VLÁDA BUDE MÔCŤ POVOLAŤ ŠPECIALISTOV NA POMOC DO NEMOCNÍC

Vláda totiž v utorok na svojom online zasadnutí schválila zmenu v nariadení na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu na zabezpečenie riešenia druhej vlny pandémie koronavírusu.

Foto TASR
Dátum 29.12.2020

BRATISLAVA 29. decembra (SITA/extraplus.sk) - Časť lekárov z ambulantnej sféry, primárne špecialistov, bude počas aktuálneho núdzového stavu poskytovať zdravotnú starostlivosť aj v nemocniciach. Vláda totiž v utorok na svojom online zasadnutí schválila zmenu v nariadení na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu na zabezpečenie riešenia druhej vlny pandémie koronavírusu.

"Miera šírenia ochorenia COVID-19 a s ňou súvisiaci zvyšujúci sa nápor na poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti a zároveň narastajúci počet zdravotníckych pracovníkov s ochorením COVID-19 si vyžaduje, aby za účelom udržateľnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti časť lekárov z ambulantnej sféry – primárne špecialistov, poskytovala zdravotnú starostlivosť aj v nemocniciach," píše sa v dôvodovej správe.


Pôvodné znenie nariadenia totiž prikazuje všeobecným lekárom, ako aj lekárom špecializovaných ambulancií a ambulancií pohotovostnej služby, aby v prípade uloženia pracovnej povinnosti zotrvali na svojom pracovisku a poskytovali zdravotnú starostlivosť obyvateľstvu, teda inými slovami, aby zostali vo svojich ambulanciách. "Takto stanovená pracovná povinnosť môže byť v rozpore s reálnymi potrebami pri riešení krízovej situácie a prekonávaním pandémie, ako aj so samotným účelom opatrenia hospodárskej mobilizácie s cieľom zabezpečenia zdravotnej starostlivosti, a to predovšetkým pri ukladaní pracovnej povinnosti s poukazom," konštatuje sa v materiáli.

Zároveň sa v predchádzajúcom znení nariadenia uvádzalo, že sa týka poskytovateľov zdravotnej starostlivosti Ministerstva zdravotníctva SR aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR. Toto ustanovenie však bolo nepresné a akcentovalo len poskytovateľov zdravotnej starostlivosti ústredných orgánov štátnej správy, pričom nezohľadňovalo všetkých poskytovateľov. Preto bolo z nariadenia vypustené.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.