VLÁDA CHCE ZAČAŤ POMÁHAŤ PACIENTOM S RAKOVINOU

Vláda si dala za cieľ znížiť výskyt a počet úmrtí nádorového ochorenia a zlepšiť výsledky v oblasti prevencie a kontroly nádorových ochorení u Slovákov. Slovensko sa pomocou akčných plánov zaväzuje zlepšiť organizáciu a poskytovanie zdravotníckych služieb v rámci prevencie a kontroly onkologických ochorení. 

Foto SITA/BRAnislav bibel
Dátum 21.07.2021

Na Slovensku by sa mohol znížiť výskyt a počet úmrtí na nádorové ochorenia. Pomôcť by tomu mala aktualizácia akčných plánov na roky 2021 až 2025 Národného onkologického programu (NOP). Cieľom je zlepšiť výsledky v oblasti prevencie a kontroly nádorových ochorení u Slovákov. Materiál z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR odobrila vláda na svojom stredajšom zasadnutí.

V materiáli sa konštatuje, že z pohľadu zdravotného profilu Slovenska je úmrtnosť na rakovinu veľmi vysoká. Slovensko malo v rámci Európskej únie (EÚ) v roku 2016 po Maďarsku a Chorvátsku tretiu najvyššiu mieru úmrtnosti na rakovinu. Oproti priemeru krajín EÚ bola o viac ako 20 percent vyššia. "Rakovina pľúc a rakovina hrubého čreva a konečníka sú u Slovákov najčastejšími príčinami úmrtia na rakovinu, aj keď za uplynulých 15 rokov sa mierne znížila úmrtnosť na tieto dva druhy rakoviny," uvádza sa v predkladacej správe.

Slovensko sa pomocou akčných plánov zaväzuje zlepšiť organizáciu a poskytovanie zdravotníckych služieb v rámci prevencie a kontroly onkologických ochorení. Podľa predkladateľa ide o politický a odborný záväzok nielen voči občanom na Slovensku, ale aj voči spoločenstvu Európskej únie.

Materiál počíta s výdavkami v tomto roku za viac ako 1,6 milióna eur, ktoré budú zabezpečené z kapitoly MZ SR. V nasledujúcich rokoch bude výška finančného zabezpečenia závisieť od výsledku budúcich rokovaní medzi rezortom zdravotníctva a financií o plánovaní rozpočtu na roky 2022 až 2024.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.