VLÁDE HORÍ POD ZADKOM

Robert Fico: Sulík, Korčok a Heger spáchali vlastizradu

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 02.07.2022

Začali ste so zbieraním podpisov za referendum o predčasných voľbách. Predtým, hoci bola pandémia, sa vyzbierali podpisy za rekordných 11 týždňov. Veríte v podobný úspech?

Strana má záujem vyzbierať podpisy do 31. júla. Nie je totiž iná cesta, ako dostať krajinu z hlbokej krízy, ako je cesta predčasných parlamentných volieb a demisie súčasnej vlády. Rozbehli sme petičnú akciu a poslanci cez víkendy absolvujú desiatky stretnutí po celom Slovensku. Jednak na podporu kandidátov do komunálnych volieb a tiež na podporu referenda.

Okamžite, ako ste ohlásili referendové otázky, sa ozvali kritici. Ako sa budete brániť?

My sme rátali s tým, že hneď po tom, ako predstavíme otázky do petičnej akcie, ktoré sú navrhované do referenda, sa objaví celý rad spochybňovania, celý rad iných názorov. Fakt je ten, že sme nezachytili nikoho relevantného, kto by povedal, že to, čo navrhujeme do petície, je protiústavné. Našou povinnosťou je prostredníctvom vás oznámiť slovenskej verejnosti mimoriadne vážne skutočnosti, ktoré vyplývajú z rozhodovacej praxe Ústavného súdu SR. A ja prosím všetkých pochybovačov, aby prestali, pretože ak spochybňujú tieto referendové otázky, idú výslovne proti rozhodovacej praxi Ústavného súdu SR. Po prvé, treba povedať, že všetku moc majú v rukách občania Slovenskej republiky. Toto je základ ústavnosti a demokratického systému SR, ktorý nie je možné spochybňovať. Po druhé, ústavný súd povedal, že zákonodarná moc sa dá vykonávať dvojako. Buď túto zákonodarnú moc vykonáva NR SR, alebo túto zákonodarnú moc vykonávajú občania SR cez referendum. A najpodstatnejšie je konštatovanie Ústavného súdu v spomínanom náleze. Ústavný súd konštatuje, že platne prijatý výsledok referenda je priamo záväzný, má silu ústavného zákona. Prvá otázka v referende, ktorú strana navrhuje, je, či ľudia súhlasia s tým, že vláda musí bezodkladne podať demisiu po tom, čo bude referendum platné, teda že príde dostatočný počet ľudí, z ktorých nadpolovičná väčšina povie, že si želá bezodkladný odchod tejto vlády. To je priamo záväzné, má to silu ústavného zákona. Ďalej treba odpovedať na otázku, čo sa bude ďalej diať, pokiaľ vláda podá demisiu. Preto je druhá otázka postavená tak, že sa pýta ľudí, či súhlasia s tým, aby sa volebné obdobie dalo skrátiť buď referendom, alebo tým, že NR SR nadpolovičnou väčšinou všetkých poslancov prijme uznesenie a tým skráti volebné obdobie. Pokiaľ by ľudia na druhú otázku odpovedali, že si želajú takúto zmenu ústavy, má to taktiež silu ústavného zákona. Ústavný súd SR totiž konštatoval, že na Slovensku sa nemôžu konať predčasné parlamentné voľby dovtedy, pokiaľ nedôjde k zmene Ústavy SR. SMER – SD navrhuje túto zmenu do ústavy zakotviť.

Opätovne však môže zaúradovať prezidentka SR Zuzana Čaputová. Neobávate sa, že znova zahodí možnosť poslať túto koalíciu na smetisko politických dejín?

Podľa všetkého sa prezidentka opäť pokúsi zmariť referendum, ale pýtam sa: Čo je pre vás, pani prezidentka, dôležitejšie? Lipšic, Matovič alebo Slovenská republika? Slovensko potrebuje novú vládu. SMER – SD teraz zámerne nehovorí len o svojich ľavicových témach. My hovoríme, že chceme, aby na Slovensku prišla zmena, ktorá bude znamenať upokojenie situácie, návrat k fungovaniu demokratických inštitúcií, k právnemu štátu a k sociálnemu dialógu.

Počas ostatných dní ste absolvovali návštevu regiónov Slovenska, aké máte ohlasy ľudí na súčasné dianie?

Evidentne je najhorúcejšia téma obrovské zdražovanie. Človek sa dá uraziť rôznymi spôsobmi, ale táto vláda sociálne dehonestuje a ponižuje ľudí na Slovensku, čo je nevídané. Ak má niekto dôchodok 350 eur a dostane nedoplatok z plynární 350 eur, ak mu niekto zvýši mesačné poplatky zo 120 na 160 eur, tak sa rovno môže ísť obesiť. Ak rodina, ktorá má tri deti, je vystavená nielen zdražovaniu plynu, elektriny a ďalších vecí, ale aj iným nákladom, ako je vysoká cena benzínu, nafty, potravín, všetkého, tak sa títo ľudia rovno môžu ísť obesiť. Kompenzácia slovenských rodín sa zúžila na to, či existuje v OĽaNO nejaké nové krídlo, alebo či tu niekto s niekým bude alebo nebude hlasovať. Podstata problému spočíva v tom, že sme na úrovni 13-percentnej inflácie, okolité štáty však už hlásia aj vyššie čísla. Na budúci rok navyše očakávame zvýšenú infláciu. A čo reálne urobila vláda SR za posledných osem mesiacov, zatiaľ čo SMER – SD doslova búši a upozorňuje, že ideme do nezvládnuteľného stavu? Nič. Čo ponúka predsedníčka vládnej strany Za ľudí? Že znížte si doma radiátory a teplotu na 16 stupňov. Čo ponúka minister hospodárstva Sulík, ktorý je priamo zodpovedný za cenovú politiku v oblasti energií a pohonných hmôt? Že keď pečú v rúre, tak majú na nej zatvoriť dvierka, alebo že je dobré vypnúť pred dovarením jedla plyn a dovariť jedlo v tej teplote, ktorá zostáva v hrnci. Predseda hospodárskeho výboru za OĽaNO pán Kremský oficiálne povedal dôchodcom: Keď nevládzete platiť, tak sa presťahujte. Vyzývam koalíciu, aby sa vysťahovali oni, a to z úradu vlády a z ministerstiev, pretože sa k ľuďom správajú dehonestujúco a ako sociálni netvori.

Spomenuli ste zdražovanie nielen potravín, infláciu, ale aj zvyšovanie cien energií, no nateraz občania najviac pociťujú zdražovanie pohonných hmôt. Nesie za tento stav najväčšiu zodpovednosť Richard Sulík?

Samozrejme, spolu s Eduardom Hegerom a ministrom zahraničných vecí Igorom Korčokom je spoluzodpovedný za výsledky rokovaní na európskom samite, ktoré sa nedajú nazvať inak ako ekonomická vlastizrada alebo úmyselné poškodenie ekonomických záujmov Slovákov. Myslíme si, že najväčšiu mieru zodpovednosti nesie minister hospodárstva Sulík. Nielen preto, že téma ropy, výroby pohonných hmôt, téma plynu a všetkého ostatného spadá do kompetencie ministerstva hospodárstva a toto ministerstvo malo pripraviť predsedovi vlády riadne podklady na rokovanie na samite EÚ, ale aj preto, ako sa k tejto téme staval. My už niekoľko mesiacov kričíme, pozor, ide strašné zdražovanie. A on sprevádzal nejakých pofidérnych boháčov z Nemecka, venoval im svoj drahocenný čas, podľa mňa aj nejaké peniaze z ministerstva hospodárstva na tupú propagáciu SR.

Robert Fico: Štát má dosť peňazí na to, aby mohol každej domácnosti vyplatiť 1500 eur jednorazovú platbu za rok, ktorá aspoň sčasti pomôže rodinám reagovať na prudké zdražovanie.

Heger, Korčok a Sulík prakticky zničili Slovnaft. Títo páni svojou tuposťou a tým, že ustupujú záujmom USA, spôsobili, že Slovensko príde o obrovské peniaze, pokiaľ ide o tranzit ropy, a tiež zodpovedajú za to, že Slováci budú platiť oveľa viac za benzín a naftu. Títo traja sú zodpovední za blamáž pri ochrane slovenských národných záujmov v Bruseli. Heger totiž vyrokoval v Bruseli pre Slovensko podmienky v oblasti dovozu ruskej ropy, ktoré by sa dali prirovnať k výsledku Napoleona pri Waterloo. Keby som bol predsedom vlády, tak Richard Sulík už vo vláde nie je. Ale to je nepodstatné. Podstatné je, že Sulík dával spoločne s Korčokom Hegerovi podklady, na základe ktorých v Bruseli zradil všetko slovenské, čo sa len zradiť dá. A že nafta a benzín budú stáť cez dve eurá a že ľudia na Slovensku a Slovnaft si môžu „hodiť slučku“, pretože títo Patovia a Matovia ich prakticky ekonomicky zničili. Rebríček zodpovednosti za túto zradu slovenských národných záujmov v Bruseli je pre nás v SMER-e jasný – na prvom mieste je to Sulík, potom Korčok a na záver Heger. Preto sme podali návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva Sulíkovi za totálne babráctvo, lenivosť a ešte takú maličkosť, že poškodil všetkých občanov Slovenska.

Koaliční poslanci NR SR prelomili veto prezidentky v spolupráci s poslancami ĽSNS a poslancami okolo Tomáša Tarabu. Ako vnímate toto rozhodnutie?

Nebudem komentovať slobodné hlasovanie ktoréhokoľvek poslanca. Pravdou však je, že z krúžkovného sa deti nenajedia. Zákon o financovaní voľného času dieťaťa som nepodporil, lebo ho považujem za výsmech. Štát má dosť peňazí na to, aby mohol každej domácnosti vyplatiť 1500 eur jednorazovú platbu za rok, ktorá aspoň sčasti pomôže rodinám reagovať na prudké zdražovanie. SMER – SD ponúka aj hľadanie zdrojov, aby vláda mohla kompenzovať. Odhad hovorí, že vďaka obrovskému zdražovaniu bude mať vláda v rozpočte viac o 2,3 mld. eur, no zjavne ich nemieni vrátiť ľuďom. Od septembra sa ďalej očakáva drastické zdražovanie školského stravovania. Táto vláda zrušila SMER-om zavedené obedy v školách zadarmo. To, čo je navrhnuté v protiinflačnom balíčku, ktorý prezidentka vrátila do parlamentu v roku 2022, ani nepokrýva školské stravovanie. Situácia na Slovensku je natoľko vážna, že nemôže zostať len v polohe konštatovaní. Vláda ďalej odignorovala akýkoľvek sociálny dialóg. Naraz sa dokázal premiér Heger stretnúť s predstaviteľmi miest a obcí, keďže im horí „pod zadkom“. Ale nevyriešili nič, naopak, nechali mestá a obce bez akejkoľvek pomoci. Budeme žiadať vládu SR, aby opätovne v skrátenom legislatívnom konaní predložila zákon o mimoriadnom bankovom odvode. Banky, ktoré neustále zvyšujú poplatky, majú miliardové zisky a my máme problém sa vrátiť k zákonu, ktorý perfektne fungoval, ktorý ročne od bánk vyberal 300 miliónov. Prečo s tým neprídu do parlamentu? Nie, oni musia brať mestám a obciam. Oni sa vykašľú na ľudí, lebo banky treba nechať na pokoji.

Vláda SR zrušila obedy deťom zadarmo a plánujú rušiť železničné spoje, ktoré mali študenti a seniori zadarmo. Viete, ako sa to odrazí na peňaženkách občanov?

Niekoľko týždňov sme svedkami obrovských konfliktov okolo akéhosi balíčka, ktorý má pomôcť rodinám s deťmi. My sme na prvom mieste kritizovali, že je obrovská chyba, že sme nehľadali podporu pre dôchodcov, rodiny bez detí alebo rodiny s dospelými deťmi a vláda sa sústredila výlučne na pomoc rodinám, ktoré pracujú a ktoré majú deti. Rátajte so mnou a nebudete veriť, čo teda v roku 2022 platí od 1. júla. Mesačne je to zvýšenie rodinného prídavku o štyri eurá. Potom je to priemerné zvýšenie daňového bonusu na jedno dieťa o 21 eur. A k tomu bola jednorazová platba v podobe 75 eur za mesiac máj vyplatená v mesiaci jún. Ale ak tých 75 eur, lebo to je na šesť mesiacov, vydelím šiestimi, to je asi 12 eur a 50 centov. To je, ak dobre rátam, 37 eur na mesiac. Vláda teda urobila veľkú búrku, no rodinám dáva mesačne menej, ako im zobrala tým, že zrušila obedy zadarmo.

Hegerova vláda tvrdí, že za vysoké ceny potravín, energií a pohonných hmôt môže Rusko, lebo spustilo vojnu na Ukrajine. EÚ zaviedla sankcie proti RF, komu však naozaj škodia?

Treba si uvedomiť, že sankcie proti Ruskej federácii nepoškodia ani Ruskú federáciu, ani Spojené štáty americké, pomôžu Číne a Indii, ale najviac poškodia Európsku úniu. V dôsledku toho sme svedkami prudkého poklesu životnej úrovne, zdražovania, ale ukazuje sa, že vláda SR, ktorá sa na tomto všetkom podieľala, nemá žiadne nástroje, ako proti tomu bojovať.

Ako vnímate fakt, že premiér Viktor Orbán dokáže v rámci EÚ vybojovať pre svoj národ čo najlepšie podmienky a navyše zastropovali ceny základných potravín, ale aj pohonných hmôt pre svojich občanov? Nemôže toto zrealizovať aj slovenská vláda?

SMER – SD žiada vládu SR, aby do 15. júla predložila v národnej rade na základe zákona 18 z roku 1996 o cenách základný zoznam druhov potravín, pri ktorých by došlo k zastropovaniu cien formou použitia marží. Na jednej strane sú tu obchodné reťazce, ktoré u nás dlhodobo zažívajú klondike, a za posledné dva roky pandémie zažili neskutočný nárast ziskov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Máme tu rožok, pri ktorom majú obchodné reťazce približne 90-percentnú maržu. Pri chlebe je to okolo 67 percent, pri jogurte sa hýbeme okolo 110-percentnej marže, nehovoriac o syroch, kde sa hýbeme pri 80-percentnej marži, alebo pri hydinových párkoch, ktoré majú 120-percentnú maržu. Navrhujeme, aby sa vytvoril základný zoznam štyridsiatich až päťdesiatich potravín, ktoré by umožnili ľuďom nakupovať ich lacnejšie, a dokázali by prežiť podstatne dôstojnejšie a zvládli to enormné zdražovanie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.