrrhovo víťazstvo

Teraz, pol roka pred voľbami, budeme svedkami predstavení, u ktorých pozorne vnímajme, čo, kto, akým spôsobom a prečo práve teraz nám bežným ľuďom chce niečo povedať. Buďme obozretní pri sledovaní správ z médií, rozmýšľajme nad overenými faktami a nie nad neoverenými. Lebo ak aj niektorý politik je médiami z niečoho obvinený, nie vždy to znamená, že je vinný aj naozaj. Preto je obozretnosť na mieste.

Aby nás už nik tak neprekvapil dvojitou hrou. Položím otázku: Prečo by vari mali mainstreamové média na Slovensku ospevovať napríklad Danka, či Fica, Kotlebu, Mečiara alebo Harabina? Je jasné, že keď ich kritizujú, na to už majú dôvody. Len práve tu treba byť obozretní, pretože  tie dôvody môžu byť niekedy (a deje sa to často) aj umelo vytvárané. Ja chcem preto vyzvať občanov na obozretnosť, na overovanie si faktov, na rozmýšľanie o tom, kde je práve podstata uzla, ktorý nám niektorí servírujú ako na tácke, aby sme ho ako poslušný volič nových tvárí politikov spapali. Len aby to pre nás občanov nebolo Pyrrhovo víťazstvo. A niektorí voliči si to možno uvedomia, keď bude predložený v parlamente napríklad zákon na registrované partnerstvá. 

Vietor má rôzne účinky na ľudský organizmus. Niekedy prináša osvieženie a inokedy zas nepríjemné pocity na celom tele. Dajme ale pozor, aby neprišiel hurikán, ktorý nás nielen zaskočí, ale čo je horšie, môže aj poznačiť. A každý inteligentný človek vie, že ak príde nejaký hurikán, po ňom, už často nie je cesty späť. Preto je obozretnosť nás občanov skutočne namieste.                

(Autor je lektor anglického jazyka, vychovávateľ v Centre pre deti a  rodiny v Bratislave a učiteľ v Súkromnej materskej škôlke)

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.