VLÁDA INVESTUJE TAKMER 2 MILIÓNY EUR DO GPS ZARIADENÍ NA MONITORING OSÔB

Ministerstvo spravodlivosti chce v rámci verejného obstarávania nakúpiť 610 zariadení na určenie polohy kontrolovanej osoby či 110 zariadení varovania blízkosti aj s príslušenstvom.

Foto tasr
Dátum 01.11.2020

BRATISLAVA 1. novembra (TASR/extraplus.sk) - Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR chce nakúpiť GPS zariadenia a ďalšie príslušenstvo na elektronický monitoring obvinených a odsúdených osôb. TASR to potvrdil hovorca MS SR Peter Bubla. Konkrétne chce ministerstvo v rámci verejného obstarávania nakúpiť 610 zariadení na určenie polohy kontrolovanej osoby či 110 zariadení varovania blízkosti aj s príslušenstvom. Celkovú hodnotu zákazky odhaduje na takmer 1,72 milióna eur. Záujemcovia môžu predkladať ponuky do 11. novembra 2020.

Momentálne má rezort spravodlivosti k dispozícii približne 1600 setov na elektronický monitoring obvinených a odsúdených. „Aktuálna zákazka na obnovu technických zariadení pre elektronický systém monitoringu osôb sa týka len skupiny GPS zariadení. Týmito zariadeniami sa kontroluje poloha či pohyb osoby aj v probácii, aj vo väzenstve,“ spresnil Bubla s tým, že po uskutočnení verejného obstarávania bude mať rezort spravodlivosti k dispozícii stále približne 1600 zariadení na rôzne použitie, keďže obmena by sa mala týkať tých zariadení, ktoré sú po životnosti.

Na kontrolu prítomnosti osoby v určenom mieste (čiže na domáce väzenie) má ministerstvo k dispozícii 1000 elektrických náramkov. Ku koncu septembra bolo podľa Bublu v probácii monitorovaných 313 osôb. „Podľa údajov Zboru väzenskej a justičnej stráže boli v roku 2019 bežné výdavky na jednu väznenú osobu na jeden deň približne 50 eur,“ spresnil s tým, že náklady na použitie monitorovacieho náramku sú okolo štyroch eur na deň.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.