VOJNA O VIRTUÁLNU ZBRAŇ

Internet novej generácie rozoštval svetové veľmoci, vládnuť mu chcú USA aj Čína

Foto PIXABAY
Dátum 18.03.2019

Internet čaká skvelá budúcnosť, hlásia svetové médiá. Nepredstaviteľná rýchlosť piatej generácie bezdrôtovej siete, vďaka ktorej si stiahnete dvojhodinový film za pár sekúnd, a mnohé ďalšie výhody 5G pripojenia nám sľubujú veľké technologické giganty. Vývoj naberá na obrátkach a s ním aj spočiatku tichá vojna, ktorá prešla koncom minulého roka do otvorenej. Komu bude nová sieť patriť, prečo z nej majú vedci strach a ako s ňou súvisí zatknutie finančnej riaditeľky spoločnosti Huawei Meng Wan-čou?

Záplava satelitov

Predstaviť si pod pojmom 5G internet iba extrémne rýchly dátový prenos by bolo až príliš triviálne. Nová sieť vraj diametrálne zmení svet internetu, ako ho poznáme v súčasnosti a prinesie rozvoj technológií, o akých sa nám ani nesníva. Skloňuje sa dokonca pojem superskalarita. Čo to znamená? Pri bežných sieťach to funguje tak, že čím viac používateľov sa do nich prihlási, tým viac sú zahltené. Sieť 5G by mala fungovať presne naopak: čím viac prihlásených užívateľov, tým bude rýchlejšia a priepustnejšia. Každé koncové 5G zariadenie sa stane súčasťou superskalárnej siete, každý prijímač bude súčasne i lokálnym vysielačom.

​Revolučný 5G internet sa možno začne používať už v roku 2020.

Takýto internet údajne nebude možné vypnúť, pretože jednotlivé nezávislé 5G zariadenia budú medzi sebou komunikovať lokálne na dosah niekoľkých stoviek metrov v superskalárnom modeli. Americký telekomunikačný úrad udelil koncom minulého roka firme SpaceX Elona Muska celosvetovú licenciu na pokrytie našej planéty americkým 5G telekomunikačným systémom na vybudovanie celosvetového internetu Starlink. Jeho prevádzku zaistí spočiatku 4 425 satelitov na nízkej obežnej dráhe a ďalších viac ako 7-tisíc satelitov na veľmi nízkej obežnej dráhe našej planéty. Na porovnanie, na konci roku 2016 obiehalo Zem dokopy 1 459 satelitov. SpaceX by počet aktívnych satelitov na obežnej dráhe niekoľkonásobne zvýšil. Toto pripojenie má navyše zjednodušiť prístup k internetu ľuďom žijúcim v odľahlých a rozvojových oblastiach, takže takmer polovici súčasnej svetovej populácie. Internet novej generácie vytvorí doposiaľ ten najprepracovanejší sledovací a informačný systém, ktorému už neujde ani jedna ovečka.

Neviditeľná hrozba?

Nová technológia evokujúca sci-fi z osemdesiatych rokov sa však celkom nepozdáva vedcom. Tí hromadne a čoraz nástojčivejšie volajú po dôkladnom prešetrení vplyvu 5G internetu na ľudské zdravie a životné prostredie, ideálne ešte predtým, než sa sieť začne hromadne inštalovať. Predpokladá sa totiž podstatne vyššia expozícia z rádiofrekvenčných elektromagnetických polí než doteraz. Technológia bude účinnejšia na krátke vzdialenosti, čo si vyžiada inštaláciu tisícov nových bázových staníc a ich antén na každých tridsať až sto metrov, a to aj vo vidieckych oblastiach. Novej sieti sa tak nevyhne nik, pretože jej súčasťou bude podľa odhadov 10 až 20 miliárd pripojených zariadení. Nepôjde len o telefóny a počítače, ale aj o inteligentné domáce spotrebiče, kamery či dopravné prostriedky. Vysokopásmové frekvencie sa navyše do značnej miery skladajú z milimetrových vĺn, ktoré bude 5G technológia využívať. Už pred časom boli zverejnené viaceré štúdie opisujúce masový vplyv týchto vĺn na človeka. Izraelský doktor Yuri D. Feldman napríklad zistil, že ľudský pot sa správa ako rad drobných antén, keď je vystavený vplyvu milimetrových vĺn. Naša pokožka tak nielenže absorbuje, ale dokonca zosilňuje radiáciu z milimetrových sietí. Iná štúdia potvrdila, že viac ako 90 percent energie prenesenej z milimetrových vĺn sa absorbuje pokožkou a jej vrstvami. Je zarážajúce, ako málo sa v mainstreamových médiách píše o aspekte, ktorý by sa pri zavedení internetu budúcnosti rozhodne nemal podceňovať.

Huawei z kola von

Sprivatizovanie celého telekomunikačného priestoru a frekvencií na veľmi nízkej dráhe Američanmi sa nestretlo s pochopením Číny, ktorá sa údajne chystá vybudovať vlastnú 5G sieť. To je vraj i pravý dôvod zatknutia finančnej riaditeľky spoločnosti Huawei Meng Wan-čou, ktorá je zároveň dcérou zakladateľa koncernu. Podľa oficiálnej verzie ju zatkli pre podozrenia z porušenia amerických obchodných sankcií voči Iránu, snaha o masívnu diskreditáciu spoločnosti Huawei však hovorí o opaku. Spojené štáty už niekoľko mesiacov varujú ostatné krajiny pred spoluprácou so spoločnosťou Huawei pri budovaní 5G siete. Lobujú predovšetkým u svojich spojencov presviedčajúc ich, aby sa vyhli spoluprácam s čínskymi firmami. Už tradične strašia kybernetickým útokom zo strany Číny pri použití komponentov vyrobených firmou Huawei. Americká vláda dokonca zakázala svojim zamestnancom používať ich zariadenia a plánuje to zakázať i malým domácim firmám. Huawei totiž podľa nich pracuje pre čínsku vládu, ktorej poskytuje údaje o amerických používateľoch. Je irónia, že sa k špehovaniu ľudí a zneužívaniu ich údajov vyjadrujú práve Spojené štáty, ktoré majú na rováši najväčšie škandály v tejto oblasti disponujúc najmasívnejšou sledovacou službou na svete – Facebookom. Ten si ukladá každé písmenko, ktoré prostredníctvom neho niekomu napíšete, každú fotku, ktorú zverejníte na svojom profile alebo ju pošlete inej osobe v súkromnej správe. Je naivné myslieť si, že by sa akýkoľvek náš údaj z Facebooku nedostal do rúk americkej vlády, keby by o to požiadala. Keby sme sa však na celú kauzu pozreli z pohľadu amerického producenta akčných trhákov, rozhodne by splnila zaužívanú schému – USA v úlohe spravodlivých ochrancov sveta bojujúc proti zákerným nepriateľom z východu – Rusku, Iránu a Číne.