VÍŤAZSTVO STÚPENCOV EÚ

Taliansky premiér Giuseppe Conte apeloval osobitne na lídra Ligy Severu Mattea Salviniho, aby spolupracoval s vládou a pomohol zaistiť čo najsilnejší balík investícií od EÚ.

Foto TASR/AP
Dátum 14.06.2020

RÍM 14. júna (TASR/extraplus.sk) - Taliansky premiér Giuseppe Conte v sobotu vyhlásil, že zabezpečenie rozsiahlych investícií od Európskej únie, určených na obnovu jeho krajiny po koronavírusovej pandémii, bude "víťazstvom" pre všetkých podporovateľov európskych inštitúcií. Conte hovoril s novinármi večer v Ríme po prvom dni konferencie zameranej na vypracovanie podrobného programu, ktorý má Taliansku pomôcť prekonať zdravotnú a ekonomickú krízu, spôsobenú šírením koronavírusu a obmedzeniami, ktoré zastavili veľkú časť produkcie.

K účastníkom stretnutia v Ríme sa prostredníctvom videa prihovorila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Povedala, že únijný program obnovy by mohol Taliansku poskytnúť príležitosť "riešiť dlhotrvajúce výzvy ovplyvňujúce taliansku ekonomiku", ako sú pomalý rast a vysoká zadlženosť.
Conte pozval na konzultácie všetky talianske politické strany, odborové zväzy, priemyselné organizácie, obchodné skupiny a medzinárodné agentúry. Očakáva sa, že rozhovory potrvajú viac ako týždeň. Politická opozícia v krajine účasť na nich odmietla. Premiér apeloval osobitne na lídra Ligy Severu Mattea Salviniho, aby spolupracoval s vládou a pomohol zaistiť čo najsilnejší balík investícií od EÚ. Poukázal na to, že členovia Únie v strednej Európe, ako je Maďarsko, sa zdráhajú podporiť program pomoci, ktorý by nasmeroval väčšinu z peňazí do krajín najviac zasiahnutých pandémiou, ako sú Taliansko a Španielsko. Salvini pritom udržiava kontakty s euroskeptickými lídrami v iných štátoch, pripomína AP.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.