VOLIČI SMERU OČAKÁVAJÚ, ŽE PELLEGRINI ZMIERNI NAPÄTIE V SPOLOČNOSTI

Až 88 percent voličov Smeru-SD očakáva, že Peter Pellegrini sa pokúsi aktívnym posudzovaním legislatívy vyvažovať prípadný negatívny vplyv vlády a parlamentu na spoločnosť. Zo spektra voličov Progresívneho Slovenska má presne opačný názor 55 percent opýtaných.

Foto sita/branislav bibel
Dátum 20.06.2024

Očakávania od prezidenta Petra Pellegriniho sa zásadne líšia medzi podporovateľmi koalície a opozície. Zatiaľčo u voličov koalície prevláda veľký optimizmus, u opozičných voličov je to najmä skepsa. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry SCIO, ktorý realizovala na vzorke tisíc respondentov počas prezidentskej inaugurácie v dňoch 14. - 17. júna.

Až takmer 88 percent voličov Smeru-SD očakáva, že Peter Pellegrini sa pokúsi aktívnym posudzovaním legislatívy vyvažovať prípadný negatívny vplyv vlády a parlamentu na spoločnosť. Zo spektra voličov Progresívneho Slovenska má presne opačný názor 55 percent opýtaných. Podobne je to aj v prípade schopnosti prezidenta Petra Pellegriniho zmieriť napätú spoločenskú atmosféru na Slovensku. Dôveru, že sa mu to podarí, má až u takmer 94 percent voličov Smeru-SD. Naopak, u voličov Progresívneho Slovenska sa takáto dôvera prejavuje len u 45 percent oslovených. Väčšinová dôvera vládne len v prípade schopnosti prezidenta dôsledne presadzovať a reprezentovať európske a atlantické ukotvenie Slovenska. U voličov Progresívneho Slovenska kladne na túto otázku odpovedalo 60 percent respondentov a u voličov Smeru-SD až 83 percent opýtaných.

Podľa hlavného analytika agentúry SCIO Martina Klusa sa dá predpokladať, že sú to ešte vo veľkej miere dozvuky kampane. „Obzvlášť v krátkom čase medzi prvým a druhým kolom sa kampaň viedla vo veľmi vypätej atmosfére s výslednou veľkou radosťou v jednom tábore a frustráciou v druhom, čo zanechalo na mnohých voličoch stopy. Prezident Peter Pellegrini bude mať veľmi ťažkú úlohu toto zmierniť aj napriek tomu, že pokoj uvádzal ako kľúčový prvok svojho mandátu,“ uviedol Klus, ktorý sa zároveň domnieva, že vážnou komplikáciou dosiahnutia tohto cieľa by mohol byť aj nástup Pellegriniho hlavného súpera vo voľbách Ivana Korčoka do politického života. „Práve jeho totiž mnohí podporovatelia opozície vnímajú ako silný protipól súčasnej vládnej moci, za ktorej súčasť stále považujú aj Petra Pellegriniho,“ dodal Klus.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.