VON DER LEYENOVÁ: ZLOČIN AGRESIE NA UKRAJINE SA BUDE STÍHAŤ V HAAGU

„Musíme spraviť všetko, čo je v našich silách, aby boli páchatelia postavení pred spravodlivosť,“ zdôraznila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. „Rusko musí zaplatiť za svoje zločiny,“ uviedla podľa stanice Sky News.

Foto SITA/AP
Dátum 04.03.2023

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v sobotnom videoprejave zverejnenom na sociálnej sieti Twitter oznámila, že bola podpísaná dohoda o zriadení medzinárodného centra pre trestné stíhanie zločinu agresie na Ukrajine, ktoré bude sídliť v Haagu.

Tento krok nazvala „kľúčovým“ z hľadiska trestného stíhania zločinu agresie. Úlohou centra bude zaistiť dôkazy pre budúce súdne procesy. „Musíme spraviť všetko, čo je v našich silách, aby boli páchatelia postavení pred spravodlivosť,“ zdôraznila. „Rusko musí zaplatiť za svoje zločiny,“ uviedla podľa stanice Sky News.

Šéfka EK povedala, že ruská invázia na Ukrajinu spôsobila „nevýslovné utrpenie“. „Je známe, že ruské sily sa dopustili mučenia, zlého zaobchádzania, sexuálneho násilia a hromadných popráv, pričom neušetrili ani deti,“ uviedla. „Existujú narastajúce dôkazy o priamych útokoch ruských síl voči civilistom, ako aj na energetickú a inú infraštruktúru,“ poznamenala.

Von der Leyenová uviedla, že EÚ podporuje rolu Medzinárodného trestného súdu (ICC) pri vyšetrení zločinov na Ukrajine. Dodala zároveň, že musí byť vytvorený aj osobitý súd, ktorý bude stíhať zločin agresie.

ICC tiež so sídlom v Haagu, už vyšetruje údajné vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajinu. ICC môže trestne stíhať genocídu na Ukrajine, ale nemá právomoci týkajúce sa údajných zločinov agresie Ruska na Ukrajine.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.