VLÁDA NECHCE ZRUŠIŤ MIMORIADNÚ SITUÁCIU, SLOVENSKO MÁ ČAKAŤ RAST POZITÍVNE TESTOVANÝCH

Podľa ministra Vladimíra Lengvarského mimoriadnú situáciu pre pandémiu koronavírusu potrebujeme, lebo sú mobilizované nemocnice. Inštút zdravotných analýz tvrdí, že Slovensko čaká v najbližšej dobe rast pozitívne testovaných. 

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 16.03.2022

Ministerstvo zdravotníctva SR neplánuje nateraz zrušiť mimoriadnu situáciu pre pandémiu koronavírusu. „Mimoriadnu situáciu potrebujeme, lebo sú mobilizované nemocnice. Mimoriadna situácia nám dáva možnosti napríklad preplácať kovidové náklady. Počet pacientov je stále vysoký, a tým pádom mimoriadnu situáciu potrebujeme,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Minister taktiež pripomenul, že obmedzenie poskytovania bielej medecíny bolo zrušené 7. marca. Nemocnice tak môžu poskytovať výkony v rámci ich možností. „Obmedzujúci ešte môže byť počet personálu, ktorý môže byť v karanténe,“ podotkol Lengvarský.

Slovensko čaká v najbližšej dobe rast pozitívne testovaných. Po stredajšom rokovaní vlády to avizoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Obdobná situácia je pritom vo viacerých európskych krajinách, napríklad Rakúsko a Nemecko dosahujú absolútne najvyššie počty pozitívnych prípadov za celé obdobie pandémie. Dôvodom je uvoľnenie opatrení a postupné presadzovanie subvariantu BA2.

„Na Slovensku, keď porovnáme údaje s minulým týždňom, tak všetky kľúčové indikátory vykazujú zlepšenie," doplnil ďalej Mišík. Týka sa to priemerného denného počtu prípadov, hospitalizácií, ako aj pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. „Avšak ten pokles v počet prípadov výraznejšie spomalil. Očakávame, že po uvoľnení príde k opätovnému nárastu prípadov v najbližších dňoch," zhodnotil. Počty výjazdov záchraniek pokračujú v poklese všade okrem Bratislavského kraja, kde sa držia na stabilnej úrovni asi tri týždne.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.