VITKOVIČ: CHLAPCI ZO SME PÍŠU PODĽA TOHO, ODKIAĽ FÚKA

Napíšu, že dnes sme zavreli Fera, zajtra zavrú niekoho iného. Ak máme byť principiálni, tak by museli chcieť, aby zavreli aj Alexeja Fulmeka, majiteľa denníka SME, nie preto, aké články tam píšu, ale za to, z akých peňazí vybudoval SME.

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 06.06.2020

Ekonóm Marian Vitkovič v roku 2016 upozornil, že vo svete prebieha deglobalizácia a dezintegrácia a svet sa vyčistí od falošných hier. V májovom rozhovore pre Extra plus našim čitateľom porozprával, čo príde potom.

„Ak budeme optimisti, tak deň po bude prechod na alternatívny ekonomický systém a tým bude reálny socializmus. To je jednoduchá odpoveď. Treba si uvedomiť, že všetky ekonomický vzťahy musia byť založené na posilňovaní národného štátu. Svet sa jednoducho zavrie. Egoizmus a individualizmus tu za 50 rokov zdevastoval elementárne poctivé myslenie. Ľudí nedokážete presvedčiť odbornými, vecnými argumentami a presvedčí ich len prax, ktorá bude krutá. Cesta bude dlhá a zložitá. Neviem, kde a kedy sa to začne najskôr, no stačí sa pozrieť na Maďarsko, Poľsko a nakoniec aj Česko, kde to dospelo do úplne iného štádia. Tam si oligarchovia nedosadili do vedenia štátu politikov, tam sa rovno postavil na čelo štátu oligarcha Babiš, ktorý si povedal ,já to udělám sám‘. Novinári tam o ňom vypisujú, že Babiš je zlý, obmedzuje demokraciu, ale zároveň si hovoria, že dnes by to mohlo byť aj horšie, tak možno dobre, že ten Babiš tu je, lebo nám cinká výplata. Jednoducho všetci sa postupne začínajú prispôsobovať situácii. Je to presne rovnaké ako na Slovensku v denníku SME. Verte tomu, že keby na Slovensku nejaký oligarcha novinárom povedal, že meníme vládu, chlapci, budete takto písať, tak sa tomu zasa prispôsobia aj slovenskí novinári. Povedia si, nie je to liberálna demokracia, ktorú by sme si želali, ale vždy lepšie ako chaos a bez peňazí. Odôvodnia si to, že ide o technokratické riadenie,“ vysvetlil. Uviedol, že v roku 1992 sa v rečiach ľudí dala nájsť nejaká niť, takisto aj v roku 1996. V tom čase boli podľa jeho slov novinári na úrovni, dnes sa o nich to isté povedať nedá. 

„Pravidelne čítam SME a vidím, že chlapci píšu vždy podľa toho, kam fúka. Chlapci sa prispôsobia tomu, čo je, aj Matovičovi, veď výplata cinkla, dobre je. Novinári sú síce drbnutí, ale nie tak úplne, lebo pochopili, že sa musia prispôsobiť, ak chcú prežiť a mať svoj plat. Napíšu, že dnes sme zavreli Fera, nevadí, ideme ďalej, zajtra zavrú niekoho iného. Ak máme byť principiálni, tak by museli chcieť, aby zavreli aj Alexeja Fulmeka, majiteľa denníka SME, nie preto, aké články tam píšu, ale za to, z akých peňazí vybudoval SME. Museli by ste zavrieť ľudí z Prvej slovenskej investičnej Petra Vajdu. Museli by ste zavrieť Ladislava Vaškoviča, ktorý pomohol Pente vytunelovať VÚB banku vrátene jeho pani, ktorá organizuje Krištáľové krídlo. Potom by ste museli zavrieť Ladislava Reháka a jeho pani Máriu Rehákovú, ktorá vydáva Slovenku. Je to len príklad toho, ako je tu všetko prepojené a čo všetko musíte riešiť, len musíme byť dôslední, aby zmena naozaj prišla,“ hovorí.

Svet sa podľa neho bojí len jediného: komunizmu. „Civilizácia buď vymrie, alebo príde reálny socializmus. Obmedzí sa mobilita pracovnej sily, veľa ľudí ostane doma a ľudia si nakoniec budú musieť nájsť nejakú obživu. Štáty si budú musieť vyriešiť domácu ekonomiku a všetkých občanov plošne. Pandémia sa bude vracať. Efektívna vakcína je v nedohľadne. Systém bude povoľovať informácie, postupne od výmyslov bude prechádzať k pravde, lebo ľudí už nebude môcť kŕmiť maistreamovými informáciami. Schengen už nebude fungovať v pôvodnej forme. Pre cestovný ruch a leteckú dopravu to bude znamenať dramatické dôsledky. Bude sa musieť prekombinovať ekonomika, čo môže Slovensko vyrábať a predávať. Najväčší pokles bude v realitnom trhu, pretože tu sú umelo predražené nehnuteľnosti. Problém budú mať veľkí developeri, podvodníci s pozemkami. Reálny prepad nastane na jeseň tohto roka. Ak si ľudia myslia, že majú nainvestované peniaze v bytoch, tak sa veľmi mýlia, pretože sa im tie investície znehodnotia. To, čo dlhodobo určite nebude prepadávať, bude orná pôda. Rozhodne ju netreba predávať. Keď sa svet uzavrie, budeme musieť myslieť na potravinovú sebestačnosť. Najväčší prepad na pracovnom trhu zažijú tí, ktorí sa neživili poctivou prácou, upratovačka alebo nejaká úradníčka nepocíti krízu, tá ostane na svojom mieste a so svojím platom. Ten, čo rozkrádal eurofondy, robil podfuky, tak zrazu ostane bez príjmu. Kríza dopadne aj na médiá, pretože nebudú mať reklamu, a tie bez reklamy nedokážu prežiť. Toto bude veľké škrípanie zubami a práve veľká časť týchto ľudí, ktorých spomínam, sa prekrýva s voličstvom tejto koalície, a to bude pre nich vážny problém,“ predpovedá.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.