VITKOVIČ: AK SMER A HLAS CHCÚ PREDČASNÉ VOĽBY, MUSIA PRITVRDIŤ

Marián Vitkovič, makroekonóm: Kedysi som povedal, že Slováci sa preberú, keď budú žrať trávu, ale hádam nebudeme čakať, kým sa to reálne stane. Ľudia musia ísť do ulíc, ale nie na demonštrácie, ktoré organizujú súčasní opoziční politici. 

Foto JANA BIROŠOVÁ/EXTRA PLUS
Dátum 03.11.2021

Prezidentka SR Zuzana Čaputová zmarila referendum za predčasné voľby, a tak zahodila do koša podpisy takmer 600-tisíc nespokojných občanov. O čom to svedčí??

Celý cirkus so zmareným referendom je jasnou ukážkou toho, ako funguje slovenská politika. Na konci júna tohto roka tu človek prapodivného pôvodu menom Tomáš Taraba predložil v NR SR návrh skrátenia volebného obdobia, čo, samozrejme, neprešlo, a tak sa o tejto veci nedá hlasovať skôr ako o pol roka. Som presvedčený, že to bol z jeho strany zámerný akt. A určite to nebolo z jeho hlavy, lebo tento človek toho nie je intelektuálne schopný. Preto tu žijeme v týchto sračkách ďalej. Rozhodnutie ÚS SR je úplne absurdné. Ak Smer-SD a Hlas-SD vytvárajú iniciatívy úprimne, tak je čas pritvrdiť.

Do kolúznej väzby bolo poslaných 50 ľudí. Hovoríte, že aj toto je divadlo?

Áno. Štátni úradníci, ľudia z IT tendrov, Michal Suchoba a Jozef Brhel boli jednoducho obetovaní. To, čo títo ľudia robili, sa verejne vedelo, a preto sa pýtam, čo robili tie mimovládne organizácie, ktoré bojujú proti korupcii. Prečo nekonali, veď tu sa naozaj kradlo veľkou lyžicou a pozor, nielen za Ficovej vlády. Ľudia, ktorí tie tendre podpisovali, sedia v tých úradoch ďalej, tým sa nič nestalo, pretože oligarchia si vybrala, koho vyčlení a predhodí ho nielen polícii, ale aj médiám. A ak niekoho takto podhodili vyšetrovateľom, určite nepoužili všetky „náboje“, určite majú tých ľudí nafilmovaných pri preberaní úplatkov. Navyše sa vytvorila schéma kajúcnikov, ktorí boli štartérom všetkých procesov. Diskutovať tu dnes o osobnostných alebo intelektuálnych kvalitách ľudí typu Makóa či Čecha by bolo zbytočné. Do funkcií ich nominovali, lebo sú to imbecili, ktorí vyhovovali systému, lebo boli ochotní konať na pokyn. Táto hra oligarchov je hrateľná len vtedy, ak máte na nich fyzické dôkazy. Opäť kladiem otázku: Aké sú fyzické dôkazy v prípade Dušana Kováčika? Neobhajujem ho, ale kde sú dôkazy, keď traja magori z gangu Takáčovcov, ktorých policajná inšpekcia vyšetrovala, povedali, že mnohé si vymysleli, ale pomaly obvinia pol republiky, tak tomu ideme veriť? To si fakt už všetci myslia, že sú tí prokurátori a sudcovia sprostí? Toto nie sú 50. roky, toto je už pomaly ako z Krstného otca. Vždy sa ide na úroveň bolesti, dostaneš 14 rokov, môžeš sa ešte odvolať a môžeš byť rád, že si sa v base nepošmykol na mydle. Veď aj Kočner ešte v base funguje, nik ho zatiaľ nenavštívil s Bibliou zo sicílskej žuly... Najhoršie na tom všetkom je, že tu sú médiá vo vlastníctve oligarchov, ktorí vytvárajú vopred objednaný bulvár. Majitelia médií cez svojich novinárov vytvárajú materiály, ktorými potom politikov opozície i koalície vydierajú alebo diskreditujú.

Kedysi ste povedali, že občianske nepokoje budú začiatkom konca EÚ, ale aj to, že občania sa preberú, keď budú žrať trávu. Neprichádza práve ten čas?

Hádam nebudeme čakať, kým sa to reálne stane. Ľudia musia ísť do ulíc, ale nie na demonštrácie, ktoré organizujú súčasní opoziční politici. Čudujem sa, že niekto stojí na námestí alebo pred Prezidentským palácom a počúva tie nič nehovoriace frázy, zbytočne tí ľudia na pódiách iba zasmraďujú priestor. Nik z tých ľudí, čo stoja na tých pódiách, nevie povedať desať reálnych vecí, ktoré ukážu cestu, ako pomôcť väčšine národa. Život občanom sa dá zlepšiť pri daňovom, odvodovom systéme, pri zmene nastavení školstva, zdravotníctva, racionalizácii. Ich témy sú však len hulákanie na tribúnach a nakrúcanie bláznami na videokamery. Takto len jednoducho znechutia naozaj nasratých občanov, ktorí majú reálne problémy. A oni počúvajú len bláboly a nedozvedia sa od rečníkov žiadne reálne riešenia. Európa skončí ako skanzen, prevalcuje ju Čína a Číňania, ktorí sú pracovití a mimoriadne učenliví, pretože z Európanov sa stáva lenivá lúza, ktorá žije v neefektívnom a nevyváženom spoločenstve. V krajnom momente sa však môže stať, že jednotlivé štáty sa začnú starať samy o seba, tak ako sa postaralo Nemecko akciou Nord Stream 2. A Slováci tu budú naďalej behať so svojimi haluškami a ešte doplatíme na globálne tlaky, výroba bude ešte slabšia, všetko bude automatizovanejšie, pracujúci za nízke mzdy budú mať ešte menšie reálne šance na vyšší plat a lepší život. Štát týmto modelom dovedieme do marazmu. Nám reálne hrozí, že sa staneme skanzenom rozbitých, individualizovaných, do vnútornej emigrácie stiahnutých ľudí a na to už nepotrebujete žiadnu demokraciu alebo slobodu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.