VLÁDA NIČÍ SLOVENSKO

Juraj Blanár podpredseda NR SR a podpredseda SMER-SD: Musíme opäť iniciovať petičnú akciu za referendum o predčasných voľbách, ide o budúcnosť nášho štátu

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 01.07.2022

V strane SMER-SD ste takmer od začiatku a hovorí sa o vás ako o jej stabilnom prvku. Čo pre vás znamená SMER-SD a prečo ste sa na začiatku rozhodovali, že vstúpite práve do tejto strany?

Cítim sa takým stabilným prvkom ako tisícky našich členov a nepovažujem sa za niečo výnimočné. Som právom hrdý, že som členom práve tejto strany. Je to strana vybudovaná tak, ako má byť. Má svoje štruktúry v každom okrese, kraji a máme spätnú väzbu na politiku, ktorú robíme. Nie sme marketingovou stranou ako OĽaNO bez akýchkoľvek hodnôt alebo ako SaS či Za ľudí. Prvý sociálny demokrat, ktorého som stretol, bola moja mama. Boli sme siedmi súrodenci a rôzni, ale mama robila všetko pre to, aby si každý našiel to svoje miesto pod slnkom a dokázal byť šťastný. A myslím si, že to sa skrýva aj v sociálnej demokracii – solidarita, súdržnosť a normálne prerozdeľovanie toho, čo všetci vyprodukujú, pre tých, ktorí to potrebujú.

 

Narodil sa 19. mája 1966 v Žiline. Študoval na Vysokej škole dopravy a spojov (na dnešnej Žilinskej univerzite) na Stavebnej fakulte v odbore rekonštrukcia a údržba dopravných stavieb – ciest. V rokoch 1993 – 1994 bol na študijnom pobyte v Dánsku na Aalborg Univerzity. O dva roky neskôr, v roku 1996 vymenil Dánsko za Anglicko, kde študoval na Aston University a University of Birmingham. V januári 2000 vstúpil do strany SMER-SD, čiže mesiac po jej ustanovujúcom sneme, ktorý bol 6. decembra 1999. V strane zostal napriek všetkým turbulenciám, dokonca je považovaný za jej pevnú súčasť a je zaraďovaný k pronárodnému krídlu. V roku 2005 sa po prvý raz stal, ako on hovorí, županom Žilinskej župy, pretože si prial obnovenie historických názvov. Túto pozíciu obhájil aj v ďalších dvoch volebných obdobiach a zdalo sa, že jeho pozícia je neotrasiteľná. V roku 2017 však na tomto poste skončil a v tom istom roku sa stal podpredsedom strany SMER-SD. Od novembra 2020 je podpredsedom NR SR a členom Zahraničného výboru NR SR, ale aj členom Mandátového a imunitného výboru NR SR. Svoju povestnú oblekovú uhladenosť a nenápadnosť dokáže vymeniť za športové oblečenie, ale aj zásteru v kuchyni, kde si ľahko poradí s pečením palaciniek alebo prípravou dobrého jedla. Ku kulinárstvu pričuchol v Dánsku, kde bol odkázaný sám na seba a musel sa vedieť o seba postarať. Neraz hostil aj svojich spolužiakov. Hoci pôsobí ako mimoriadne chladný severský typ, ktorého máločo vykoľají, dokáže sa aj rozohniť, ako to bolo v nedávnej diskusii s ministrom zahraničia Ivanom Korčokom. Má rád turistiku, šport, uznáva tradičné hodnoty a ctí si slovenskú históriu a demokratické princípy. Juraj Blanár. 

V strane ste prešli cestu od radového člena až po podpredsedu strany. Predseda Robert Fico sa dlhodobo netají tým, že SMER-SD má ambíciu vyhrať nasledujúce parlamentné voľby. To je zrejme aj vaším cieľom, ale ak sa obzriete dozadu, akých bolo posledných 20 rokov v rámci strany?

Ak sa pozriem dozadu, musím povedať, že boli veľmi dobre nastavené základy pre stranu. Naše piliere sú sociálno-demokratické, národno-štátne a opierame sa pritom o tradičné historické záujmy SR. Tieto tri piliere sme silno ukotvili. Navyše sme dokázali integrovať všetky relevantné strany, ktoré boli od stredu doľava, a tým sme vytvorili veľmi silnú stredoľavú stranu. A to je dôkaz toho, že dokážeme nachádzať prieniky, spájať a integrovať. Obrovským nešťastím Slovenska je neustále vznikanie nových politických subjektov a výsledok je patvar ako OĽaNO, ktoré je prakticky neexistujúcou stranou. Máme skúsenosti, ako riadiť štát, ochraňovať národno-štátne záujmy a snažiť sa zvyšovať životnú úroveň. Preto je naša ambícia jasná – vyhrať parlamentné voľby, aby sme boli tými, ktorí budú skladať vládu a určovať programové vyhlásenie vlády. To je absolútne kľúčové, pretože keď nie ste tým, kto zostavuje vládu, máte obmedzené možnosti a musíte robiť omnoho väčšie kompromisy. A po tom všetkom, čo sa tu udialo za ostatné dva roky, bude treba naprávať veľmi veľa a, bohužiaľ, mnohé veci sa budú naprávať podstatne dlhšie, ako ich páchali súčasní predstavitelia, a mnohé už nebude možné vrátiť späť.

Veríte, že sa volič poučí?

Ja som optimista v tom zmysle, že ak sa niečo zlé stane, tak sa z toho treba poučiť. My sme sa poučili, urobili sme nejaké chyby a mnohé z nich by sme už nezopakovali. Verím, že sa Slováci poučia a rovnako nezopakujú tú istú chybu. Verím, že sa poohliadnu po stabilných stranách, ktoré majú voličovi čo ponúknuť. Čaká nás ešte dlhá cesta a v prvom rade musíme zvládnuť nerovný boj s médiami, ktoré vedú obrovskú propagandu. Médiá podľahli covidovej propagande. Nepripúšťali iný názor, označovali ho za hoax alebo konšpiráciu, hoci sa o pol roka ukázal ako pravdivý. A tieto médiá pokračujú ďalej v svojej propagande pri konflikte na Ukrajine. Toto je nerovný boj, s ktorým musíme zviesť súboj, a verím, že sa im nepodarí zatvoriť nám ústa. Využijeme všetky dostupné informačné kanály, aby sme komunikovali s voličmi a otvárali im oči. Sme absolútne proti tomu, aby tu bola nejaká cenzúra. To je niečo neprijateľné. Veď v roku 1989 sme bojovali za slobodu slova, aby sme mohli slobodne povedať svoj názor. Predsa nemôže dať niekto kompetencie NBÚ, kde si zasadnú štyria ľudia a tí budú rozhodovať o tom, kto šíri alebo nešíri škodlivý obsah. Toto je pre nás, ale aj pre drvivú väčšinu Slovenska neprijateľné.

Čo s tým môžete urobiť?

Žiaľ, aktuálne nič, pretože vláda je pripravená držať sa pri moci zubami-nechtami, hoci sa budú hádať aj do krvi. Urobíme však všetko pre to, aby sa takéto zákony zmenili čím skôr.

Vašou agendou je národná politika, ktorá, žiaľ, v ostatných rokoch dostáva poriadne zabrať, pretože Slovensko sa globalizuje a potláča sa všetko tradičné i národné. Ako sa s tým dá bojovať?

Strana SMER-SD, ktorá stojí na svojich troch pilieroch, sa neustále hlási k obhajovaniu národno-štátnych záujmov SR. Nielen verbálne, ale aj činmi. Robert Fico je tým človekom, ktorý dokáže nájsť kompromisy a zastabilizovať napríklad aj kedysi napäté vzťahy medzi SR a Maďarskom. Jasne sme sa postavili proti migračným kvótam spolu s Českom a Maďarskom. To bola jasná a významná obhajoba národno-štátnych záujmov SR. Iný prístup by úplne zmenil naše historické poňatie našej spoločnosti a hodnoty, ktoré vyznáva a ktoré sme zadefinovali do Ústavy SR, že manželstvo je zväzok muža a ženy a že tu nechceme vývoj ultraliberálnych platforiem podľa vzoru niektorých západných štátov. Národno-štátne záujmy sú prioritou a ešte o to viac v dnešných časoch, keď vláda ide proti svojim občanom neuváženým a okamžitým odtrhnutím sa od ruskej ropy a ruského plynu. Ľudia si tu uťahovali opasky od roku 1993, keď vznikla SR, ktorej jej neprajníci predpovedali, že do roka skrachuje. Ľudia, ktorí verili, že to dokážeme, že budeme rešpektovanou a uznávanou republikou, majú byť teraz potrestaní vyššími cenami a doplácať za niečo, čo nespôsobili? Vláda pácha vlastizradu. Ľudia nemôžu doplácať na nezmyselné rozhodnutia tejto vlády.

Strana SMER-SD už raz dokázala, že vie spojiť ľudí a integrovať menšie strany, ktoré sú si programovo blízke. SNS svoju príležitosť premeškala a nedokázala spojiť národne orientované strany. Nepokúsi sa SMER-SD zjednotiť národné, sociálne i kresťanské politické strany?

Nemôžeme vytvárať mačkopsa. Je evidentné, že pronárodné strany sa fragmentujú a škodí to politike. Potom sa do NR SR dostali také marketingové strany ako OĽaNO, Za ľudí či SaS. Z tohto pohľadu by bolo dobré, keby sa to spektrum, ktoré má národný aj sociálny rozmer, integrovalo. Určite privítame spojenectvo s programovo blízkymi stranami. Jedným z prienikov, kde sa môžeme dokázať zjednotiť, je petičná akcia na zozbieranie hlasov za referendum na vypísanie predčasných parlamentných volieb.

Pokúsite sa teda opäť zbierať podpisy za predčasné voľby? Prezidentka Zuzana Čaputová zmarila možnosť vypísania referenda za predčasné parlamentné voľby do NR SR a hodila do koša vôľu 600-tisíc nespokojných Slovákov. Veríte, že sa o to nepokúsi znova?

Musíme opäť iniciovať petičnú akciu a pri tomto budeme všetci na jednej lodi. Keď s touto iniciatívou prídeme, a to bude o krátky čas, budeme radi, keď sa všetci spojíme. Musíme zahodiť politické tričká, ale aj spory. Ide o budúcnosť Slovenskej republiky. Poznajúc správanie pani prezidentky, akým spôsobom „obhajuje“ záujmy Slovákov nielen doma, ale aj v zahraničí, tak sa natíska otázka, či opätovne nezmarí vôľu občanov, ale to nás predsa nemôže zastaviť. Aspoň sa ukáže, či má prezidentka záujem o každého Slováka, alebo len o toho, ktorý súhlasí s jej konaním. Má šancu ukázať, či je prezidentkou všetkých, ako prisahala na Ústavu SR, alebo bude naďalej prezentovať názory jednej strany, ktorá tu šíri propagandu, ktorá odovzdáva SR do područia iného štátu. Súvisí to s obrannou zmluvou s USA, kde sme aj pričinením slovenskej prezidentky odovzdali USA a jej armáde naše letecké nebo a naše letiská, kde budú minimálne desať rokov americké základne na našom území a SR do toho nebude môcť zasahovať. Čiže je na pani prezidentke, ako bude konať, ale ľudia si vytvoria na ňu názor a vystavia jej vysvedčenie vo voľbách.

Predpokladajme, že sa vám to podarí a nasledoval by legislatívny proces. O aký čas by sa podarilo skrátiť volebné obdobie?

Existujú tam potrebné lehoty, ktoré je nutné dodržať pri vypísaní referenda. Poviem to však úplne jednoducho, každý jeden mesiac, o ktorý sa skráti moc tejto protislovenskej vlády, bude požehnaním pre Slovensko. Hegerova vláda dokáže za každý jeden mesiac napáchať toľko škôd, že bude ťažké a veľmi zdĺhavé naprávať ich vládne výčiny. A, žiaľ, ľudia budú na to opäť doplácať uťahovaním opaskov. Vláda krížom-krážom rozdáva národný majetok Ukrajincom, najprv S-300, potom to možno budú naše stíhačky, potom tanky. V konečnom dôsledku, keď zostaneme bez vojenskej techniky, budeme ju musieť nakúpiť a to bude stáť miliardy, ktoré zaplatia zasa daňoví poplatníci. Povedzme si otvorene, to, čo robí táto vláda, je absolútne nezodpovedné a pritom vôbec ničomu nepomáha, iba ožobračuje Slovákov a Slovensko dáva do ešte väčšieho područia v rámci obrannej dohody s USA, ktorá nemá nič spoločné s NATO.

Tento rok uplynie 30 rokov od prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR a od prijatia Ústavy SR. Čo to pre vás znamená a ako vidíte ďalší vývoj slovenskej štátnosti?

Slovenská štátnosť je pre mňa sviatok a je to zároveň naplnenie môjho pohľadu na vlasť. Pri diskusiách o rozdelení Česko-Slovenska som bol od začiatku jednoznačne za vznik dvoch samostatných štátov. Vstupoval som do politiky, lebo som chcel aj svojím malým pričinením prispieť k rozvoju našej vlasti. Je to naplnením priania našich predkov, ktorí za to bojovali. Vďaka nim sme si zachovali materinskú reč aj napriek tisícročnému bytiu v Rakúsko-Uhorsku. Tieto dva sviatky sú jednými z najväčších. Mali by sme si povedať, čo všetko ideme pre SR spoločne urobiť, aby sme dokázali, že Slováci vedia riadiť svoju krajinu zodpovedne, samostatne, čestne a na zodpovedajúcej životnej úrovni, zachovávajúc si svoje tradičné hodnoty.

Minister financií Igor Matovič predstavil balíček pomoci pre rodiny s deťmi, Veronika Remišová chce rozdávať seniorom tablety, Eduard Heger a Zuzana Čaputová chcú SR odstrihnúť od ruskej ropy a plynu. SMER-SD je prosociálna strana, aké sú návrhy skutočnej pomoci pre občanov SR?

Máme tu obrovské zdražovanie, na ktoré sme upozorňovali v septembri minulého roka. Iniciovali sme šesť mimoriadnych schôdzí, ktoré nám táto vládna koalícia neschválila, kde sme o tom chceli diskutovať a pripraviť sa na poskytnutie skutočného balíčka opatrení, ktoré by pomohli občanom. Povedzte mi, akým spôsobom pri nákupe enormne zdražených potravín a PHM pomôže to, že im vláda dá peniaze na krúžky pre ich deti? Nijako. Ako pomôže ľuďom daň na ruskú ropu, ktorú chcú zrušiť, aby sa znížila cena palív? Veď to je výsmech. Na Slovensku tankujeme za takmer 1,8 eura za liter a v susednom Maďarsku za 1,25 eura. Toto je pomoc? Náš návrh je jasný – dať každej domácnosti sumu 1 500 eur, aby mohli okamžite zvládnuť nárast energií, zdražovanie potravín a PHM.

Odkiaľ by ste na to vzali financie?

Jednoducho sme navrhli to, čo už sme tu mali a Matovičova vláda to zrušila. Bankový odvod. Veď kto je víťazom korona krízy a ekonomickej krízy? Predsa banky. Vláda počas pandémie bankám zrušila bankový odvod, pritom majú miliardové zisky. Preto je namieste obnoviť bankový odvod a vláda by tak adresne pomohla ľuďom. Mali by sa zastropovať určité ceny potravín, znížiť DPH a spotrebná daň z PHM. Problémom inflácie je zdražovanie a, žiaľ, je to tak, že ak niečo zdražie, tak už cesta späť nie je možná. A práve tomuto mala vláda zabrániť. Výsledok bude, že na Slovensku budú najvyššie ceny potravín a v okolitých krajinách, ako je Poľsko a Maďarsko, budú aj po skončení inflačnej krízy lacnejšie potraviny, a to je trestuhodné. Musím povedať jednu vec, že Viktor Orbán chráni národno-štátne záujmy Maďarska. A táto vláda nechráni národno-štátne záujmy SR, vláda nechráni občanov a nezáleží jej na ľuďoch. Záleží jej na tom, aby plnila požiadavky, ktoré dostáva zo zahraničia.

Počas trvania koalície sa koaliční partneri nepretržite hádajú a vytvárajú v štáte chaos. Predpokladáte, že dovládnu až do konca volebného obdobia?

Nevidím do hláv koaličných strán a ich predsedov, ale títo ľudia boli schopní poprieť samých seba pri plagiátorskom škandále, keď sa zistilo, že viacerí členovia koalície mali problém s plagiátorstvom. Pohádali sa, poohovárali sa a nič sa nestalo, išli ďalej. Spomeňme si, ako Igor Matovič obvinil Richarda Sulíka zo spôsobenia štyritisíc úmrtí počas pandémie. V jeden deň sa rozhádajú a na ďalší deň už idú ďalej. Z tohto pohľadu som veľmi skeptický, že by dobrovoľne položili vládu. Musia si veľmi dobre uvedomovať, že toto je ich posledné vládnutie, a preto jediná cesta, ako ukončiť túto ich vládu, je referendum o predčasných parlamentných voľbách. Toto bude náš cieľ a, samozrejme, tvrdá, razantná opozičná politika bude pre nás prioritou, pretože inej cesty niet.

Ako sa dá brániť proti zavádzajúcej cenzúre, ktorú sme zrušili v roku 1989?

Je to vážna situácia a vždy, keď počujem vládnych predstaviteľov, že hovoria o slobode a o tom, že polícia má rozviazané ruky, spozorniem, lebo viem, že opak je pravdou. Dnes už neexistuje žiadna sloboda slova, pretože ju zarezali pri covide, zarezali aj ľudské práva, pretože obmedzovali ľudí a pokračujú ďalej aj počas vojenského konfliktu na Ukrajine. Umlčali všetky médiá, ktoré si dovolili vyjadriť iný názor, ako hlása ich oficiálna propaganda. Ak je sloboda slova, tak môžu ľudia skutočne povedať, čo si myslia a v prípade, že by ich informovanie bolo v rozpore so zákonom, tak na to máme súdy, aby rozhodli, či išlo o porušenie zákona, ale nemôže rozhodovať NBÚ. SMER-SD dal jasný signál Európskej komisii, ale aj partnerom v strane Európskych socialistov, kde sme upozornili na rozklad právneho štátu. Naše možnosti sú síce obmedzené, ale určite neprestaneme poľavovať v tom, aby sme túto mašinériu zastavili. Opakujem, že najdôležitejšie bude, aby ľudia rozhodli o skrátení volebného obdobia, lebo len tak sa bude dať zastaviť konanie tejto vlády.

Pred mesiacom SMER-SD čelil neuveriteľnému tlaku pod paľbou koalície, ktorá poslala do vyšetrovacej väzby Roberta Kaliňáka a to isté mali v pláne vykonať aj s predsedom strany Robertom Ficom. Očakávate, že sa koalícia nezastaví a naďalej bude udierať do opozície?

Igor Matovič, Roman Mikulec a Daniel Lipšic sa nezastavia, pretože oni si celý systém kriminalizácie strany SMER-SD nastavili a to tým, že si na čelo špeciálnej prokuratúry dali človeka, ktorý je právoplatne odsúdený. To je európsky unikát, sú predsa povolania, ktoré nemôžete vykonávať, ak nemáte čistý register trestov. Oni vybudovali tento systém a všetko nasvedčuje tomu, že plánujú zo strany SMER-SD urobiť organizovanú skupinu, ktorú budú môcť kriminalizovať. Určite v tom budú pokračovať, lebo to je jediné, čo vedia ponúknuť občanovi. Kladiem si otázku, keby sme vládli my a konali ako oni, viete si predstaviť, čo by sa na Slovensku dialo?

Z novinárov sa stali vyšetrovatelia, prokurátori či sudcovia, ktorí vynášajú rozsudky, rezignovali na objektívne informovanie a doslova robia politiku. Prečo mainstreamové médiá mlčia a odobrujú konanie Hegerovej vlády, ale aj hlavy štátu Zuzany Čaputovej?

Okrem médií sú tu mimovládne organizácie, ktoré nemajú mandát od voličov a sú často zapájané do procesu riadenia štátu. Nemám ilúzie o mainstreamových médiách, pretože sa jasne prihlásili k prezidentke Zuzane Čaputovej a rovnako k tejto vláde, keď otvorene bojovali proti SMER-u. Veď sa jasne potvrdilo, že mnohé mimovládky, ktoré sa zapojili do politického boja na Slovensku, sú financované Georgeom Sorosom. A dnes vidíme výsledok, ktorým je rozvrat štátu, rozvrat právneho štátu a obrovský pokles životnej úrovne, nehovoriac o zahraničnej reputácii, pretože v zahraničí dnes SR vnímajú ako bábkový štát, ktorý sa komukoľvek podriadi. Ľudia si cestu k pravde nájdu a nakoniec budú musieť precitnúť aj mainstreamové médiá, pretože ľudia im čoraz menej dôverujú a budú musieť zachraňovať samých seba. Preto potrebovali rýchlo vypnúť médiá, ktoré mali iný názor na konanie súčasnej vlády, pretože im to nevyhovovalo. To je absolútne nedemokratické a potvrdzuje to, že nie sú skutočnými demokratmi.

Dlhodobo vopred nehovoríte, s kým budete vládnuť, ale volič potrebuje vedieť, či dokážete zostaviť vládu a byť alternatívou voči súčasnej vláde. S kým si teda viete predstaviť koalíciu?

Rešpektujeme vôľu voličov a ľudia rozhodnú, kto bude v parlamente, ľudia rozhodnú o tom, kto vyhrá a tá strana bude mať právo zložiť vládu. Ak to bude SMER-SD, tak dáme na stôl náš volebný program a budeme hľadať prienik so stranami zvolenými do NR SR, so základnými podmienkami, z ktorých neustúpime. A to je napríklad fakt, že sme silná protifašistická strana, ktorá si ctí našu históriu. Z tohto pohľadu nemôžeme pripustiť, že by sme spolupracovali s niekým, kto by tieto fakty spochybňoval. Ak sa dohodneme na programe, ktorý bude pre nás prijateľný, budeme alternatívou pre Slovensko. Kto by si bol predstavil, že dokážeme spolupracovať s Mostom-Híd a SNS? To bolo aj pre mňa niečo nepredstaviteľné, pre človeka pochádzajúceho zo severného Slovenska, kde je pronárodné cítenie veľmi silné. Dokázali sme to, urobili sme kompromis v prospech Slovenska. A to ponúkame aj po budúcich voľbách, aby skončila hegero-matovičovská vláda.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.