VOJENSKÝ PRECEDENS

Koncom júna odhlasovali naši poslanci dočasný pobyt americkej armády na území Slovenska

Foto TASR/ŠTEFAN PUŠKÁŠ
Dátum 29.07.2018

Len mesiac po tom, čo parlament schválil vyslanie slovenskej armády na Pobaltie, prešiel Národnou radou SR aj ďalší kontroverzný návrh, ktorý sa priamo dotýka našej národnej bezpečnosti. Poslanci veľkou väčšinou schválili pobyt vojakov USA na území Slovenska. Aj keď ide len o štyroch príslušníkov amerických ozbrojených síl, ktorí sem prídu s cieľom výcviku slovenských vojakov, mali by sme si dať pozor, aby to nebol precedens do budúcna. Môže sa stať, že ich počet porastie, až jedného dňa bude predstavovať reálnu hrozbu pre suverenitu našej republiky, ktorá sa ešte celkom nezostavila ani z dlhoročného pobytu vojsk Varšavskej zmluvy.

Krátka pamäť

Nie je to tak dávno, čo predstavitelia vládnej koalície pred médiami ostro vystupovali proti prítomnosti akejkoľvek cudzej armády na území Slovenska. „SNS zaujíma dlhodobo odmietavé stanovisko k prítomnosti cudzích vojsk na našom území. Rok 1968 – keď sme boli členmi iného vojenského zoskupenia – bol pre nás dostatočným mementom,“ vyhlásil Andrej Danko, kým bola SNS ešte mimo parlamentu. Podobne je na tom s politickou pamäťou aj predseda Smeru Robert Fico, ktorý v roku 2014 tvrdil, že vojaci USA na Slovensku nikdy nebudú. Dnes tu však máme celkom inú situáciu. Danko aj Fico na svoje predchádzajúce výroky zrejme zabudli. Alebo to boli naozaj iba prázdne slová, na ktorých chceli nazbierať body u voličov.

Bezplatná pomoc?

Devätnásteho júna bola pri hlasovaní parlamentu prítomná aj bývala predsedníčka SNS Anna Belousovová, ktorá súčasných národniarov ostro kritizovala, pričom poukázala aj na ilúziu Dankovej proslovanskej orientácie. „Ďalší konkrétny príklad vraj proruskej orientácie Danka v praxi: hlasovanie o súhlase s prítomnosťou amerických vojakov na území Slovenska. Za hlasovali Danko aj Fico a, samozrejme, aj ich poslanci. Takisto, ako hlasovali nedávno za vyslanie našich vojakov k hraniciam Ruska. Niet divu, keď armáda s ministrom za SNS definuje Rusko ako nepriateľa,“ myslí si bývalá politička. Podľa Antona Hrnka by však bolo „nelogické“ ponuku Američanov odmietnuť. Pomôžu vraj našim vlastným vojakom. „Je predsa našou povinnosťou zvyšovať obranyschopnosť našej republiky, zvyšovať ich kvalifikovanosť a pripravenosť,“ povedal podpredseda SNS. „Naši partneri z aliancie nám ponúkli takéto zvyšovanie kvalifikácie bezplatne. Bolo by krátkozraké a populistické túto možnosť nevyužiť.“ Ťažko sa však verí, že Američanov pri „bezplatnej“ pomoci motivuje iba ich dobrosrdečnosť.

Je však pravda, že prítomnosť štyroch vojakov Spojených štátov našu suverenitu veľmi neochromí. Členstvom v NATO a najmä v EÚ je už naša nezávislosť aj tak iba papierová, o tom si nemusíme robiť nijaké ilúzie. Napriek tomu je to problém. Môže to byť totiž iba prvý krok: a ďalším bude už to dlhoočakávané vybudovanie vojenskej základne. Nepochybne tiež celkom bezplatné...

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.