VITKOVIČ: OBČIANSKE NEPOKOJE V ZÁPADNEJ EURÓPE BUDÚ SPÚŠŤAČOM ROZPADU EÚ

Marián Vitkovič: Nemecko sa stále váľa vo svojom politickom konsenze, keď nadávajú na východnú Európu, východné Nemecko. Nemci si zobrali z rozšírenia EÚ najlepšie hrozienka – kúpou bánk, strategických podnikov. EÚ sa rozpadne vnútorným pnutím a dezintegračnými snahami najsilnejších štátov bývalej EÚ.

Foto JANA BIROŠOVÁ/EXTRA PLUS
Dátum 15.08.2021

Ste dlhodobým kritikom Európskej únie a už v roku 2013 ste predpovedali, že skôr či neskôr príde jej zrútenie. Spojené kráľovstvo už zoskupenie opustilo. Pandémia ukázala, že každý štát sa musel spoliehať sám na seba a EÚ nekonala. V tejto súvislosti Matteo Salvini povedal, že po skončení koronakrízy sa bude musieť Taliansko zamyslieť nad ďalším zotrvaním v EÚ, že ju možno opustia bez poďakovania... Aký teda vidíte ďalší vývoj?

Krajiny z pôvodnej EÚ budú vystavené vnútropolitickým tlakom vlastných občanov, podobným, ako zažila Merkelová pri migračnej vlne. Tento tlak nastane vo Francúzsku, Nemecku, Holandsku alebo Belgicku, v oporách EÚ, ktoré najviac ťažia z rozšírenia EÚ. Ich vlastní obyvatelia ich dotlačia k selekcii a k nepriateľstvu voči ostatným krajinám EÚ, pretože nebudú mať dostatok pracovných miest pre vlastné obyvateľstvo. A toto bude impulzom na rozpad únie cez národný egoizmus pôvodných krajín EÚ, pretože inak neprežijú korporátni politici, pretože v tej chvíli vystrelia iné politické strany ako AfD alebo Die Linke. Čiže ak nebudú riešiť vnútorné problémy vo vlastných štátoch, začnú im narastať občianske nepokoje, to bude spúšťačom rozpadu EÚ. A v tej chvíli sa už nebudú zaoberať nejakým Slovenskom alebo štátmi východnej Európy alebo nedajbože balkánskymi krajinami, ktoré sú v čakačke na vstup do EÚ. Budú sa musieť starať o svoj plebs, ktorý chce naďalej užívať blahobyt, vysoké mzdy, dôchodky... Paradoxne môže problém nastať v jadre EÚ v Nemecku a nie v Španielsku, Portugalsku alebo Taliansku, ktoré rozpráva, že odíde z EÚ. Stačí sa pozrieť na Kurzovu politiku v Rakúsku, ktorý prioritne rieši vnútorné požiadavky Rakúšanov. Tam je to taký druh žoviálnejšej politiky, ale Nemecko sa stále váľa vo svojom politickom konsenze, keď nadávajú na východnú Európu, východné Nemecko. Nemci si zobrali z rozšírenia EÚ najlepšie hrozienka – kúpou bánk, strategických podnikov. EÚ sa rozpadne vnútorným pnutím a dezintegračnými snahami najsilnejších štátov bývalej EÚ.

Marián Vitkovič: Egoizmus a individualizmus tu za 50 rokov zdevastoval elementárne poctivé myslenie. Ľudí nedokážete presvedčiť odbornými, vecnými argumentami a presvedčí ich len prax, ktorá bude krutá. Bude všade stúpať agresivita. Keď prepne jednotlivcom alebo nejakej skupine, je zle, ale keď prepne masám, tak to povedie ku katastrofe. Čaká nás nezamestnanosť, stredná vrstva sa rozpadne, skončí podporná štruktúra oligarchie, skončia mnohé noviny, skončia akademici na povel, virologické štáby, herci a herečky zvučných mien...

Korona v podstate dokázala uzavrieť schengenské hranice, čo si doteraz nikto nevedel predstaviť...

De facto otvorené hranice skončili, pretože vírus neprenášajú kliky na počítačoch, ale ľudia cez hranice, cez pohyb pracovných síl. Slováci pracujú západnej Európe, u nás pracujú na stavbách Rumuni, Srbi, Ukrajinci, a to je problém, že nákaza sa bude ďalej šíriť a tým sa bude naďalej likvidovať ekonomika. Najväčšie tlaky budú v tradičných európskych krajinách. Neviem si však predstaviť, že by tá situácia viedla k pádu eura, ktoré je už dosť dlho na trhu. Neviem si predstaviť, čo by nastalo v europriestore, keby niekto v tejto situácii povedal, že euro končí. Keby to aj mali pripravené a potichu chystali položiť euro, ako by to dopadlo, veď to by bol vojnový stav. Holanďania a Nemci by to mentálne veľmi ťažko znášali, pretože to boli najväčší podporovatelia eura. Ekonomicky je to v budúcnosti možné, ale neviem si to predstaviť v kombinácii koronakrízy, globálnej, finančnej a hospodárskej krízy a do toho pád eura. Myslím si, že by rúška v tej chvíli nikto nenosil a ľudia by stáli na námestiach nielen na Slovensku, ale všade. Čisto technicky, myslím si, že euro nikdy nemalo vzniknúť, táto menová únia nebola nikdy optimálna a ani nebude. Pre nás by to neznamenalo vôbec nič. Slovensko má 12-miliardový prebytok. Slovensko by to ešte zvládlo, ale v iných krajinách si to vôbec neviem predstaviť. Finančné trhy by to nepochopili. Zrazu by bola nemecká marka nie 21, ako keď vstupovali do menovej únie, ale 45, a to by Nemecko hospodársky zavraždilo.

Prečo si ostatné štáty V4 – Poľsko, Maďarsko a Česko ponechali svoju menu?

Pochopili, že nominálna konvergencia v príjmoch a cenách musí prebiehať harmonickejšie. Musím povedať, že v mnohých ekonomických záležitostiach fandím ČR, aj keď nie úplne všetko realizujú ideálne. No momentálne najšikovnejších ekonómov má Poľsko, ktoré politicky síce vyzerá veľmi neokrôchane, ale ekonomicky idú mimoriadne dobre. V každom prípade Česi a Poliaci urobili správne, keď si ponechali svoju menu. Na Slovensku o likvidácii vlastnej meny rozhodla korporátna elita, ktorá cez prechod meny vyprala prachy. Ivana Šramka, Jozefa Makúcha a Ivana Mikloša, ktorí sú za to zodpovední, by som zavesil do prievanu a držal by som ich tam dovtedy, kým by mi nepovedali, prečo súhlasili, aby sa všetko, čo sa do konca roka 2008 ukradlo na Slovensku, tak sa vymieňalo za postupne posilňujúci konverzný kurz. A vtedy, keď bolo všetko pripravené – „odteraz Banderas“, tak sa euro objavilo u nás a zbohatlo na tom desať ľudí.

V roku 2016 ste povedali, že vo svete prebieha deglobalizácia a dezintegrácia a svet sa vyčistí od falošných hier. Čo príde PO...?

Ak budeme optimisti, tak deň po bude prechod na alternatívny ekonomický systém a tým bude reálny socializmus. To je jednoduchá odpoveď. Treba si uvedomiť, že všetky ekonomický vzťahy musia byť založené na posilňovaní národného štátu. Svet sa jednoducho zavrie. Egoizmus a individualizmus tu za 50 rokov zdevastoval elementárne poctivé myslenie. Ľudí nedokážete presvedčiť odbornými, vecnými argumentami a presvedčí ich len prax, ktorá bude krutá. Cesta bude dlhá a zložitá. Neviem, kde a kedy sa to začne najskôr, no stačí sa pozrieť na Maďarsko, Poľsko a nakoniec aj Česko, kde to dospelo do úplne iného štádia. Tam si oligarchovia nedosadili do vedenia štátu politikov, tam sa rovno postavil na čelo štátu oligarcha Babiš, ktorý si povedal „já to udělám sám“. Novinári tam o ňom vypisujú, že Babiš je zlý, obmedzuje demokraciu, ale zároveň si hovoria, že dnes by to mohlo byť aj horšie, tak možno dobre, že ten Babiš tu je, lebo nám cinká výplata. Jednoducho všetci sa postupne začínajú prispôsobovať situácii. Je to presne rovnaké ako na Slovensku v denníku SME. Verte tomu, že keby na Slovensku nejaký oligarcha novinárom povedal, že meníme vládu, chlapci, budete takto písať, tak sa tomu zasa prispôsobia aj slovenskí novinári. Povedia si, nie je to liberálna demokracia, ktorú by sme si želali, ale vždy lepšie ako chaos a bez peňazí. Odôvodnia si to, že ide o technokratické riadenie.

Koľko takýto systém bude trvať a na čo sa má obyčajný človek pripraviť?

Tento svet sa bojí jediného slova, a tým je komunizmus, ničoho iného sa neboja. Civilizácia buď vymrie, alebo príde reálny socializmus. Obmedzí sa mobilita pracovnej sily, veľa ľudí ostane doma a ľudia si nakoniec budú musieť nájsť nejakú obživu. Štáty si budú musieť vyriešiť domácu ekonomiku a všetkých občanov plošne. Pandémia sa bude vracať. Systém bude povoľovať informácie, postupne od výmyslov bude prechádzať k pravde, lebo ľudí už nebude môcť kŕmiť maistreamovými informáciami. Schengen už nebude fungovať v pôvodnej forme. Pre cestovný ruch a leteckú dopravu to bude znamenať dramatické dôsledky. Bude sa musieť prekombinovať ekonomika, čo môže Slovensko vyrábať a predávať. Najväčší pokles bude v realitnom trhu, pretože tu sú umelo predražené nehnuteľnosti. Problém budú mať veľkí developeri, podvodníci s pozemkami. Reálny prepad nastane na jeseň tohto roka. Ak si ľudia myslia, že majú nainvestované peniaze v bytoch, tak sa veľmi mýlia, pretože sa im tie investície znehodnotia. To, čo dlhodobo určite nebude prepadávať, bude orná pôda. Rozhodne ju netreba predávať. Keď sa svet uzavrie, budeme musieť myslieť na potravinovú sebestačnosť. Najväčší prepad na pracovnom trhu zažijú tí, ktorí sa neživili poctivou prácou, upratovačka alebo nejaká úradníčka nepocíti krízu, tá ostane na svojom mieste a so svojím platom. Ten, čo rozkrádal eurofondy, robil podfuky, tak zrazu ostane bez príjmu. Kríza dopadne aj na médiá, pretože nebudú mať reklamu, a tie bez reklamy nedokážu prežiť. Toto bude veľké škrípanie zubami a práve veľká časť týchto ľudí, ktorých spomínam, sa prekrýva s voličstvom tejto koalície, a to bude pre nich vážny problém.

Vaše slová znejú až apokalypticky...

Historicky som optimista, verím, že sa veci zlepšia po prekonaní všetkého, čo som povedal. Ľudia dnes žijú nešťastný život a aj to sa dá zmeniť... Čaká nás nezamestnanosť, stredná vrstva sa rozpadne, skončí podporná štruktúra oligarchie, skončia mnohé noviny, skončia akademici na povel, virologické štáby, herci a herečky zvučných mien... Všetci dostanú nejaké štátne žobračenky, ale ilúzie sa vytratia a pôjde sa na ručne-stručnú argumentáciu. Skončí sa facebooková vojna, to sa už opakuje a to je nuda. Potrebujeme pravdu a vecný argument. Najprv príde strach, potom depresie, frustrácia, poslušnosť, zase strach, vzbura, dočasná vláda a potom príde pravda. A zároveň sa musí stať zázrak, pretože bude všade stúpať agresivita. Keď prepne jednotlivcom alebo nejakej skupine, je zle, ale keď prepne masám, tak to povedie ku katastrofe.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.