VON DER LEYENOVÁ: RUSI VYUŽÍVAJÚ MIGRÁCIU V SNAHE DESTABILIZOVAŤ FÍNSKO

Rusko sústreďuje svoje hybridné útoky na Fínsko, pričom v snahe o jeho destabilizáciu využíva migráciu. Vyhlásila to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas návštevy tejto severskej krajiny.

Foto SITA/AP
Dátum 20.04.2024

Rusko sústreďuje svoje hybridné útoky na Fínsko, pričom v snahe o jeho destabilizáciu využíva migráciu. Vyhlásila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas návštevy tejto severskej krajiny. „Od hybridných útokov, ktoré podniklo v novembri 2021 Bielorusko proti Litve, Lotyšsku a Poľsku, všetci vieme, že ruský prezident Vladimir Putin a jeho spojenci robia z migrantov prostriedok na testovanej našej obrany a snažia o našu destabilizáciu,“ uviedla von der Leyenová. „Teraz sa Putin sústreďuje na Fínsko,“ dodala.

Bielorusko vraj v roku 2021 zorganizovalo prílev migrantov, ktorí sa cez Poľsko, Lotyšsko a Litvu snažili dostať do Európskej únie. Situácia viedla k vážnemu zhoršeniu vzťahov medzi EÚ a Minskom. Von der Leyenová sa takto vyjadrila po stretnutí s fínskym premiérom Petterim Orpom vo fínskom meste Lappeenranta asi 30 kilometrov od ruských hraníc. Na spoločnom rokovaní hovorili o tom, čo môžu EÚ a Fínsko spraviť proti organizovaniu migrácie k fínskym východným hraniciam.

Predsedníčka EK uviedla, že hybridné útoky Ruska proti Fínsku „sú bezpochyby reakciou na neochvejnú podporu Ukrajiny zo strany Fínska a jeho vstup do NATO“. Fínsko má s Ruskom spoločnú vyše 1300-kilometrovú hranicu. V polovici decembra Helsinki uzatvorili hraničné priechody po tom, čo z Ruska prišlo bez víz od leta takmer 1000 migrantov. Fínsko z nárastu žiadateľov o azyl obvinilo Rusko, ktoré to však popiera.

Uzávera ôsmich fínskych hraničných priechodov na východnej hranici bola už niekoľkokrát predĺžená. V apríli fínska vláda oznámila, že zostanú zatvorené až do odvolania, keďže situácia sa nezmenila. Moskva varovala Helsinki pred „protiopatreniami“ po tom, čo Fínsko vlani v apríli vstúpilo do Severoatlantickej aliancie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.