VOLODIN: ZA ZLYHANIE MIEROVÉHO PLÁNU V DONBASE MÔŽU NEMECKO S FRANCÚZSKOM

Predseda Štátnej dumy dolnej komory ruského parlamentu Viačeslav Volodin obvinil Francúzsko a Nemecko zo zlyhania mierového plánu na východe Ukrajiny. Žiadal tiež, aby tieto dve krajiny vyplatili obyvateľom tejto časti Ukrajiny odškodné.

Foto sitA/AP
Dátum 10.12.2022

Predseda Štátnej dumy – dolnej komory ruského parlamentu – Viačeslav Volodin v sobotu obvinil Francúzsko a Nemecko zo zlyhania mierového plánu na východe Ukrajiny. Žiadal tiež, aby tieto dve krajiny vyplatili obyvateľom tejto časti Ukrajiny odškodné. TASR správu prevzala z agentúry DPA. "Nemecko a Francúzsko musia zaplatiť reparácie obyvateľom Donbasu," vyhlásil Volodin v aplikácii Telegram.

Súčasná situácia na Ukrajine je podľa neho "výsledkom lživých politík" predstaviteľov týchto dvoch štátov. Ruský prezident Vladimir Putin v septembri podpísal dekrét, ktorým anektoval štyri oblasti na juhu Ukrajiny vrátane Doneckej a Luhanskej, ktoré sú súčasťou regiónu Donbas. Túto anexiu však väčšina svetových lídrov odsúdila. Volodin tiež Berlín a Paríž obvinil, že počas ukrajinských protestov v roku 2014 chceli na Ukrajine zvrhnúť vládu po zámienkou "pokojného odovzdania moci".

Podľa jeho vyjadrenia Nemecko ani Francúzsko neplánovali dodržať mierový plán, ktorý spolu s ukrajinskými a ruskými predstaviteľmi podpísali v bieloruskej metropole Minsk. DPA pripomína, že dve Minské dohody, podpísané v rokoch 2014 a 2015, sprostredkovalo práve Nemecko a Francúzsko. Na ich základe bolo stanovené prímerie v Donbase medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou. Rusko a Moskva sa však navzájom obviňovali z porušovania prímeria.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.