VOLEBNÉ MANIPULÁCIE

Povinnosť ručného sčítavania hlasov by pomohla znížiť riziko ich falšovania.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 28.05.2023

Blížia sa voľby, verme, že budú a že by mali/mohli byť o ukončení trápenia a chaosu, ktorý vládne u nás – ale, samozrejme, nielen u nás – už tretí rok, a ktorého dôsledkom je celospoločenský úpadok od mravov až po ekonomiku. Iste to nie je náhoda, že vlastne celému svetu vládnu plus-mínus darebáci a hlupáci. Je to akoby naplnenie jedného z najdôležitejších princípov Nového svetového poriadku (NWO), o ktorý sa neviditeľné, ale mocné sily sveta usilujú oddávna. Intenzívne minimálne od polovice minulého storočia.

Už sme písali, že rovnako dôležité ako voliť je spočítavať hlasy (tento výrok sa pripisuje Stalinovi). Fakty to potvrdzujú. Vychádza najavo, že výsledky českých prezidentských volieb spočítavala americká firma so sídlom na Kajmaních ostrovoch. A tie voľby dopadli ako cez kopirák rovnako ako vo Francúzsku i u nás. Plus-mínus 58 percent pre Pavla, pre Macrona i pre našu správkyňu paláca a ich oponenti – Babiš, Le Penová a Šefčovič plus-mínus 41 percent. Naozaj ide len a len o náhodu?

V réžii Esetu

Má v tom prsty sčítavací softvér Dominion, u nás údajne  v réžii Esetu? Ktosi spomedzi diskutérov na sociálnej sieti to spochybnil, veď keby to bolo tak, potom by boli u nás v roku 2020 vyhrali Esetom podporovaní progresívci a nie OĽaNO. Nuž, na špinavú robotu potrebovali zlostných hlupákov. No teraz už, zrejme, budú favoritom „dominionovcov“ sofistikovaní zlostní. Alebo sa mýlime? A ďalej, vďaka takým novinám, ako je The Guardian, Le Monde, Der Spiegel, El País či izraelský Haarec, vieme, že skupina izraelských hackerov Team Jorge sa „zúčastňuje“ na voľbách v rôznych štátoch už viac ako 20 rokov. Ich reportéri zistili, že Tal Hanan, bývalý príslušník izraelských špeciálnych síl, a jeho tím pomocou hackerských útokov, sabotáží a automatizovaných dezinformácií na sociálnych sieťach už zmanipulovali viac ako 30 volieb na celom svete.

Riziko manipulácie pri sčítavaní hlasov hrozí aj u nás, a pravdepodobne nie prvý raz.

Prvému spôsobu, manipulácii s vhodenými volebnými lístkami, výdatne „pomáha“ odklad uzatvorenia volebných miestností, zapríčinený malichernou udalosťou v jednej neveľkej dedine. Urny sú otvorené, viacerí členovia komisií zájdu na kávu... A – je tu prvá možnosť manipulácie.

Potom sa hlasy na okrskových komisiách ručne spočítajú a v okresných komisiách ich prenesú do elektronickej podoby. A tu... sú ďalšie možností manipulácie, a to aj vďaka systému Dominion, ktorým sa dá „favorizovať“ kandidát B, a ak vedie kandidát A, systém sa zasekne a je tu čas na „úpravy“.

Rozmnožené preukazy

Ďalšou možnosťou manipulácie – ak už nechceme použiť slovo „falšovania“ – je viacnásobné použitie hlasovacích/volebných preukazov. Ako sa to dá? Volič s takýmto preukazom sa vo volebnej miestnosti preukáže občianskym preukazom, hlasovací preukaz odovzdá, dostane volebný lístok a hlasuje. A v inej volebnej miestnosti urobí to isté. Dvakrát? Päťkrát? Stokrát? Podľa členov okrskových volebných komisií bolo pri prezidentských voľbách v roku 2019 takýchto „lietajúcich voličov“ rekordne veľa. V bratislavskom okrsku č. 9 na Gröslingovej ulici z platných 766 hlasov bolo „cudzích“ až 307 hlasov, teda okolo 40 percent. Boli okrsky, kde podiel voličov s hlasovacími preukazmi bol 5, 10 či 25 percent. Do toho zapadá informácia, že v Pezinku obstaral istý podnikateľ niekoľko starších autobusov z Poľska (jeden sa pokazil pri Prešove) a na nich údajne rozvážal záujemcov o ľahký zárobok s rozmnoženými hlasovacími preukazmi – lebo koľko hlasov, toľko peňazí.

Neveriacky krútite hlavou? Že každý hlasovací preukaz je opečiatkovaný a očíslovaný? A že do hlasovacích hárkov sa zapíše meno, číslo občianskeho preukazu a hlasovací preukaz sa uschová? Problém je v tom, že okrsková volebná komisia (a nadväzne všetky ostatné) do volebnej zápisnice nezapisujú počet použitých hlasovacích preukazov, lebo nie je na to „kolónka“, a tak sa na celoštátnej úrovni nedá porovnať počet vydaných hlasovacích preukazov s počtom použitých. Ak je použitých viac ako vydaných, voľby by mali byť vyhlásené za neplatné.

V tej súvislosti vtedajší starosta Ružinova Martin Chren v deň volieb 16. marca 2019 o 14.39 na svojom účte napísal: „Prezidentské voľby v Ružinove prebiehajú bez komplikácií. Volebná účasť sa zdá byť veľmi dobrá – aj podľa názoru komisií, ktoré som navštívil, ale aj podľa toho, že sme vydali rekordný počet 2200 hlasovacích preukazov.“ V okrese Malacky vydali 841 hlasovacích preukazov, v okrese Bánovce nad Bebravou 475, v meste Trenčín 1035. Koľko ich bolo na celom Slovensku? Ak ich v Ružinove bolo 3,2 percenta z počtu obyvateľov a v Trenčíne 2 percentá, na celom Slovensku ich mohlo byť aj 100- či 150-tisíc? To sa dá zistiť. Ale počet použitých hlasovacích lístkov sa prakticky zistiť nedá – vo volebných zápisniciach sa tento údaj neuvádza.

Poistka v zákone

Je možné, že tomu, čo čítate, neveríte vy, rovnako ako tomu neveria predstavitelia parlamentných strán. Po skúsenostiach z našich posledných prezidentských i parlamentných volieb, keď nezvíťazili favoriti, i po skúsenostiach zo sveta však nič nemožno vylúčiť. Na uspokojenie „neveriacich Tomášov“ by pritom stačilo málo. Aby tieto pochybnosti nemohli vzniknúť, stačí legislatívne (najlepšie zákonom) upraviť tieto tri veci:

1. Nepripustiť predĺženie času zatvorenia všetkých volebných miestností pre akúkoľvek „chybu“ v jednej z nich, aby sa nesmelo „čakať“ (napríklad 76 minút pri prvom kole prezidentských volieb 2019) na uzatvorenie všetkých volebných miestností.

2. Do zápisníc z okrskových volebných komisií a potom všetkých ostatných komisií zaviesť kolónku „počet odovzdaných hlasov na základe hlasovacieho/volebného preukazu“. A keby okrskové komisie museli aj overiť použitie každého hlasovacieho preukazu na ústrednej volebnej komisii (či už nebol použitý) – čo by pri dnešnej technike nemal byť problém, všetkých možných falšovateľov by sme mali ako na dlani.

3. A napokon uzákoniť povinnosť ručného sčítavania hlasov (popri elektronickom) od okrskových volebných komisií cez miestne, okresné komisie až po centrálne sčítavanie na štatistickom úrade. Ak by výsledky boli odlišné, platili by „ručne“ zistené výsledky.

Na týchto opatreniach by sa mohli/mali zhodnúť nielen všetky opozičné strany, ale aj strany koaličné. Tento ešte ako tak fungujúci parlament by mal z vôle opozície, ale aj „ohrozených“ – a to nielen OĽaNO-vcov – prijať uvedené legislatívne opatrenia. Aby sme my voliči mohli pokojne hádzať volebné lístky do urny s istotou, že spočítavanie hlasov už nič na našej vôli zmeniť nemôže. Aby sa Stalin netešil.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.