VOJNA V NÁHORNOM KARABACHU

V rokoch 1915 – 1918 sa v Turecku systematicky vyvražďovali Arméni – nastala arménska genocída, ktorá mala približne 1,5 milióna obetí.

Foto TASR/AP
Dátum 04.11.2020

V dnešnom svete plnom chaosu a násilia prepukla ďalšia lokálna vojna a zamrznutý konflikt sa zmenil na horúci. Ide o malý priestor neuznanej Náhornej karabašskej republiky, ktorá svoju nezávislosť vyhlásila v septembri 1991 a v novembri 2016 sa premenovala na Republiku Arcach. Má rozlohu 11 458 štvorcových kilometrov a podľa odhadov asi 151-tisíc obyvateľov.

Nie je to však len vojna dvoch štátov a národov – arménskeho a azerbajdžanského, ale aj sporný bod vzťahov Ruska a Turecka a v širšom kontexte aj jeden z prejavov sporu medzi kresťanmi a moslimami. Jeho korene sú nielen v bližšej, ale i vzdialenejšej minulosti.

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.