VIRTUÁLNE PYRAMÍDOVÉ HRY

Investície do digitálnych platidiel sa podobajú Ponziho schéme nebankových inštitúcií

Foto PEXELS
Dátum 22.04.2018

Úžitková hodnota peňazí spočíva v schopnosti sprostredkovať výmenu tovaru a služieb. Po zrušení zlatého štandardu americkým prezidentom Richardom Nixonom sú však peniaze len úradná mena, emitovaná centrálnymi bankami. V rámci menovej politiky závisí ich cena od úrokovej sadzby a vytlačeného množstva, čo bol podľa všetkého najdôležitejší dôvod vzniku virtuálnych mien. Pritom sa vychádzalo z predpokladu, že ich objem bude vopred známy, nebudú regulované menovými autoritami, pri obchodovaní sa nebudú platiť nijaké poplatky a ich cena bude závisieť len od ponuky a dopytu. Na digitálnom trhu dnes existuje viac ako tisíc kryptomien, z ktorých najznámejšie sú bitcoin, ethereum, litecoin či ripple.

On-line obchodovanie

Kryptomena je globálne digitálne platidlo, ktoré možno získať ťažením alebo investovaním na kryptomenovej burze. Ťažiť znamená mať k dispozícii výkonné počítačové systémy pri využívaní zložitých šifrovacích matematických algoritmov, čo si vyžaduje obrovskú spotrebu elektrickej energie. Preto sú aj náklady na vyťaženie kryptomeny veľmi vysoké. Lacnejším spôsobom nadobudnutia je ich kupovanie na burze za akúkoľvek svetovo obchodovateľnú menu, ktorá sa následne prevedie do digitálnej peňaženky. Z nej je možné tovar a služby on-line spôsobom nakupovať a predávať či meniť na klasické peniaze. Digitálna peňaženka je zároveň akási účtovná kniha, ktorá dokáže poskytnúť informácie o pohybe a zostatku kryptomeny na účte a spravuje aj súkromné kľúče s verejnou a súkromnou adresou jej vlastníka. Kryptomenu si investor dokáže zabezpečiť v zmenárni, alebo tiež vložením peňazí do bankomatu, ktorý po overení kódu digitálnej peňaženky pripíše konkrétnu digitálnu menu na jej účet. Najznámejšou digitálnou menou je bitcoin, fungujúci na počítačovej technológii Blockchain, pričom umožňuje verejný prístup každému investorovi, zapojenému do jeho siete. Bitcoin však utrpel na začiatku tohto roka obrovské straty v porovnaní s jeho hodnotou v minuloročnom decembri. Keďže nedosahuje takú rýchlosť prevodu ako ostatné digitálne meny a navyše si účtuje vyššie poplatky, klesol jeho podiel na trhu pod 30 percent.

Nepredvídateľný pohyb

Kým bitcoin stráca v tomto roku niekoľko desiatok percent, iné digitálne meny ako trebárs ethereum alebo ripple niekoľko desiatok percent zarobili. Z tohto vyplýva, že virtuálne meny dnes vykazujú nepredvídateľnú mieru pohybu hodnoty, čo je pre investora vždy zlá správa. V súvislosti s obdobnou situáciou na akciových trhoch predovšetkým na druhej strane Atlantiku, kde prišlo k prepadu nafúknutých akcií, ale aj s opatreniami na zahraničných trhoch v Ázii, kde bankám zakázali obchodovať s digitálnymi menami, zachvátila trh s digitálnymi menami panika. Ak budú totiž regulácie zo strany väčšiny svetových bánk pokračovať, pretože narastá riziko so splácaním požičaných peňazí na kúpu virtuálnych mien, a navyše budú banky blokovať aj presun peňazí z už vydaných kreditných kariet investora na rovnaký účel, môže sa obchodovanie s digitálnymi peniazmi skomplikovať.

ECB pritom nevidí nijaký dôvod na ich reguláciu, keďže ich nepovažuje za všeobecne akceptovaný prostriedok výmeny tovaru a služieb a navyše ich cena je skôr výsledkom aktivity anonymných investorov. Pri obchodovaní s digitálnymi menami totiž investor nezískava úroky a aký bude výnos, zistí len vtedy, keď porovná hodnotu meny pri nákupe a predaji. Nebudeme špekulovať, či investori vložili svoje prostriedky preto, aby sa poistili proti kolapsu súčasného bankového systému, ale ich investície sa veľmi podobajú známej Ponziho schéme nebankových inštitúcií, pri ktorej zarábajú prví len dovtedy, kým vkladajú peniaze ďalší. S kryptomenani sa obchoduje aj na Slovensku a naše banky zatiaľ neobmedzujú ich nákup. Možno aj preto sa ministerstvo financií začalo viac zaoberať problematikou ich zdaňovania, čo však nebude možné bez medzinárodnej koordinácie. Európska komisia sa k problematike zatiaľ nevyjadruje, keďže digitálne meny vraj neohrozujú finančnú stabilitu. Obchodovanie považuje za lotériu, na ktorej vždy niekto zarobí, ale väčšina ostane na mizine.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.