VISOLAJSKÝ: BLÍŽIME SA K DOHODE

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli pre zlepšenie situácie v sektore.
 

Foto SITA/BRANISLAv bibel
Dátum 17.11.2022

Dohoda medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) zatiaľ nie je. Podľa šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského sa ale k dohode blížia. Ďalšie rokovanie má byť v pondelok 21. novembra o 10.00 h. Uviedol to po stredajšom niekoľkohodinovom rokovaní na Úrade vlády SR Visolajský. Nekonkretizoval návrh ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) na zvýšenie miezd.

"Dohodu ešte nemáme, ale blížime sa k nej," povedal Visolajský. Ocenil, že vláda začala konštruktívne pristupovať k vzniknutému problému. Odborári by si želali rýchlejšie tempo pri hľadaní dohody. "V pondelok sa budeme rozprávať o dohode," doplnil. Potvrdil, že pred úradom vlády bude vo štvrtok 17. novembra protest.

Rokovanie zvolal premiér Eduard Heger (OĽANO) ešte v utorok (15. 11.). Avizoval, že je pripravený podpísať memorandum. Rovnako lekárski odborári deklarovali pripravenosť dohodnúť sa ešte tento týždeň. O situácii v sektore rokovala aj koaličná rada. Hnutie Sme rodina žiada koaličných partnerov, aby sa kríza v zdravotníctve uzavrela do konca týždňa. Z vyjadrení predsedu Borisa Kollára vyplýva, že by jeho hnutie mohlo odísť z vlády, ak sa kríza nevyrieši. Nechce byť totiž vo vláde, ktorá zaviní rozvrat zdravotníctva.

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli pre zlepšenie situácie v sektore.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.