VLASTIZRADA V PRIAMOM PRENOSE?

Slovensko ochotne a rado zvýši príspevok na zbrojenie do NATO na úroveň dvoch percent a to už do roku 2022

Foto Michal Svítok/TASR
Dátum 03.05.2019

To je prvá reakcia, ktorá sa mi vtlačila do klávesnice počítača pri sledovaní diania počas oficiálnej návštevy predsedu vlády SR v Bielom dome dňa 3. mája 2019. Videl som cez kamery CNN priamy prenos brífingu amerického prezidenta Donalda Trumpa so slovenským premiérom Petrom Pellegrínym pred krbom Oválnej pracovne.  Posadili sa pred novinárov po rokovaní medzi štyrmi očami v Bielom dome, ktoré sa trochu natiahlo oproti pôvodnému časovému rozvrhu. Mohol to byť signál o zafungovaní vzájomnej chémie medzi politikmi. Obdobne ako pri nedávnej marcovej návšteve iného Slováka v sídle amerických prezidentov s menom Andrej Babiš, no vo funkcii českého premiéra.

Dnešný hostiteľ oficiálnej slovenskej delegácie – šéf Bieleho domu - ani nemusel otvoriť ústa. Všetko za neho ochotne a rád „vyrapotal“ ministerský predseda maličkej republiky učupenej v strede Európy pod Vysokými Tatrami. Bez nátlaku, bez mučenia aj bez toho, aby sa ho na to ktokoľvek pýtal, predseda vlády Slovenskej republiky ubezpečil svet o tom, že Slovensko ochotne a rado zvýši príspevok na zbrojenie do NATO na úroveň dvoch percent a to už do roku 2022. Pochválil sa najnižšou nezamestnanosťou aj ekonomickým úspechom. Slovák očarený veľkosťou okamihu zablahoželal tiež k podobným výsledkom USA na čele s Trumpom. „Lebo keď sa darí ekonomike Spojených štátov, darí sa aj Slovensku“..., nadbiehal Pellegrini. Polichotený Trump nakoniec predsa len zareagoval a kompliment slovenskému premiérovi  oplatil zmienkou o obľúbenosti oboch v ich krajinách. Bezvýznamnosť Slovenska i marginálnosť rokovania Trump – Pellegrini  odhalila v plnej nahote druhá časť brífingu. Prekrikujúci  sa  americkí novinári sa vzápätí vrhli na svojho prezidenta s otázkami o Venezuele, o rozhovore s Putinom ako aj vzťahu Donalda Trumpa k novinárom pred Svetovým dňom slobody tlače.  

Vykladači kariet a nečestní novinári, o ktorých Trump hovoril ako o manipulátoroch a škodcoch, budú sa aj na Slovensku snažiť presvedčiť verejnosť o neuveriteľnom význame a úspechu Slovenska postavenom na dobrých vzťahoch so svetovou veľmocou, akou Spojené štáty sú.  Zasvätení však vedia, že predvolanie na koberec splnilo svoj účel. Neposlušný škôlkar vykrikujúci doma na pieskovisku o národnej suverenite, o odolaní tlakom, o zvrchovanosti  a o samostatnom spravovaní našich záležitostí dostal po zadku. A už bude poslúchať. V otázke nákupu predraženej vojenskej techniky od amerických zbrojárskych firiem, vo veci okamžitého budovania základní NATO aj infraštruktúry amerických vojsk tesne na schengenskej hranici, ktorá je strategickou dotykovou líniou s Ruskom. Príklad rýchleho pádu najúspešnejšieho premiéra členského štátu EÚ, člena NATO a spojeneckej krajiny USA  z roku 2018 má byť dostatočným mementom... Napriek tomu, že do parlamentných volieb v roku 2020 ostáva ešte celý rok.