VLASTENEC NIE JE FAŠISTA

Ján Cuper: Svetoobčania chcú zlikvidovať slovenskú samostatnosť a suverenitu

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 01.06.2016

Od počiatku patril medzi zástancov vzniku samostatného Slovenska a popredných tvorcov Ústavy SR. Ako poslanec NR SR bol absolútne viditeľný vďaka svojmu vzdelaniu, skúsenostiam, ale aj vtipno-trefným faktickým poznámkam. Nikdy sa s jeho menom nespájal nijaký korupčný či privatizačný škandál. Vždy zastával postoj proti diskriminácii domácich investorov a odmietal, aby sa slovenský majetok rozpredával do zahraničia. Patrí medzi renomovaných slovenských právnikov, odborníkov na ústavné a správne právo. Docent práva dnes pôsobí na dvoch štátnych univerzitách. Je držiteľ najvyššieho štátneho vyznamenania  I. triedy – Radu Andreja Hlinku za mimoriadne zásluhy pri vzniku SR. Pred dvanástimi rokmi sa oženil s poprednou slovenskou reštaurátorkou Svetlanou Ilavskou, spolu vychovávajú 12-ročného syna Janka. V šesťdesiatke vystúpil na Kilimandžáro a tento rok v novembri oslávi sedemdesiatku. Žije zdravým životným štýlom a bežne ho možno stretnúť na korčuliach na bratislavskej hrádzi. Ján Cuper.

Aktívnej politickej scéne ste dali zbohom pred desiatimi rokmi. Pre verejnosť bolo prekvapením, keď ste teraz kandidovali na poslanca NR SR za ĽSNS. Čo vás k tomu viedlo?

Morálna zodpovednosť voči národu, z ktorého pochádzam a ktorého som stále platným členom. Politiku som neprestal sledovať, desil som sa predstavy, že by v parlamente sedeli ľudia typu OĽaNO, ale aj bezbrehí liberáli, tak som opäť do toho išiel. Staršia inteligencia spolu s našou svätou podzemnou cirkvou sa rozhodla podporiť tých, ktorí by boli schopní zamiešať parlamentné karty, ktoré rozdali SME a iné bulvárne médiá vymývajúce mozgy v prospech štandardných strán.

Prečo práve strana Kotleba - ĽSNS?

SNS ma neoslovila už samotným heslom „Sme slušní“, lebo slušní rovná sa aj poslušní, čo nakoniec František Šebej zhodnotil, keď povedal, že národná strana môže ísť do vládnej koalície, lebo sa už deratizovala. Poslušných by som nepodporil. Keďže som kresťan a konzervatívec, vyhovovala mi práve táto kresťanská a konzervatívna platforma.

Považovali ste dvadsiate piate miesto na kandidátke za adekvátne?

Požadoval som 150. miesto, pretože z mo­jej strany išlo o poskytnutie morál­nej pomoci a v straníckych kruhoch som aj tak nebol známy. Pravdupovediac, ne­chcel som figurovať na zvoliteľnom mieste z morálnych dôvodov.

Dostali ste ponuku byť na poprednom mieste?

Dostal som, ale aj som ju odmietol. Myslím, že úlohu som splnil. Získal som takmer 6-tisíc preferenčných hlasov, a to boli hlasy mimo straníckych sympatizantov, viac-menej som ich dostal ja ako osoba.

Poslancom NR SR ste sa nestali. Budete v spolupráci so stranou ďalej pokračovať?

Som im ochotný kedykoľvek poradiť. Členovia strany ĽSNS majú menej skúseností s parlamentnou politikou a možno niekedy budú o moje rady stáť.

Ako ste sa dostali k Marianovi Kotlebovi, aké máte s ním vzťahy?

Prvýkrát sme sa stretli na posvätnom mieste – na omši v trnavskom chráme. Vzťahy s predsedom môže mať človek len dobré. O nejakej autoritárskej politike vnútri strany či navonok nemôže byť ani reči.

Čím vám je strana ĽSNS blízka?

Mnohí západní filozofi tvrdia, že Európa je na rázcestí. Hrozí jej, že sa dostane do područia USA, väčšinu európskych štátov rozložia migranti, ktorí sú zámerne vyháňaní z Blízkeho východu. Program ĽSNS je zásadne proti migrácii a okupácii Američanmi. Zaoberá sa ochranou slovenskej ekonomiky, sebestačnosti, ale aj bezpečnostnou ochranou – domobranou, čiže tým, čo potrebuje každá spoločnosť, ktorá sa nechce rozložiť.

V programe ĽSNS je aj vystúpenie z NATO. Je táto požiadavka reálna?

Nesúhlasím úplne s tým, že sa dá okamžite vystúpiť z NATO. Jediná cesta je momentálne ostať v NATO a zabezpečiť si istú mieru neangažovanosti či neutrality. To znamená, že tu nebudú zriadené americké vojenské základne.

Môžeme logistické centrá prirovnať k vojskám Varšavskej zmluvy v roku 1968?

Je to o tom istom, len tých ruských vojakov tu vtedy bolo o trochu viac. Vtedy som bol na vojne, a tak ako dnes chodím na demonštrácie proti základniam NATO, tak aj v tom čase, keď sa začalo cvičenie v južnom Poľsku, som sa súdruha veliteľa opýtal, či je to príprava na obsadenie Československa. Vysvetlil mi, že si mám dávať pozor na jazyk, lebo by to mohlo ísť na žalobu k prokurátorovi. Toto by som už zažiť nechcel. Dnes môžeme aspoň slobodne vyjadriť názor. Myslím, že nepotrebujeme logistické centrá, ani aby na nás mierili ruské rakety. Môžeme byť dobrí „kamarátočerti“ aj s jednými, aj s druhými. Môže tu byť dobrý neutrálny priestor na vymieňanie si názorov trebárs na to, kam posunúť bezpečnostnú hranicu medzi NATO a Ruskom.

ĽSNS označujú za extrémistickú a fašistickú. Neuškodila vám kandidatúra?

Redaktori zo SME hneď na druhý deň po zverejnení kandidátky volali rektorovi, či som si pýtal súhlas kandidovať. Dekan si ma zavolal a povedal, že napriek všetkému ma na katedre nechá, ale keď tlaky z bulváru pokračovali, musel som spísať čestné vyhlásenie, že som nikdy nebol nacionalista, šovinista, fašista ani extrémista... Je to ponižujúce, ale zároveň je to ukážka toho, aká je na Slovensku demokracia.

Znamená to, že žijeme v demokracii bez demokratov?

Je to demokracia tých, ktorí prišli z Prahy alebo z inokadiaľ inštruovať nás o demokracii a nepochopili, že v demokracii, ktorú oni hlásajú, si človek nemusí dávať takéto predsavzatia, keď chce kandidovať za riadne zaregistrovanú politickú stranu. Poučovatelia nevedia, čo je fašizmus a nacionalizmus. Ak je niekto vlastenec, ešte nemusí byť nacionalista či fašista. Ak má niekto vzťah k histórii vlastného národa iný ako niekto druhý a je uzrozumený s tým, že tu bola prvá Slovenská republika, ktorá mala prezidenta, neznamená to, že je fašista.

Uznávate prvú Slovenskú republiku?

Nemám výhrady proti tomu, že tu bol slovenský štát a mal prezidenta, ktorý bol kňazom. Nemyslím si, že prvá Slovenská republika a jej prezident mohli zabrániť tomu, čo sa dialo v Európe, ktorú ovládal nemecký fašizmus. Slovensko nemohlo byť oázou demokracie a dodržiavania ľudských práv, pretože bolo v područí fašistického Nemecka. Jeho prezident sa musel rozhodnúť, či funkciu prijme a zabráni rozdeleniu národa medzi Poľsko a Maďarsko. Nevelebím Tisa, ale ani naňho nenadávam.

ĽSNS obraňuje prezidenta Jozefa Tisa a popiera holokaust...

Kotleba sa v parlamente jasne vyjadril, že nikdy nepopieral a nepopiera existenciu holokaustu. Má výhradu, s ktorou súhlasím aj ja ako rodič, aby deťom povinne nariadili návštevy múzea holokaustu. V parlamente som hlasoval za ospravedlnenie sa židovským občanom, spolupracoval som na zákone o reštitúciách židovského majetku. Pozitívny vzťah k Tisovi nie je popieranie holokaustu. Samotný Jozef Tiso dával výnimky židovským občanom podľa možností a on sám nemohol byť nejaký antisemita.

Nikto z nás to dnes objektívne nevie posúdiť, pretože sme to nezažili. Prečo médiá otázkou prvej Slovenskej republiky traumatizujú spoločnosť?

O slovenských dejinách a tomto období som si neprečítal málo, takže si viem urobiť vlastný názor. Médiá sa nevedia zmieriť s tým, že naši predkovia sa v roku 1938 rozhodli ísť vlastnou cestou. Za socializmu sa šírila propaganda, že aj Andrej Hlinka bol fašista, lebo rozbil kvitnúcu Československú republiku. Nebolo na tom nič pravdy. Na prednáške z trestného práva som si kreslil slovenský znak a docent ma zahnal na disciplinárku, lebo som si kreslil zakázané symboly. Dnes sa opätovne dostávame do tej istej pozície. Našťastie máme mladých historikov, ako je Martin Lacko z Ústavu pamäti národa, ktorý dokáže oponovať Ivanovi Kamencovi či Dušanovi Kováčovi, ktorí zasa oponujú profesorovi Milanovi S. Ďuricovi.

Myslíte si, že sa to jedného dňa skončí?

Uvidíme po roku 2018. Myslím, že Fedor Gál sa z Prahy prisťahoval preto, aby opäť vytvorili podmienky pre vznik Československa a oslávili storočnicu. Na internete beží hlasovanie o spojení Slovenskej a Českej republiky, ale verím, že úplne zbytočne. Denníky N a SME, ktoré dávajú Gálovi priestor, sa snažia dehonestovať všetko slovenské, prvú Slovenskú republiku a predovšetkým Mečiarov režim, ktorý založil súčasnú Slovenskú republiku. Podľa nich treba dokázať, že „zločinci“ nemohli založiť demokratický štát. Ide o to, aby sa zlikvidovala slovenská samostatnosť a suverenita, lebo tá svetoobčanom prekáža.

Myslíte si, že niečo takéto je reálne?

V slovenskej politike stále pôsobia ľudia typu Daniela Lipšica, Františka Šebeja, Jána Budaja, ktorí sú za obnovu Československa. Dobre si pamätám, keď Iveta Radičová s ďalšími partajníkmi zbierala podpisy za spoločný štát. Kým budú títo ľudia naďalej v politike za výraznej podpory médií, bude ohrozená Slovenská republika.

Vráťme sa späť k parlamentným voľbám. Čomu pripisujete dobrý výsledok ĽSNS?

Keď sa niekto prejde po Horehroní, Orave, Kysuciach či východe, tak zistí, ako tam ľudia žijú. Ak Kotleba porazil Vladimíra Maňku v Banskej Bystrici, bolo to preto, že jeho predchodca v úrade neriešil starosti ľudí. Kotleba ako rodák z tohto regiónu poznal problémy a navyše po voľbách ukázal, že to vie robiť. Volili ho aj ľudia z východu, pretože majú rovnaké problémy ako ľudia na strednom Slovensku a navyše majú aj obavy z Rómov.

Na riešenie problémov s Rómami máme post splnomocnenca vlády...

Berie plat a nerieši problém integrácie Rómov do spoločnosti. Rómovia nemôžu byť len odkázaní na sociálne dávky, musia byť zapojení do pracovného procesu a potom nebude problém s ich integráciou. Kotleba nežiada povinnú prácu, ale ponúka im miesta, aby mohli pracovať a dostali peniaze za prácu.

Prezident Andrej Kiska po voľbách neprijal Mariana Kotlebu. ĽSNS iniciovala petíciu za referendum na odvolanie Andreja Kisku z postu hlavy štátu. Veríte v príbeh s úspešným koncom?

Neverím, ale som za to, že prezident by sa mal úctivo správať k všetkým politickým subjektom a ich voličom. To od Andreja Kisku čakať nemôžeme. On nie je hlava štátu, tou je niekto, kto sedí na úrade a riadi ho. Pán prezident sa zmenil na Bútorovu hlavu. To, že neprijal Kotlebu, považujem za politické hulvátstvo.

Slovenský prezident nemal problém prijať prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka, ktorý má údajne fašistické tendencie...

Prijatie ukrajinskej hlavy štátu bolo veľké faux pas, ktoré bude mať fatálne následky pre Slovensko. Andrej Kiska tak urobil na príkaz svojich poradcov. Týmto stretnutím vydal do sveta vážny signál. Ukrajinskí vodcovia si mysleli, že Rusi sú im povinní dodávať plyn zadarmo z bratskej lásky, čo, samozrejme, neplatí, tak sa Nemci s Rusmi dohodli na inom riešení transportu plynu, a to bude mať katastrofálne dôsledky najmä na Slovensko. Každý rok prídeme o 800 miliónov eur za prepravu plynu.

Kto za to prevezme zodpovednosť?

Keď sa tie dôsledky začnú prejavovať, predpokladám, že Andrej Kiska už nebude prezident, lebo Slováci ho už zrejme druhýkrát nezvolia.

Generálna prokuratúra začala prešetrovať činnosť strany Kotleba - ĽSNS s cieľom zakázať tento politický subjekt...

Udivuje ma, ako svetoobčania platení zo Sorosových fondov dokážu prekrútiť všetky možné veci. Prokuratúra nemôže konať len na základe želaní treťosektorových organizácií. Z hľadiska zakázania politického subjektu sú podstatné jeho skutky. Ak by sa ĽSNS takých činov dopúšťala, potom by prokurátor mohol dať žalobu na Najvyšší súd SR. Hyenizmus a zloba vychádza z mimovládiek, ktoré štekajú za financie zo Sorosových fondov a musia robiť veľa kriku, aby dostali veľa peňazí. Kto im dáva legitimitu?

Zrejme majú dostatok finančných prostriedkov a mediálne krytie...

Médiá sú len predĺžené ruky tohto celého, treba to brať globálne. V nijakom demokratickom štáte by to takto nemohlo fungovať. Vladimir Putin vedel veľmi dobre, čo robí, keď tieto praktiky zakázal. Po Majdane v Kyjeve by asi nasledoval prevrat v Moskve. Našťastie, Rusi sú sebavedomejší národ ako Slováci. Od nášho prezidenta niečo také nemožno očakávať. Považujem za scestné zakázať politickú stranu len preto, že má dobrý vzťah k svojej vlasti a slovenskej histórii.

Ak by nastala situácia, že prokurátor podá návrh na rozpustenie ĽSNS, budete ich obhajovať?

Už päť rokov nie som advokát, ale bol by som ochotný ako občiansky obhajca. Nevidím na tej strane nič fašistické.

Čo by to znamenalo pre slovenský parlamentarizmus?

Nič, voľby sa anulovať nedajú.

Čo s tými štrnástimi poslancami, ktorí dnes sedia v pléne?

Celkom dobre by mohli fungovať ako poslanecký klub, ktorý by bol riadne zaregistrovaný, lebo členov má dosť a do ďalších volieb je dosť času na založenie novej strany. Je to len mediálna bublina vytvorená treťosektorovými psychopatmi, ktorí sa chcú zapáčiť svojim chlebodarcom.

Ako vnímate zloženie dnešného parlamentu?

Súčasný parlament je plný idiotov, psychopatov, prostitútok, bývalých a terajších mafiánov. Toto má byť reprezentatívna vzorka vyspelej demokracie? Veď slovenská spoločnosť má množstvo odborníkov, vzdelancov, intelektuálov. Dnes však v NR SR sedí reprezentácia bulvárnych médií, ktoré ich tam presadili.

Ale tých ľudí niekto zvolil, nie je to výsledok vôle občanov?

Národ, ktorý nič nečíta a pozerá komerčné médiá, nič nevie, verí tomu, čo mu dennodenne servírujú. V takom prípade národ robí veľmi zlé rozhodnutia pri voľbách, ale aj vo vlastnom živote.

Nie je parlament odraz spoločnosti?

Nie. Je odraz toho, ako médiá vymývajú ľuďom mozgy. Odkiaľ idú peniaze na to, aby na každom štvorcovom kilometri boli tri bilbordy so zástupkyňou strany OĽaNO, ktorá niečo odhalila? Teraz človek nevie, čo odhalila pred predsedom a čo naozaj. Rozumný a vzdelaný človek si kladie otázku, čo robia naše orgány činné v trestnom konaní. Na základe akého právneho predpisu sú kandidáti politickej strany odhaľovatelia trestných zločinov? Odkiaľ majú informácie, prečo nekonala polícia, prečo musel konať Igor Matovič? Jednoduchý človek si také otázky nekladie a potom volí tak, ako volí, stačia mu informácie z médií a bilbordov.

A čo sa s tým dá urobiť?

Minimálne zakázať financovanie politických strán zo štátneho rozpočtu. Možno by bolo najlepšie, keby mali peniaze od členov strany, tak ako v USA či Británii. Príspevky na činnosť by boli limitované a museli by sa transparentne vykazovať.

Mnohí strane Mariana Kotlebu vyčítali, že žiada, aby strany neboli financované zo štátneho rozpočtu, pričom sama dostane 5,2 milióna eur za voľby. Ako s nimi naloží?

Chce ich investovať do domobrany, tak ako vo Švajčiarsku. Naša armáda nás nie je schopná ubrániť pred ničím a nikým, máme 12-tisíc zle vyzbrojených mužov. Pritom aj neutrálne Švajčiarsko má silnú armádu, je to znak zvrchovanosti a suverenity.

Vstup protisystémových strán typu ĽSNS a Sme rodina do NR SR zamiešali parlamentné karty a vznikla vládna koalícia, ktorú si v nedávnej minulosti len málokto vedel predstaviť. Vydrží vláda štyri roky?

Kotlebova strana vôbec nie je protisystémová, je normálna ľudová strana, aké na Západe fungujú. Koalícia môže vydržať za predpokladu, ak si všetci uvedomujú, že sú tam poslednýkrát, na čele so slušnými a poslušnými. Systémové strany nazývam výťahové, bolo potrebné vytiahnuť niektorých ponovembrových, svetoobčianskych a proamerických politikov vrátane SNS. Všimnite si, ako urobili z Andreja Danka poslušného, a to len preto, že jeho rodina má na krku privatizačné aktivity z Mečiarovej éry. Toto je jeho biľag, a preto bude naďalej poslušný. Vláda môže vydržať tri aj štyri roky.

Na kandidátke OĽaNO sa do parlamentu zviezol novembrový tribún Ján Budaj, ktorý prevzal dlhoročnú agendu KDH v oblasti kauzy zavlečenia Michala Kováča ml. a vraždy Róberta Remiáša. V NR SR podal návrh na zrušenie Mečiarových amnestií. Je možné amnestie zrušiť?

Amnestie udeľuje hlava štátu, sú okamžite vykonateľné, nikdy a nikým nezrušiteľné. Nejde o právny prostriedok, ale morálny. Prezident nemusí nikdy nikomu zdôvod­ňovať, prečo dal amnestiu. Toto právo v našej kresťanskej vierouke má kňaz pri spovedi alebo Boh, na poslednom súde. To, že to vymysleli práve ľudia z KDH, nehovorí celkom o ich znalosti trestného práva, etiky či morálky. Od Jána Budaja to už vôbec nemôžeme čakať, je to od neho ohavnosť.

Premiér Robert Fico označil amnestie Vladimíra Mečiara za morálny suterén, ale ich zrušenie by bol právny suterén. Zaujímavé je, že pri hlasovaní v NR SR boli proti traja poslanci za vládnu koalíciu Ján Podmanický, Maroš Kondrót, Miroslav Číž a zo Sme rodina Boris Kollár. Ako vnímať toto hlasovanie?

Beriem, že právne je to v poriadku a ich zrušenie by bolo v právnom a morálnom neporiadku. Amnestie nikdy nemožno hodnotiť, či sú suterénom alebo nebeskými hviezdami.

Médiá začali za posledné týždne opätovne vyťahovať na verejnosť vraždu Róberta Remiáša…

Som hlboko presvedčený, že vecné dôkazy jednoznačne svedčili o tom, že to vražda nebola a išlo o nešťastnú náhodu. Keďže z toho politici a spravodajcovia vyrobili kauzu, dnes by sa im asi ťažko priznávalo, najmä Remiášovej matke, že to bola nehoda. Venoval som tomu takmer tri roky života, preštudoval som tisícky strán, vypočuli sme množstvo svedkov a na základe toho si iný obraz nemôžem vytvoriť. Ak to bola vražda a neskôr sa to preukáže, klobúk dole, bude to len politické riešenie, nie právne.

Nebráni dôslednému vyšetrovaniu aj amnestia, ktorú udelil Michal Kováč st. svojmu synovi Michalovi Kováčovi?

Nie. Ide o absolútne odlišné veci – jedna je kauza Technopol, druhá je zavlečenie Michala Kováča ml. do cudziny a tretia kauza je údajné zabitie Remiáša. Tieto tri rozdielne veci boli spojené s cieľom zdiskreditovať Mečiarov režim a nastoliť Dzurindov režim.

V NR SR ste boli povestný svojimi faktickými poznámkami, dnes v pléne taký poslanec nie je. Nechýba vám parlament?

Netvrdím, že by som sa do NR SR rád po toľkých rokoch nepozrel. Priznám sa však, že by ma trochu desila predstava sedieť v laviciach s psychopatmi z OĽaNO. Myslím, že ľudia by sa v parlamente nemali urážať, ale brať veci také, aké sú, niekedy možno aj s humorom, ale hlavne vecne diskutovať. Počuli ste niekedy Igora Matoviča viesť serióznu diskusiu a riešiť problémy obyčajných ľudí?

Kto teda bude riešiť problémy obyčajných poctivo pracujúcich ľudí, aby sa mali lepšie?

Musí jednoznačne vzniknúť ľudová vláda. Ak sa neobmedzí vplyv treťosektorových organizácií na verejnú mienku cez bulvárne médiá, tak som skeptický, že sa niečo zmení. Triezvo uvažujúci ľudia budú v menšine, a to neumožní vytvoriť proslovenskú ľudovú vládu. Treba si uvedomiť, že spojenie štátu a občianskej spoločnosti majú v pláne len konzervatívne strany. Bezbrehý liberalizmus Richarda Sulíka hovorí, že štát a spoločnosť sú rozdielne entity a štát potom môže byť aj štátom oligarchov, mafiánov, kohokoľvek. Obrazom je dnešný parlament.

Myslíte si, že ľudia si donekonečna nechajú vymývať mozgy?

Idem po fakulte, na každom metri sedí študent a ťuká do mobilu. Ľudia sa prestávajú medzi sebou rozprávať, pomaly nevedia čítať, len prijímajú informácie a nevyhodnocujú ich. Vedia ich prijímať zmyslami, ale nevedia prísť s vlastnými rozumnými myšlienkami.

Z vašich slov ide pesimizmus…

Bohužiaľ, takto si náš svet predstavujú tí, ktorí ho riadia. Hovorí sa tomu svetový establišment. Finančné monopoly nepotrebujú rozmýšľajúcich ľudí, ale obsluhu k robotom alebo sociálne poslušných nezamestnaných. Väčšina Slovákov je ochotná nekriticky prijímať všetko z médií. Česť tým 200-tisíc Kotlebovým voličom, ktorí do tejto kategórie našťastie nepatria.

 

 

Fotogaléria