VO VIEDNI DEMOŠTROVALO 100-TISÍC ĽUDÍ, 1 300 POLICAJTOV POCHODOVALO S DAVOM

FOTO+VIDEO: Rakúska vláda zároveň rozhodla, že od 1. februára bude vakcinácia proti koronavírusu v krajine povinná. Zaočkovanosť v Rakúsku patrí v rámci západnej Európy k najnižším. Podľa vládnych údajov je úplne zaočkovaných necelých 66 percent z 8,9 milióna obyvateľov krajiny.

Foto EXTRA PLUS
Dátum 20.11.2021

Lockdownom chce rakúska vláda zabrzdiť rýchlo silnejúcu vlnu infekcií koronavírusu, ktorá krajinu postihla. Protestujúci začali svoj pochod na námestí Heldenplatz. 1300 policajtov podporilo demonštrantov tým, že kráčali s nimi v dave. Ďalší policajti nezakročili a dozerali na poriadok na proteste.

Protestujúci mávali rakúskymi vlajkami a niesli transparenty, ktorými sa vysmievali vládnym lídrom, napríklad kancelárovi Alexandrovi Schallenbergovi a ministrovi zdravotníctva Wolfgangovi Mücksteinovi. K zvolávateľom protestu patrí aj krajne pravicová opozičná Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Líder strany Herbert Kickl sa na proteste vo Viedni nemohol osobne zúčastniť, pretože tento týždeň oznámil, že má pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 a musí byť 14 dní v karanténe. Kickl však prostredníctvom videozáznamu označil protipandemické opatrenia za „totalitárne" kroky vlády, „ktorá je presvedčená, že by mala myslieť a rozhodovať za nás. Lockdown v Rakúsku sa začne v pondelok a trvať bude najmenej desať dní. Potom sa jeho platnosť prehodnotí, pričom ho môžu predĺžiť na maximálne 20 dní. Väčšina obchodov bude zatvorená a kultúrne podujatia zrušia. Ľudia budú môcť svoje domovy opúšťať len z určitých konkrétnych dôvodov, napríklad budú môcť nakupovať potraviny alebo navštevovať lekára. Rakúska vláda zároveň rozhodla, že od 1. februára bude vakcinácia proti koronavírusu v krajine povinná. Zaočkovanosť v Rakúsku patrí v rámci západnej Európy k najnižším. Podľa vládnych údajov je úplne zaočkovaných necelých 66 percent z 8,9 milióna obyvateľov krajiny.

Poslankyňa Dagmar Belakowitsch poďakovala na sociálnej sieti Facebook všetkým 100-tisíc účastníkom protestov. Video, ktoré uverejnila v príspevku nájdete pod fotografiami nižšie.

Zdroj fotografií z protestov v Rakúsku: SITA/AP; Videá nájdete na linku pod fotkami ⬇⬇Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.