VLÁDA CHCE ZVÝŠIŤ POČET SLOVÁKOV V INŠTITÚCIÁCH EÚ

Rezort diplomacie už v roku 2021 poukázal na to, že existuje priestor na posilnenie personálneho zastúpenia Slovenska v štruktúrach Únie. 

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 15.03.2023

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR sa v roku 2022 zameralo na prípravu koncepcie pre zvýšenie počtu Slovákov v inštitúciách Európskej únie. Výsledkom bolo zriadenie pracovnej skupiny. Vyplýva to z výročnej správy o členstve SR v EÚ, ktorú v stredu schválila vláda.

Rezort diplomacie už v roku 2021 poukázal na to, že existuje priestor na posilnenie personálneho zastúpenia Slovenska v štruktúrach Únie. "Opatrenia prijaté na strane SR sa zamerali na prípravu koncepcie pre zvýšenie zastúpenia občanov SR v inštitúciách EÚ, na zlepšenie informovanosti odbornej aj laickej verejnosti o kariére v inštitúciách EÚ a v neposlednom rade aj na aktívnu a systematickú podporu občanov SR s cieľom zvýšiť ich úspešnosť vo výberových konaniach do inštitúcií EÚ," uvádza rezort v správe za minulý rok.

V júni 2022 MZVEZ schválilo Informáciu o zastúpení a spolupráci s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť - aktuálny stav a odporúčania, ktorej výsledkom bolo zriadenie pracovnej skupiny pre zvýšenie zastúpenia Slovenska v štruktúrach Únie. "Pre SR ako členský štát EÚ je žiaduce, aby v štruktúrach inštitúcií EÚ mala zamestnaných čo najviac svojich občanov, keďže prispievajú k posilneniu pozície SR v rámci EÚ," ozrejmilo ministerstvo.

Vlani pracovalo v štruktúrach EÚ 768 občanov SR. V Európskej komisii 446 občanov, v Európskom parlamente 198, v Generálnom sekretariáte Rady EÚ, vo výbore regiónov 16, v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore 19 a v rámci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť 33.

Rezort poukázal na pretrvávajúce zhoršenie zastúpenia na juniorských pozíciách, ale aj na úrovni najvyššieho manažmentu. "Výhľadovo je situácia negatívna, keďže súčasné pozície zastávajú pracovníci v preddôchodkovom veku. Malo by byť cieľom SR udržanie zastúpenia občanov SR na úrovni najvyššieho manažmentu a zvýšenie zastúpenia na úrovni stredného manažmentu v rámci štruktúr EK," skonštatovalo ministerstvo.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.