VOĽBY 2020

MV SR prijalo 25 kandidátok, o ich registrácii má rozhodnúť v piatok 6. decembra
 

Foto Extra plus/TASR
Dátum 02.12.2019

V budúcoročných parlamentných voľbách by malo kandidovať 25 politických strán, hnutí a koalícií. Ministerstvo vnútra MV SR od týchto subjektov prijalo návrhy kandidačných listín, ako aj volebnú kauciu. Termín na podávanie uplynul v nedeľu 1. decembra o polnoci. Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zasadne v piatok 6. decembra. Na zasadnutí komisia listiny preverí a rozhodne o ich zaregistrovaní. Mala by tiež žrebovať čísla, pod ktorými budú strany kandidovať.

Tomáš Drucker a Dobrá voľba.

Rozkol v národných vodách

Väčšina politických strán si odovzdanie kandidátok nechala práve na nedeľu 1. decembra. Ako prvá odovzdala kandidátku strana SaS ešte vo štvrtok 28. novembra. Ľudová strana Naše Slovensko odovzdala kandidátnu listinu v piatok 29. novembra, ktorej odovzdanie sa spája s turbulenciami v národných vodách, pretože predsedníctvo strany Národnej koalície vypovedalo memorandum o spolupráci národných a kresťanských politických strán so stranou Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko. Rozhodlo o tom v piatok 29. novembra v Bratislave. Prvý podpredseda Národnej koalície Peter Sokol oznámil, že predsedníctvo strany zároveň rozhodlo o zrušení členstva v strane jej predsedníčke Slavěne Vorobelovej a Petrovi Oremusovi. Obaja sú na kandidačnej listine ĽS Naše Slovensko pre budúcoročné voľby do Národnej rady SR.

Marian Kotleba a Kotlebovci Ľudová strana Naše Slovensko.

V doobedné nedeľné ráno odovzdali kandidátky zatiaľ mimiparlamenté politické strany Dobrá voľba, Slovenské hnutie Obrody (SHO), Slovenská liga, na ktorej čele mal stáť bývalý trojnásobný premiér a niekdajší predseda HZDS Vladimír Mečiar. Pre nezhody v strane svoju osobnú kandidatúru v tomto politickom subjekte stiahol a strana kandiduje bez neho. Farmári – strana Máme toho dosť! odovzdali kandidátnu listinu, na ktorej majú 76 mien a verejnosti zatiaľ predstavili prvých 30 kandidátov.

Roman Stopka a Práca slovenského národa (PSN).

PSN ide do volieb samostatne

V prvý decembrový deň odovzdala kandidátku po prvý raz kandidujúca do parlamentných volieb aj politická strana Práca slovenského národa (PSN) pod vedením predsedu Romana Stopku, ktorý považuje budúcoročné voľby za mimoriadne rozhodujúce pre ďalší vývoj samostatnej SR. Pre novinárov skonštatoval, že tieto voľby určia mieru škôd, ktorú bude musieť znášať občan SR za chyby či zlomyseľnosti napáchané ním volenými politikmi.    

Igor Matovič a OĽaNO.

Tradične ako posledné odovzdalo kandidačnú listinu Matovičove OĽaNO tesne pred uzavretím prijímania kandidátnych listín jednotlivých politických subjektov. Práve Matovič robí ohľadom zvrejnenia kandidátky najväčšie tajnosti, možno práve preto, že na čelo kandidátky postavili ženu z východného Slovenska.

Kaucia 17-tisíc eur     

Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára 2020. Oficiálna volebná kampaň sa začala 5. novembra. Politické subjekty môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Musia mať transparentný účet. Všetky kandidujúce subjekty museli pri odovzdalí kandidátok a príslučšných dokumentov k voľbám odovzdať aj potvrdenie o uhradenej volebnej kaucii, ktorá je vo výške 17-tisíc eur. Kauciu ministerstvo vráti stranám v prípade ak ich do volieb nezaregistruje alebo strana získa dve percentná a viac. Strany, ktoré skončia pod hranicou dvoch percent o kauciu prichádzajú, tá prepadne v prospech štátneho rozpočtu. Kampaň sa končí volebným moratóriom, teda 48 hodín pred dňom konania sa volieb.

Politické strany odovzdali kandidátne listiny do volieb NR SR 2020:

https://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/epizoda/25929-tele...